Echilibrarea lansetei

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de Spring » 23 Noi 2016, 21:04

Multumesc Leule, am citit de mult articolul. ;) dar ma interesa daca se simte diferenta de senzitivitate intre split si full.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 23 Noi 2016, 21:34

Va salut cu bucurie. N-am stiut de materialul din postarea lui kingofbests, de aceea l-am citit cu maxima atentie si placere deopotriva. Acesta este tipul de dialog si genul de informatii de care avem mare nevoie. Respecte si multumiri. Rew.

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de kingofbeasts » 23 Noi 2016, 22:24

Spring scrie:Multumesc Leule, am citit de mult articolul. ;) dar ma interesa daca se simte diferenta de senzitivitate intre split si full.
:respekt: nu se poate generaliza in toate cazurile si pentru toate blankurile o diferenta de senzitivitate. Mai degraba as spune ca sunt situatii in care pescarul simte diferenta si situatii in care nu simte dar asta si pentru ca atunci cand modifici ceva la un bat de regula se opereaza mai multe schimbari la mai multe nivele astfel ca nu poti spune direct e mai senzitiv de la aia sau e mai putin senzitiv din cauza aia. Chiar si daca in teorie sau la nivel matematic o schimbare afecteaza senzitivitatea simtul pescarului poate sa nu fie atat de fin incat sa o perceapa la modul real. Pe tema asta, in opinia mea se poate discuta doar la modul concret in cazul unui aumit blank si al unui anumit pescar. Bine, putem calcula ca o anumita echipare ar trebui sa-ti faca o lanseta mai senzitiva dar e posibil ca tu sa nu simti acea diferenta de senzitivitate. Chiar povesteam cu un prieten pe tema asta vis-a vis de 2 blankuri identice echipate diferit si care in teorie ar fi trebuit sa incline net balanta unuia dintre ele (echipat cu inele Torzite fata de celalalt care era cu Alconite). O diferenta de vreo 3 grame la inelare inseamna in teorie si o zenzitivitate crescuta la blankul mai usurat. In practica insa, dupa o zi de pescuit cot la cot si schimband permanent lansetele intre ei, cele 2 persoane au ajuns la concluzia comuna (atat intre ei cat si fiecare in parte cand mi s-a destainuit) ca n-au simtit nici o diferenta perceptibila din punct de vedere al senzitivitatii in pescuit. Singura chestie perceptibila a fost ca una din lansete era mai usoara (si asta s-a datorat si balastului mai putin de echilibrare dar si constructiei mai minimaliste ). Asta in conditiile in care ambele lansete erau cu split grip si cotor scurt iar ambii pescari foloseau exact acelai fir(model si grosime) , naluca (marime si greutate) si aceeasi priza pe lanseta.
Revenind la full grip si split grip, pot spune ca impactul asupra senzitivitatii e mult mai mic dar poate fi sesizat in unele cazuri. De retinut e faptul ca o lanseta preia vibratia de la fir cu varful (prin intermediul inelelor) si nu cu coada (prin intermediul gripului). Deci sub aspectul asta impactul major e dat in primul rind de aptitudinile native ale blancului si apoi de inelare (cu precadere pe partea care flexeaza natural a blankului). Gripul poate doar atenua mai mult sau mai putin vibratia dar in nici un caz nu o poate imbunatati . Ca idee orice greutate adaugata reduce vibratia si odata cu ea senzitivitatea , la fel si orice incorsetare a blankului (un full grip se comporta ca o camasa de forta de exemplu limitand miscarea si absorbind o parte din vibratie pentru ca oricum ar fi densitatea materialului de la grip e mai mica decat cea a blankului in sine si deci se comporta ca un "izolator" gripul). Pe de alta parte si balastul adaugat in butt are acelasi efect de a limita vibratia astfel ca, ce varianta e mai buna din punctul asta de vedere se poate determina doar la concret.
In practica insa, din umila mea experienta de pana acum, pot spune ca betele cu split grip construite cat de cat bine tind sa fie mai senzitive decat cele full grip. Din acest motiv , dar nu numai, in general recomand varianta asta constructiva, respectiv split grip.

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de kingofbeasts » 23 Noi 2016, 22:42

ca sa va faceti o idee cam cum poate influenta un grip transmiterea vibratiei aveti aici spre exemplificare modul in care e influentat un diapazon de o greutate atasata la capatul unuia din brate. Sw poate observa lejer ca amplitudinea vibratiei si durata ei scade atunci cand se adauga greutate .
https://www.youtube.com/watch?v=JO_uDXZ5n4o

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de Spring » 23 Noi 2016, 23:38

Multumesc de explicatie.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 24 Noi 2016, 08:44

Dupa o intrebare
Spring scrie: ma interesa daca se simte diferenta de senzitivitate intre split si full.
si raspunsurile aferente, sub rezerva impusa de punctul 2 al regulamentului forumului, nu comentez cele discutate pe acest subiect, dar ii multumesc lui kingofbeast pentru argumentul cu diapazonul, care mi-a confirmat importanta echilibrarii lansetei. Diapazonul echilibrat vibreaza indelung, iar cel dezechilibrat cu un dispozitiv atasat nu vibreaza. Experimentul putea fi dus si mai departe montand si cel de-al doilea dispuzitiv (echivaland pentru noi cu lestul din cotorul lansetei) pe bratul ramas liber al diapazonului. Cred ca cele doua s-ar fi anulat reciproc, diapazonul comportandu-se ca si cum nu ar avea lesturi pe brate. Umila mea parere, (nu este un postulat) este, ca echilibrat diapazonul vibreaza mai bine, deasemenea lanseta echilibrata. Gresesc? Va intreb.
Cu acordul dumneavoastra, va sugerez sa facem un mic exercitiu de imaginatie, iar daca vreun coleg de pe forum dispune de mijloacele pe care am sa le descriu in continuare, atunci e un simplu experiment practic care ne poate ajuta sa intelegem, daca a mai ramas ceva neinteles din echilibrarea lansetei. Iata:
Ne imaginam ca dispunem de o balanta cu talere (tip cumpana), adica un brat de ale carui capete sunt suspendate doua talere goale. Consideram talerul A partea din fata a lansetei iar talerul B partea din spate a acesteia.
Experimentul:
situatia 1: Asezam cate un plumb de 100 de grame pe fiecare taler. Simtim si vedem ca exista un echilibru si bratul balantei sta la orizontala. (Ca o lanseta echilibrata) Aruncam apoi peste plumbul din talerul A o moneda de 50 de bani (tzacul unui mic salau) si suntem atenti la ce am resimtit in mana cu care sustinem balanta.
situatia 2: Asezam un singur plumb de 100 de grame in talerul A. Talerul B ramane gol. Simtim ca va fi nevoie de un oarecare efort ca sa mentinem bratul balantei la orizontala. (Ca la o lanseta dezechilibrata) Aruncam apoi peste plumbul din talerul A aceeasi moneda de 50 de bani (tzacul aceluiasi salau mic) si suntem atenti la ceea ce am resimtit in mana cu care tinem balanta. Asta este tot. Va rog sa trageti voi concluziile, si daca cineva face si practic experimentul, atunci concluziile sale vor fi edificatoare. Numai de bine. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 24 Noi 2016, 10:27

Pt. King of beast:
kingofbeasts scrie:ca sa va faceti o idee cam cum poate influenta un grip transmiterea vibratiei aveti aici spre exemplificare modul in care e influentat un diapazon de o greutate atasata la capatul unuia din brate. Sw poate observa lejer ca amplitudinea vibratiei si durata ei scade atunci cand se adauga greutate .
https://www.youtube.com/watch?v=JO_uDXZ5n4o
Te rog sa ne spui daca pentru intelegerea experimentului cu diapazoanele putem face urmatoarele asocieri:
1) Diapazonul din stanga, cel perfect echilibrat din constructie pt a fi un diapazon poate fi asociat cu un blanc pe care inca nu s-a montat nimic?
2) Unul din brate poate fi asociat cu partea din fata a blancului iar celalalt brat cu partea din spate a blancului?
3) Punctul de sprijin (soclul diapazonului) poate fi asociat astfel cu locul de unde facem priza pe blancul neechipat?
4) Diapazonul din dreapta ( dupa montarea dispozitivului) poate fi asociat cu un blanc pe care s-au montat numai inelele (eventual si mandrina)?
5) Daca cercetatorul continua experimentul si ar fi montat pe cel de-al doilea brat al diapazonului din dreapta, cel de-al doilea dispozitiv pe care il avea disponibil pe masa, puteam asocia oare diapazonul astfel echipat (cu dispozitive pe ambele brate / ramuri) cu o lanseta pe care s-a montat deja totul, (finalizata) deci si un split grip (sau chiar un full grip) si un lest de echilibrare in cotor? Daca cele doua dispozitive atasabile pe diapazon au mase egale, nu cumva se neutralizeaza si diapazonul ar deveni oarecum egal cu cel din stanga?
Te rog sa ne raspunzi daca interpretarea comparativa pe care am expus-o este corecta. Raspunsurile venite de la tine pot avea mare greutate in cristalizarea unei concluzii pentru fiecare din noi legat de tema echilibrarii lansetei / batului de pescuit. Asteptam raspunsul tau. Cu mult respect. Rew.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de SF » 24 Noi 2016, 19:44

Cred ca m-am dilit , am citit tot topicu :cry:

Nici macar contrele nu au stil , ca echilbrarea ii clar ca nu exista , pe toti dracii , am avut o singura scula care cadea un pic in bot , in rest tot ce mi-a trecut prin mana aveau ergonomie , nu simteam disconfort din punctu asta de vedere , cu mosoarele idem !

Daca stati sa echilibrati betele dupa mulinete , adica dupa greutatetea mosorului deja luat , sau cumparati mosoare dupa greutatea betelor , io zic sa va lasati de pescuitu practic , ala cu batu pe mal , si unde la sfarsit daca o faci bine mana miroase a peste , si sa va tineti de pescuitu de interior , de laborator , unde va puteti imagina cum se simte tzacu unui chitic si lansati teorii despre gripuri sau calculati savant numaru de saibe din cotoru batului crezand ca descoperiti apa calda .

Ce mama dracului , aproape nu exista scule sa nu fie acceptabile din punct de vedere ergonomic , la cum se pune aici cazu pare o chestiune de viata si moarte , to be or not to be , ceva fara de care nu exista pescuitu ....

Va faceti prea multe probleme , mergeti la peste , beti o bere doua ,sa vedeti cum va echilibrati de bine :lol: :lol:

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de George1985 » 24 Noi 2016, 20:02

SF scrie:Cred ca m-am dilit , am citit tot topicu :cry:

Nici macar contrele nu au stil , ca echilbrarea ii clar ca nu exista , pe toti dracii , am avut o singura scula care cadea un pic in bot , in rest tot ce mi-a trecut prin mana aveau ergonomie , nu simteam disconfort din punctu asta de vedere , cu mosoarele idem !

Daca stati sa echilibrati betele dupa mulinete , adica dupa greutatetea mosorului deja luat , sau cumparati mosoare dupa greutatea betelor , io zic sa va lasati de pescuitu practic , ala cu batu pe mal , si unde la sfarsit daca o faci bine mana miroase a peste , si sa va tineti de pescuitu de interior , de laborator , unde va puteti imagina cum se simte tzacu unui chitic si lansati teorii despre gripuri sau calculati savant numaru de saibe din cotoru batului crezand ca descoperiti apa calda .

Ce mama dracului , aproape nu exista scule sa nu fie acceptabile din punct de vedere ergonomic , la cum se pune aici cazu pare o chestiune de viata si moarte , to be or not to be , ceva fara de care nu exista pescuitu ....

Va faceti prea multe probleme , mergeti la peste , beti o bere doua ,sa vedeti cum va echilibrati de bine :lol: :lol:
Tare :lol:

Si lu SiGi ii transmit ca split gripul e in spatele mandrinei, deci nu au degetele contact cu blankul acolo. Toata lumea tine lanseta din dreptul mulinetei sau din fata ei. Cam asta e desenul :mrgreen:
Doar daca ai un shimano d-ala de merge singur si tii doua maini pe lanseta. :lol1:

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 25 Noi 2016, 09:46

Pt King of beast:
tdum scrie: kingofbeasts scrie:
ca sa va faceti o idee cam cum poate influenta un grip transmiterea vibratiei aveti aici spre exemplificare modul in care e influentat un diapazon de o greutate atasata la capatul unuia din brate. Sw poate observa lejer ca amplitudinea vibratiei si durata ei scade atunci cand se adauga greutate .
https://www.youtube.com/watch?v=JO_uDXZ5n4o


Te rog sa ne spui daca pentru intelegerea experimentului cu diapazoanele putem face urmatoarele asocieri:
1) Diapazonul din stanga, cel perfect echilibrat din constructie pt a fi un diapazon poate fi asociat cu un blanc pe care inca nu s-a montat nimic?
2) Unul din brate poate fi asociat cu partea din fata a blancului iar celalalt brat cu partea din spate a blancului?
3) Punctul de sprijin (soclul diapazonului) poate fi asociat astfel cu locul de unde facem priza pe blancul neechipat?
4) Diapazonul din dreapta ( dupa montarea dispozitivului) poate fi asociat cu un blanc pe care s-au montat numai inelele (eventual si mandrina)?
5) Daca cercetatorul continua experimentul si ar fi montat pe cel de-al doilea brat al diapazonului din dreapta, cel de-al doilea dispozitiv pe care il avea disponibil pe masa, puteam asocia oare diapazonul astfel echipat (cu dispozitive pe ambele brate / ramuri) cu o lanseta pe care s-a montat deja totul, (finalizata) deci si un split grip (sau chiar un full grip) si un lest de echilibrare in cotor? Daca cele doua dispozitive atasabile pe diapazon au mase egale, nu cumva se neutralizeaza si diapazonul ar deveni oarecum egal cu cel din stanga?
Te rog sa ne raspunzi daca interpretarea comparativa pe care am expus-o este corecta. Raspunsurile venite de la tine pot avea mare greutate in cristalizarea unei concluzii pentru fiecare din noi legat de tema echilibrarii lansetei / batului de pescuit. Asteptam raspunsul tau. Cu mult respect. Rew.
Am spus ca rodbuilderii au un cuvant greu de spus. Se pare ca in cazul diapazoanelor buclucase cuvantul reparator e chiar foarte greu de spus. ( e vorba de asumare, tarie... ) Rew.

Scrie răspuns