Echilibrarea lansetei

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de semlecangheorghe » 18 Noi 2016, 21:28

:D
Acuma am facut ''experimentul''..Biomaster 4000 si Spro bluerarc..amandoua stau mai la orizontala decat ........orizontul in persoana... :lol:

Mno , care va faceti custom-uri cu moristile astea sa stiti ca sint ok, or crescut la dieta nu-s nici grele de cap nici n-au fundu' mare , precum cele din pozele de mai sus..

Parca oleaca daca am scos tamburul inafara...da' nu stiu poate mi s-a parut.. :mrgreen:

T-dum situatia descrisa de tine nu are nici o legatura cu realitatea , mulinetele de spining nu sint atat de ''dezechilibrate'' cum spui dumneata..poate alea mari de crap,surfcasting..dar la astea mici de spinn crede-ma ca e irelevant..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 18 Noi 2016, 22:06

Deoarece am neglijat putin subiectul echilibrarii batului, numai pentru cei interesati, am postat aceste doua foto. Imagine

Imagine
Prin alegerea unui dop de cotor potrivit, avem optiunea echilibrarii cu lest variabil astfel incat batul sa fie echilibrat si ,,apt" de a primi o gama mult mai larga de mulinete, spre a forma lanseta echilibrata. Sunt producatori care doteaza din start batul cu dispozitive de lestare.
Un dop fix de cotor poate fi inlocuit oricand prin incalzire sau metode mecanice, cu un altul care sa lase deschise anumite optiuni de echilibrare.
si pt. dl. semlecangheorghe:
Esti serios? Uite ce inteleg eu: Ai luat doua mulinete, care din constructie, spui ca stau amandoua la orizontala, deci care nu difera deloc ca si echilibrare. Dupa care ai trecut la experimente. Le-ai montat pe rand sau pe fiecare pe cate o mandrina si te-ai asteptat sa simti/vezi diferente. Pe bune???? Chiar te-ai asteptat la rezultate diferite? Apoi, ai concluzionat asa cum am vazut. Poate sunt si din cei care te iau in serios... Dupa faza asta insa... eu cred domnule Gigi ca iti place doar contra. Uite asa am pierdut un partener de dialog. Sa fii sanatos. Rew.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de ULK » 18 Noi 2016, 23:56

tdum....Lansetele respective sunt de spinning?
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de Jedi » 19 Noi 2016, 03:17

Tdum....poate ar fi bine sa explici exact termenul de lanseta echilibrata in viziunea ta.
Unde vrei tu sa tii degetul si lanseta sa stea orizontal? Apoi cu mulineta montata tragi nadejde sa fie in acelasi punct?
Vrei sa stea ansamblul lanseta-mulineta orizontal chiar si cind ai naluca din plaja lansetei atirnata la virf?
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Noi 2016, 07:20

tdum scrie:Invoc aici o situatie ipotetica care ajuta poate mai bine la exemplificarea celor spuse;
Presupunem ca suntem intr-un magazin si vrem sa ne decidem intre doua mulinete care au acelasi pret si aceleasi caracteristici. Verificam si echilibrarea gandita de constructor si stau cam asa;
Imagine

Imagine
Acum: una ajuta la echilibrare, cealalta nu. Stim ca avem deja acasa un bat custom executat dupa prescriptiile noastre, perfect echilibrat. Intrebarea este: Pe care din cele doua o vom alege pentru batul nostru, ca sa avem un combo perfect echilibrat? Asta e tot.
si pt. Gabriel68: In ceea ce ma priveste iti multumesc pt. aprecieri, dorinta mea fiind de a ajuta nu de a induce in eroare. Rolul forumului este de a ne ajuta si informa unii pe altii, de a dialoga util si placut. Eu am grija sa multumesc intotdeauna pentru informatii atunci cand sunt ajutat. Chiar si pentru intentie. Si ai mare dreptate legata de producatorii de scule de pescuit. Nu sunt atenti la feedbackul de pe piata. Altfel nu ar persista in erori. (exemplu - antireturul la daiwa) Daca considerati util putem deschide un topic cu marile erori sau defecte ale produselor. Scriem acolo fiecare ceea ce este convins ca este bine de stiut legat de vicii de proiectare, executie, etc. Eu unul as avea o lista lunga de postat. De aceea este preferat regimul custom (la comanda)
Asa cum se executa bete custom, sunt convins ca daca s-ar putea, multi si-ar comanda si mulinete custom dupa prescriptiile personale. Cu respect. Rew.

Domnule , am luat doua mulinete de spinn , biomaster si bluearc si le-am prins cu degetele exact cum le-ai prins dumneata in imaginea de mai sus.Ambele mulinete aveaau tamburul incarcat , una cu fir textil, alta cu mono..deci aveau ceva grame in plus..fapt care ne aduce si mai mult un situatia reala de pescuit..Facem abstractie de manivela..Bag tamburul maxim in mulineta..si...mulineta sta orizontala..nici poveste de unghiul ala pe care il sugerezi din pozele de mai sus cu juma' de mulineta in imagine..Scot tamburul- maxim..foarte putin,aproape insesizabil, poate un grad doua s-a aplecat pe fata..

In baza acestui mic exeperiment pot sa zic ca problema asta nu exista la mulinetele de spining indiferent de marca de model nu cred sa fie intre mulinetele care le pescuim noi modele care sa traga pe fata ori pe spate in halul in care sugerezi dumneata..

Si chiar daca ar fi asa , este irelevant deoarece in cazul customurilor deoarece clientul stie ce mulineta va folosi , si daca nu stie rodbuilderul ii va cere neaparat acest amanunt pentru ca sa stie cum va pozitiona componentele ca sa ajunga la ceea ce vrea clientul..cazuri in care se echilibreaza ansamblul lanseta+mulineta..ar fi comic rau de tot sa te pui sa echilibrezi mulineta..

Daca totusi exista mulinete de spin care trag asa de grav pe fata sau pe spate asa cum zici dumneata te rog spune-ne si noua care sint...

Uite eu vin cu informatia(ai zis ca orice info e binevenita si multunesti pentru ea :respekt: ) ca Biomaster si bluearc stau la orizontala, dumneata vino cu informatia urmatoare, care sint acele modele de spining care sint atat de dezechilibrate??..si iti multumesc anticipat pentru informatie..si.btw.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de stefanflorin » 19 Noi 2016, 08:54

acuma vin si eu cu o intrebare de baraj...cati pescuiesc cu lanseta perfect la orizontala? :D
poti sa ai un combo echilibrat perfect la orizontala, sa zicem, dar daca dau la jig si tin lanseta la 45 de grade? oare nu se schimba centrul de greutate? sau opusul...dau la stiuca cu glider si tin varful jos...sa vad aici cum faci lanseta sa nu traga in bot? :?
fiecare are dreptate si niciunul :D
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Noi 2016, 10:18

Mai este si cintitatea de fir iesita pe cap de lanseu mai e si faptul daca pescuiesti in curent sau nu ..



O lanseta echilibrata fara fir sau naluca le orizontala e universala, cat trage firul si naluca e nesemnificativ.., centru de echilibru al mulinetei fara lanseta nici atat, mai ales la modelele din materiale foarte usoare...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 19 Noi 2016, 11:40

Pt. ULK.
Da, sunt folosite exclusiv la spinning si sunt ale mele. Cea de sus este chiar o mica campioana intre celelalte (cu martori). Unele au avut nevoie de lest, altele nu. Am pescuit si 10-12 ore cu ele non stop fara sa-mi oboseasca mana. Pot sa montez orice fel de dop pe orice fel de lanseta. Daca este cazul fac adaptari de cote, prelungesc cotorul, (cum se vede in poza de jos), sau introduc plumbul de lest direct in capatul blancului si il strang cu filetul dopului. (Sunt sigur ca cunosti aceste lucruri) Si nu ma refer doar la betele mele. Am doar 10, insa echilibrari am facut la sute in ultimii 20 de ani. Ti-am scris ca a ajuns la mine un bat lucrat de tine, dintr-o bucata, pt un coleg de forum care l-a vandut unui resitean. Am vazut ca ai dat atentie echilibrarii si mi-a placut mult sub acest aspect. Are insa 3 probleme a caror discutie nu este subiectul acestui forum. Sunt magulit ca ai intrebari pentru mine. Respectul meu inca odata pentru cum intelegi echilibrarea unui bat. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 19 Noi 2016, 12:09

Pt. Jedi
In viziunea mea, o lanseta echilibrata (bat + mulineta) este aceea care nu atarna de varf si nu ne oboseste mana in timpul pescuitului. Daca te referi la batul echilibrat, atunci acela, in viziunea mea, tinut in mana ca si in timpul pescuitului, in dreptul mandrinei, apasa doar usor pe degetul aratator, apasare minima necesara transmiterii semnalelor din varful batului. Centrul de greutate este necesar sa fie insa mai in fata de degetul aratator, in functie si de lungimea batului. Daca este asa, pe un astfel de bat se vor potrivi aproape orice mulinete daca acestea au un echilibru propriu bun (asa cum au majoritatea mulinetelor de spinning din prezent) Desigur insa ca nu se vor armoniza toate din punct de vedere al gabaritului.
Iti dau un exemplu: St. Croix Avid de 9 picioare. Ia doar partea din spate, (cea cu mandrina si cotorul) fara sa-i montezi partea din fata sau mulineta si tine-o ca la pescuit. Isi da tare de tot in ,,bot" nu-i asa? apoi monteaza si tronsonul de varf. Si mai rau. Da? Prinde apoi pe dopul de cotor un plumb de 80 de grame cu scotch. Cum e? Pune apoi ce mulineta vrei pe el si vezi daca se schimba radical ceva. E doar un exemplu, dar e valabil pt multe bete. Cu atat cu cat un bat este mai dezechilibrat si se mai adauga pe varf masa nalucii, reactivitatea acesteia, curentul apei, etc, cu atat ne va obosi mai repede. Oare nu vrem cu totii ca o lanseta sa ne ajute din start fara toti acesti cumuli ce se adauga suplimentar in timpul pescuitului? Sper ca am raspuns clar. Multumesc. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Echilibrarea lansetei

Mesaj de tdum » 19 Noi 2016, 12:45

Pt, StefanFlorin
Salut. La intrebarea ta ,,de baraj" raspund: Toti aceia care dau la rotativa, sau la vobler (de exemplu).
Daca dai la jig, la 45 de grade, dai ca mine, (si ca multi altii) iar mie imi este mai usor sa tin lanseta la 45 de grade cu lest in cotor decat fara.
Daca dai la glider si tii varful in jos, atunci, din contra, cred ca e momentul sa faci lanseta sa-si dea in ,,bot" fiindca asta te va ajuta in stilul respectiv de pescuit si poti sa faci acest lucru, daca ai un lest amovibil asa cum am sugerat, pe care sa-l inlaturi in momentul in care treci pe glider.
Sper ca am raspuns bine. Am si eu o rugaminte le tine. Cred ca ai acces la o multitudine de marci de mulinete. Eu am acum doar Daiwe pt. uz personal si acestea sunt o.k. Intrucat am inchis demult sectiunea de magazin care tinea de pescuit, am sa te rog, daca esti bun, sa vezi daca printre mulinetele pe care le ai la dispozitie, ai unele care confirma ceea ce am dorit sa arat ca poate fi o problema deranjanta. Daca toate sunt o.k. , inseamna ca producatorii au inceput sa tina cont si de aspectul echilibrarii, dovada ca este importanta. In aceasta situatie, verificarea echilibrarii mulinetei in momentul cumpararii acesteia e optionala daca este model nou... Dar mai sunt si unele vechi pe piata. Fiecare poate avea propriile pretentii si indoieli legat de marfa pt. care plateste. Iti multumesc anticipat. Rew.

Scrie răspuns