Lanseta Light/Ultra Light

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de Gogol » 06 Noi 2016, 13:10

completare la cele de mai sus:
asa o fii, cu toate prinzi peste, la fel ca si masinile, ajungi la berlin si cu logan si cu bmw. dar cu care e placerea mai mare si mai odihnitor?
ia mergi tu cu un logan de 1,4 cateva sute de km sa vezi dureri de spate de la scaune si chin in depasire.. la fel si cu lansetele si mulinetele. cand e vorba de pasiune se tine cont de mai multe variabile. daca te duci la pescuit de 5 ori pe an ti se cam rupe cu ce dai, dar cand te duci de 2-3 ori pe saptamana, cam ti cont de echipament.
sau despre ce vorbim noi aici?

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de stefanflorin » 06 Noi 2016, 14:11

ideea era alta, si anume sa ne bucuram de moment indiferent cu ce pescuim sau unde pescuim, sa nu ne mai stresam din cauza anumitor motive care pana la urma nu-s asa importante.
Urasc atarnatorii!

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de zvic » 06 Noi 2016, 19:41

Ce inseamna lanseta slaba sau mediocra ? E o chestie de pret ? ca asta am inteles eu .

Zici de calida ca e mediocra, ei uite ca mie imi sta mai bine in mana decat multe altele mai scumpe, din cele ce le-am avut sau testat eu. O fi mai grea cu vreo 10-15gr dar e mai echilibrata si mai placuta in pescuit decat multe bete cu pretentii - sau macar cost mare.

Daca vorbim de performanta/pret, asta va fi totdeauna in categoria low cost si din pacate dublu pret nu inseamna dublu performanta.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de semlecangheorghe » 06 Noi 2016, 20:22

mno,daca pescuiest cu lanseta de buget iti faci praf incheietura..asta insemnand ca pescuitul e un sport f. periculos.Un sport in care marlitele de pe Varlaam iti produc luxatii,, :lol1:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de ULK » 06 Noi 2016, 21:33

:lol1:
semlecangheorghe scrie:mno,daca pescuiest cu lanseta de buget iti faci praf incheietura..asta insemnand ca pescuitul e un sport f. periculos.Un sport in care marlitele de pe Varlaam iti produc luxatii,, :lol1:
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de cristian.ene » 07 Noi 2016, 18:21

Am inteles ca o culme a intelepciunii este sa cumparam numai produse low cost fie ele: scule de pescuit,masini ,aparate foto,chiloti, aparate de ras,hartie de sters la *** sau bot, sucuri,mancare sau prezervativeetc.
Cine cumpara altfel de produse este ori idiot, ori face pe grozavul,ori nu are ce face cu banii dar oricum e cazut sub ispita imprerialismului odios.
De cand cu probleme cu adusul din USA de la capitalistii astia dubiosi pus pe jecmeaneala sarmanului cumparator online de pretutindeni am descoperit binefacerile produselor chezesti direct de la mama lor Aliexpress. Numa produse unul si unul, aproape perfecte si la pret de nimic. In scurt timp daca se dumiresc prea multi Cabela`s si capitalismul cel rau o sa fie o poveste vesela despre cum brandurile planetare si gonflate au sfarsit sfasiate in coltii bravului dragon chinezesc.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de rine » 07 Noi 2016, 20:38

Daca tot ați ajuns la polemica low cost versus hi.,,,o părere despre blanc-ul Lamiglas IM7,international freshwater L, de 6'6" ?e dat între 3,5 si 14g.vreau sa fac o joardă de bibi pentru delta .merita deranjul?mersi!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de semlecangheorghe » 08 Noi 2016, 07:58

cristian.ene scrie:Am inteles ca o culme a intelepciunii este sa cumparam numai produse low cost fie ele: scule de pescuit,masini ,aparate foto,chiloti, aparate de ras,hartie de sters la *** sau bot, sucuri,mancare sau prezervativeetc.
Cine cumpara altfel de produse este ori idiot, ori face pe grozavul,ori nu are ce face cu banii dar oricum e cazut sub ispita imprerialismului odios.
De cand cu probleme cu adusul din USA de la capitalistii astia dubiosi pus pe jecmeaneala sarmanului cumparator online de pretutindeni am descoperit binefacerile produselor chezesti direct de la mama lor Aliexpress. Numa produse unul si unul, aproape perfecte si la pret de nimic. In scurt timp daca se dumiresc prea multi Cabela`s si capitalismul cel rau o sa fie o poveste vesela despre cum brandurile planetare si gonflate au sfarsit sfasiate in coltii bravului dragon chinezesc.
Domnu' psiholog va rog lasati -ne cu scenariul asta highend versus lowcost abil ilustrat prin comparatia intre dacia si porsche..
Asa cum intre astea doua mai exista o gramada de alternative cu raport pret calitate bun, cum ar fi ww golf de exemplu, tot asa si in sculele de pescuit exista o gramada de produse care se pot lauda cu un raport pret-calitate f. bun, fie ca sint handmade-uri fie ca sint produse de serie..
Ce usor e sa acuzam apologia lowcostului dar sa noi sa facem apologia opusului..
Sint o gramada de lucruri chinezesti care functioneaza f. bine...inclusiv scule de pescuit.
In privinta lansetelor de rapitor europenii nu au stat cu mainile in san si au dat si ei replici o gramada, doar ca nu sint promovate.La noi se promoveaza lansete construite pentru bass cu destinatia pescuitul salaului..atata se stie..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns