Lanseta Light/Ultra Light

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de cristian.ene » 25 Oct 2016, 18:12

Am construit recent o lanseta de putere 6-12 lb .cast wt 5-18g pe blank Pacific Bay QL LP903 taiat la 6`6``ft .si lanseta cantareste doar 89g :wink: desi am folosit inele KR cu rama din otel mandrina Fuji DPSD si pluta adica nimic iesit din comun. Proprietarul voia sa o vand pana la urma a renuntat.
Lanseta mea preferata de casting pentru voblere la stiuca este pe un blank Pac Bay QL LP 743 (7ft.) 6-12 lb .cast wt 5-18g si cantareste fix 98g http://conceptcustomrods.ro/lansete-bai ... e-vanzare/ cea de jos in poza de grup.

O lanseta chiar mai lunga de 7`6``ft de putere medium 6-12lb. 1/4 -5/8 oz. chiar daca pe un blank performant si scump SCV cantareste doar 106.5g mukt mai usoara decat cea produsa de fabrica 136g. http://conceptcustomrods.ro/legend-extr ... e-jig-rod/

Cauza pricipala acestei imprecizii a sculelor de pescuit este insasi ignoranta pescarului .Poti sa casti ochii cand cumperi o lanseta la care ai dubii ca nu e ce vrea sa spuna producatorul ,Cand cumperi o lanseta UL de 7`ft si 115-120g e clar ca te prostesti singur si nu ai criterii minime incat sa eviti o auto pacaleala.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de stefanflorin » 25 Oct 2016, 21:44

colegii, sa nu uitam totusi ca titlul topicului este: Lanseta light/Ultra Light.
Eu sunt de parere ca in multe din cazuri greutatea lansetei este mai putin importanta decat felul cum este echilibrata, si depinde mult de mulineta cu care va fi imperecheata. Daca punem mulineta sub 200g tare as vrea sa vad cum echilibrati o lanseta de 7' cu maner scurt si split si care are sub 90g. Va spun eu...cu lest in cotor.
Eu personal detin o lanseta M de 7' facuta de dl. Ene care cantareste 94g, are maner split, si nu scurt, dar care nu poate fi echilibrata cu o mulineta sub 265g, si nici nu m-ar fi interesat lucrul asta.
Urasc atarnatorii!

robert-bogdan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 01 Oct 2016, 13:45

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de robert-bogdan » 25 Oct 2016, 22:57

ce e drept si stiu din pescuitul la bolognesa.. echilibrarea batului cu mulineta face foarte mult. fiind si spinning-ul un pescuit activ face mult echilibrarea intre cele 2 ustensile. deocamdata din toate sfaturile si cunostintele voastre am inteles ca un UL adevarat ar trebui sa aiba aproximativ sub 100 grame(la o lungime de 2 metri 2.10 m) ceea ce imi si doresc eu.

robert-bogdan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 01 Oct 2016, 13:45

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de robert-bogdan » 25 Oct 2016, 23:00

cristian. sa nu mor si eu prost. cat ar ajunge o lanseta UL sau L cu lungimea intre 1.90 2.10 de facut??

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de andreisavin » 26 Oct 2016, 09:09

stefanflorin scrie:colegii, sa nu uitam totusi ca titlul topicului este: Lanseta light/Ultra Light.
Eu sunt de parere ca in multe din cazuri greutatea lansetei este mai putin importanta decat felul cum este echilibrata, si depinde mult de mulineta cu care va fi imperecheata. Daca punem mulineta sub 200g tare as vrea sa vad cum echilibrati o lanseta de 7' cu maner scurt si split si care are sub 90g. Va spun eu...cu lest in cotor.
Eu personal detin o lanseta M de 7' facuta de dl. Ene care cantareste 94g, are maner split, si nu scurt, dar care nu poate fi echilibrata cu o mulineta sub 265g, si nici nu m-ar fi interesat lucrul asta.
Lanseta pe care am recomandat-o mai sus se echilibreaza la fel si cu o mulineta de 240g si cu una de 200 si ghici ce, are cotorul scurt...Eu nu sunt de acord cu echilibrarea ansamblului cu lest pe cotor in nici o situatie...cu atat mai putin la UL unde daca mai pui 20-30g ai nenorocit tot combo-ul...A propos, o mulineta de UL buna ar trebui sa aiba 200g sau chiar sub...
Daca nu ma crezi in privinta lansetei, la urmatoarea vizita in magazinul vostru facem proba cu ce mulineta vrei tu...
Eu va inteleg ca trebuie sa recomandati marfa ce o aveti in magazin, dar hai sa nu inducem omul in confuzie...Lanseta aia SPortex pe langa ca e grea, se mai echilibreaza si aiurea...Ca sa nu mai zic ca la orice intrebare de pe forum, se recomanda doar Sportex, COlmic si eventual Cormoran...Oare alti producatori de lansete nu mai sunt?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16156
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de adrian99 » 26 Oct 2016, 09:14

ba da savine,sunt insa recomandarile sunt facute pentru brandurile care nu se vand... :lol:

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de stefanflorin » 26 Oct 2016, 09:35

Andrei, lanseta respectiva nu se simte grea deloc in ciuda faptului ca are pluta, nu eva, iar maneru nu este foarte scurt, este un maner pt. lanseuri cu 2 maini, pt. mana si priza mea este la fix. Te astept in magazin sa pui mana pe ea, ca sa iti faci singur o parere obiectiva.
Recomandarile se fac in functie de cerintele celui ce doreste sa achizitioneze un produs anume, si evident din ceea ce se afla in stoc.
O zi faina sa aveti!
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de andreisavin » 26 Oct 2016, 09:36

am vrut sa spun si eu asta...dar e mai bine ca si spus-o tu:))

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de andreisavin » 26 Oct 2016, 09:38

Am pus mana pe ea cand eram in cautare de lanseta UL.
Recomandarea mea...ia-ti mulineta in buzunar si colinda magazinele pana gasesti ceva care sa iti pice bine...optiuni sunt o gramada, buget sa fie:))

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de cristian.ene » 26 Oct 2016, 11:51

Fenwick Elite Tech au manere mult prea scurte, puterea de aruncare este mai mare decat cea declarata oricum datele producatorului sunt aiuritoare 1/32-5/16 oz :lol:

Lanseta care sa arunce 0.9g sau 1/32oz si in acelasi timp 8.9g sau 5/16 oz. nu sa inventat inca decat pe hartie :wink: .Daca arunca 9g plaja inferioara este minim 3g real.

Am pescuit destul cu Phenix Mirage 6`7``ft UL ca stiu cam tot de trebuie despre ea.La pastrav de rau am pescuit cu Mepps Aglia 00 care cantareste fix 1/18 oz sau 1.6g si putea sa lanseze naluci de 1g. In schimb cu jig de 3.5g si plastic mic de 2.5cm si un total de 4.5g isi dadea duhul .intervalul in care se simtea perfect este 1-4g nu mai mult.
Am mai pescuit cateva sezoane un Seeker SP700-2 E -Glass 7`ft 1-4lb . 1.5-5g interval in care se incarca optim .Alte lasnete pescuite St Croix Avid UL/L si alta pe blank NFC IM FW 700-2 http://www.northforkcomposites.com/product/fw-702-2-im care nu se incarca cu nimic sub 3g dar nici nu ducea mult peste 7g.

Nici la case ,, mari,, cum este NFC(new G.Loomis)precizia este indoielnica desi preturile sunt consistente. Am mai adus cateva blankuri NFC UL din grafit SM de putere 1/32 -1/8z. placute ca elasticitate, solide dar evident mai puternice si erau clar supradimensionate adica 1.5-5g(nu 1-3.5g si 1-4lb)). Singurele blankuri reale de putere 1-4lb pescuibile cu fire de 0.10-0.11mm real pentru piata america pe care le-am vazut sunt phenix Mirage si Seeker SP700-2 E-Glass(nu S-Glass).

Blankurile japoneze sunt clar mai exacte ca putere si actiune dar lansetele finite au de multe ori aceleasi probleme ca si lansetele americane.

Si care reper cam cat cantareste o lanseta St.Croix este un reper ok ( chiar daca nu mai sunt un reper pentru mine) in sens greutatii si informatiilor de clasificare sunt ok cel putin orientativ

http://stcroixrods.com/products/freshwa ... es-spinnin si lansetele vin cu inele mari standard Fuji Y si L prea grele pentru un UL.

AVS70ULF 7' UL Fast 1 2 - 6 1/32 - 3/16 2.6 oz :wink: adica 74g

si premier sunt la fel de usoare http://stcroixrods.com/products/freshwa ... r-spinning

PS70ULF2 7' UL Fast 2 2 - 6 1/32 - 3/16 2.8 oz / 80g

Nu imi plac in general blankurile StCroix UL/L pentru reactive(exista cateva exceptii) dar de jigging sunt ok, nu le-am adus in discutie ca sa le fac publicitate pentru ca nu imi plac ce inele au cele de fabrica si au manere prea scurte. In final sunt un exemplu ok pentru definirea claselor de putere si un reper pentru cat cantareste o lanseta din clasa medie in USA din clasa de pret .100-200USD.

Se pot vedea aici ( http://stcroixrods.com/uploads/icons/ST ... r-2016.pdf ) cat cantaresc blankurile St.Croix din care rezulta cat cantaresc componentele pe o lanseta construita pe un anumit blank mai ales ca St Croix nu foloseste materiale prea usoare in constructia manerului.Asta ca sa nu mai bla bla Stefan Florin cu echilibrarea pe o lanseta UL de 75-80g.

Chestiile grave la UL de fabrica e ca majoritar lansetele au manere foarte scurte si inele mult prea grele si putine.Punct. Nu mai spun de blankurile care nu respecta puterea declarata lucru vlalabil si branduri de renume mondial.

Robert

un Seeker SP700-UL(blank 280lei) costa in jur de 800lei , Pehnix Mirage 6`7``ft.(blank 450lei) costa 1050lei ambele cu inele Fuji KR Alconite /top LGSIC( 8 +1) pluta premium si mandrina Fuji DPSD16 si piulita SK2 asta ca sa ai un reper.

.............

Si ca sa fie clar ca nu sunt de partea nici unui brand pentru ca nu mai construiec lansete de ceva timp. in timpul cand am cosntruit lansete am adus blankuri de la toate brandurile dupa ideea verificata in practica ca exista blankuri bune si proaste la toti producatorii, (evident in functie de brand procentul bun/prost difera semnificativ) si in general blankuri resusite (care respecta specificatiile de putere si actiune) sunt foarte putine.

Si repet jocul producatorilor si vanzatorilor il fac nivelul slab de informare al cumparatorilor :wink: Nu ai repere esti clar victima.
Pana cu citesti si experimentezi suficient incat sa ai minime criterii solide ale tale vei fi manipulat de unul sau de altul.

Scrie răspuns