Cum mulinati firul de pe rola.....??????......

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

THE-_CROW
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 191
Membru din: 29 Sep 2006, 19:56

Mesaj de THE-_CROW » 21 Apr 2007, 03:15

Cati scrie:Mda , e buna ideea "cu degetele de la picioare" ... :lol: da'...degeaba daca nu ai "conditie fizica adecvata " ..!
Asa ca mai bine apelez si eu tot la nevasta ..! :lol:
...Hmmm...adica vrei sa zici sa nevasta ta are pregatire fizica mai buna decat tine... :?: ..
... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ......

Avatar utilizator
@ndrey
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 126
Membru din: 15 Mar 2007, 07:28
Localitate: Rm. Valcea

Mesaj de @ndrey » 21 Apr 2007, 06:23

eu intind toata rola p iarba si abia dupa aceea o asez p tambur 8) 8) si la prima partida cu firul nou il mai intind o data p apa

dima gigi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 16 Mar 2007, 21:25
Localitate: galati

cum mulinati firul de pe rola.....?????......

Mesaj de dima gigi » 21 Apr 2007, 12:06

Am confectionat on dispozitiv insa nu sit multumit, alta varianta ar fi
sa apelati la magazinul unde cumparati, sunt dotati cu mecanisme de
infasurare automata si anti rasucire(in plus operatiunea este gratuita).

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 21 Apr 2007, 12:20

Corbule , de ce te miri , eu am timp de sala sau alte kestii din astea ???pescuitul cui ramane ? din contra , o andemn sa-si perfectioneze conditia fizica , de ficare data o duc la pescuit an Retezat ( ea cara cel mai greu ruksak)..! :lol:

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 21 Apr 2007, 18:14

azi am dat la stiuca cu Cabelas Ripcord SI de 25 de lbs...cum spuneam am pus firul pe apa de dimineata, ud...este un fir mai ciudat plat, nu rotund, matasos, nu face zgomot decat putin la galet...ce este mai naspa este ca fiind plat, cam inrta spirele una prin alta pe tambur, cel putin asa a intrat pe Zauber-ul meu...in rest e un fir perfect atunci cand dati la stiuca(cine prefera textilul), forma lui ajuta la suspendarea lingurii atunci cand stiucile sunt mofturoase si nu ataca decat la stopare sau pe cadere, plus ca am smuls cu el vrei 2 mp de stuf :lol: , deci cam greu sa pierzi naluca, decat daca cedeaza struna sau agrafa :wink:

sper ca nu este mult off-topic, dar raman la parerea ca firul se pune mai bine cu rola pe apa! :wink:

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 22 Apr 2007, 00:00

Ovidiu , acuma lamureste-ne si pe noi , ca an apa se pune mai bine firul , am anteles , dar ... tot cu degetele de la picioare ??? si ma gandesc , nu ar fi mai bine daca , an prealabil , ancalzesti apa ??? :lol: :lol: :lol:

THE-_CROW
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 191
Membru din: 29 Sep 2006, 19:56

Mesaj de THE-_CROW » 22 Apr 2007, 03:56

Cati scrie:Corbule , de ce te miri , eu am timp de sala sau alte kestii din astea ???pescuitul cui ramane ? din contra , o andemn sa-si perfectioneze conditia fizica , de ficare data o duc la pescuit an Retezat ( ea cara cel mai greu ruksak)..! :lol:
....Asa e frumos sa se lucreze....in echipa.... :lol: :lol: :lol: ...

Scrie răspuns