Alphas Air sau PX68?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de lenovo » 18 Sep 2016, 16:23

cristian.ene scrie:Teapa! S-a prins si Sava ca centrifugale sunt depasite din nastere :D
Scuze dar nu am inteles-o pe asta. :)

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de Qnyx » 19 Sep 2016, 20:54

A vrut sa spuna ca Sava tinea in brate Aldebaranul ala si nu mai vedea nimic in fata ochilor; mai mult decat atat, promova sistemul centrifugal al acestuia ca fiind panaceul absolut al pescuitului la baitcasting. Acum, dupa trecerea Shimano la frana magnetica, brusc a devenit fanul acesteia, in ciuda faptului ca Daiwa are asa ceva de o viata. Chestia este ca Sava a avut si diverse mulinete Daiwa dar le-a vandut pe motiv ca "nu se compara" cu Shimano. Brusc se compara. Deci ? WTF !

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de Andrei » 19 Sep 2016, 22:46

WTF !? Nu pot sa scriu decat despre ce folosesc. Nu am testat noile Daiwa... Si clar nu sunt in continuoare fan al sistemului de franare de la Daiwa, care nu e un sistem magnetic pur, ci un hibrid, intre magnetic si centrifugal... daca nu faci diferenta, am sa-ti desenez... care din cauza arcului care declanseaza sistemul magnetic, da rezultate inconsistente in lanseuri, mie personal nu-mi place foarte mult acest lucru... dar sunt dispus sa reincerc, si chiar o voi face... Si nu din cauza a doi frustrati, ci pentru ca sunt curios.

Daiwa, din cauza sistemului de franare "prea" avansat nu poate sa faca un tambur atat de usor incat sa poti lansa chestiile foarte mici, gen voblerele de clean cu care pescuiesc constant atat in concursuri cat si in timpul liber, cum poti sa faci cu Shimano sau cu ABU...

Drept dovada T3 Air-ul, flagship-ul de BFS de la Daiwa... o mulineta de 600 si ceva de $, are un tambur care ti se recomanda sa nu-l folosesti cu textil sau cu monofilament prea gros pentru a nu-l face praf, pe care o "pishi" de sus cu un Shimano Curado E51, cu tambur aftermarket, care nu te duce mai mult de 200-300$ cu totul...... plus alte neajunsuri la acea mulineta despre care nu vreau sa discut... Sunt concluzii la care am ajuns pe banii mei, nu pe incercat mulinete 5 minute de la popescu si paunescu ad hoc (da sa vad cum merge...), ci mulinete cu care am pescuit luni de zile. Si ca sa fie clar, nu pe sponsorizari, ca nu m-a sponsorizat nimeni sa-mi iau Daiwa T3 Air, Shimano Aldebaran sau Abu LTZ in acelasi timp, sau vre-una din mulinetele actuale de la Shimano, care momentan nu sunt de gasit pe piata europeana, in afara de un Shimano Chronarch 151 Ci4+.

Am cautat ce mi se potriveste mie mai bine, altfel nu as fi dat banii pe o Daiwa T3 Air si pe un ABU LTZ, pe langa Shimano-ul Aldebaran BFS, pe care mi l-am modificat in prealabil cu tambur aftermarket de la Avail, care m-a lamurit ca pretul piperat la Daiwa nu vine de la performanta, ci de la aspect. Asa ca am scris concluziile la care am ajuns eu pe banii mei despre cele constatate.

Nu am avut nimic de castigat din aceasta tentativa, ba mai mult am avut de pierdut... Si sunt in continuoare dispus sa testez ce-mi place, sau ce-mi face cu ochiul... drept urmare chiar caut sa incerc noul Steez, despre care am citit destul de multe lucruri interesate... Cert este ca nu ma grabesc, pentru ca nu sunt dispus sa platesc cei 500$ cat costa aceasta mulineta...

Asa ca mai usor cu faptul ca promovez sistemul de franare centrifugal... ca nu e asa... sunt fan al lui, dupa ce am incercat cateva mulinete de la mai multe firme, si pot sa va spun ca nu au fost putine... este cel mai intuitiv si cel mai usor de invatat pentru orice incepator... pana nu gasesc altceva mai bun din punctul meu de vedere nu pot sa zic altceva... A se observa... am scris din punctul meu de vedere... nu ma astept sa ajunga toti la acelasi concluzii ca si mine.

Ia cea mai tare mulineta de la Shimano (de exemplu un Antares DC sau un Antares chiar de prin 2004, fara DC) si ia care consideri cea mai tare mulineta de la Daiwa in prezent (fara modificari), mergi cu ele pe balta si testeaza-le cateva luni de zile cu naluci diverse.... si mai discutam apoi... Vezi care cat lanseaza cu naluci diverse (accentuez acest aspect), nu numai cu gume asistate de plumb, rattlinuri sau cicade...si apoi mai vezi si care cat tine... Fa abstractie de care-ti place mai mult cum arata sau care are cele mai pompoase cuvinte pe hartie si fi obiectiv, cand vei putea face acest lucru, poate mai avem ce discuta, pana atunci noapte buna. Cum acest lucru nu se va intampla de curand, cred ca va fi o noapte polara, foarte lunga...................

Mergeti la pescuiti baieti si nu va mai bateti capul cu ce fac eu, ca nu-s Dumnezeu ... Sunt un pescar care isi mai face timp sa scrie din cand in cand despre experientele proprii... Daca nu va place ce scriu, nu trebuie sa o luati personal ca si qnyx si ene... este doar parerea unui om la momentul respectiv, nimic mai mult... doar o parere

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de razvan m. » 19 Sep 2016, 23:20

Baieti, va luati de unul care de bine de rau a dovedit ceva in pescuit, din moment ce e campion national en titre la spinning.
Cu mulinetele alea n-a pescuit singur pe balta, mirandu-se cat de dibaci e cand n-are concurenta, ci in competitii. Poate nu stiti, dar nivelul campionatului de la noi chiar e ridicat, mult mai sus acum decat era in perioada sa romantica. Iar cand pescuiesti in astfel de conditii nu te joci cu scule de doi lei ca sa dovedesti stiu eu ce, ci folosesti doar ce e mai bun.... sau ce crezi tu ca e mai bun si in care ai incredere.
Chiar recent Sava a castigat doua concursuri pescuind la clean cu Shimano Aldebaran BFS. Daca n-ati vazut filmarile, le puteti vedea ca sunt sus pe net. Deci vorbeste din experienta si spune ceea ce crede, nu din auzite.
M-as gandi de doua ori inainte de a spune despre unul ca el ca vorbeste prostii.

L-am mai vazut pe Ene cu o interventie de genul asta, unde critica cum tinea Sava de lanseta intr-o filmare, in care conducea un peste la minciog. Vezi Doamne, n-a tinut corect ! Faza tare s-a intamplat tocmai intr-un concurs pe care l-a castigat ! :lol:
Cum ar veni, chibitul din tribuna stie ca el ar da mai bine in minge decat fotbalistul din teren, care tocmai a luat campionatul. :lol:
Dar daca sunteti asa de grozavi, de ce nu intrati voi pe teren ? :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de Qnyx » 20 Sep 2016, 04:44

Domnu' Razvan nu confunda borcanele ca eu nu ma iau de nimeni, dimpotriva Andrei imi este prieten. Eu am pescuit inclusiv cu mulinetele lui, deci chiar pot sa imi fac o parere. Ontopic: Am avut Alphas AIR la 2 saptamani de la lansarea din Japonezia (2 bucati chiar - una a ajuns la userul "zvic" de pe forumul asta) si primul lucru pe care am vrut sa il fac a fost sa il testez versus Aldebaran BFS XG ghici a cui ? A lui Andrei Sava. Am aruncat de nshpe ori si cu una si cu alta si eu .... si altii...... si rezultatul ? nici o diferenta din punctul meu de vedere dintre Alphas si Aldebaran (ma refer la distanta, efort de aruncare). Singurul lucru este design-ul diferit. Consider ca aici este o batalie de tip Coca Cola vs Pepsi.
P.S. -Andrei - Nu imi spune mie de T3 Air fiindca aia e mai nashpa ca Alphas AIR.
P.S.S. Vezi ca noul Steez are un joc incredibil la sistemul TWS si oamenii sunt nemultumiti; cauta pe forumurile din americanezia si ai sa vezi despre ce vorbesc.

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de adrianc » 20 Sep 2016, 10:55

Mi-as dori - ca multi altii, probabil - sa nu va mai muscati atat de c_ur. E o pasiune frumoasa si atat, nu trebuie sa va umflati ego-urile, folositi-va energia in alte scopuri mai bune :)

Revenind la treburi serioase, am inceput sa ma uit si-n curtea baitcastingului UL. Ma enerveaza ca mulineta de spinning rasuceste firul...sa zicem ca dau cu 4-6 lbs si 2-3 grame dupa biban si strapi. Face fata o mulineta de-asta smechera de baitcasting la asemenea fire si naluci?

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de Qnyx » 21 Sep 2016, 10:48

adrianc scrie:...sa zicem ca dau cu 4-6 lbs si 2-3 grame dupa biban si strapi. Face fata o mulineta de-asta smechera de baitcasting la asemenea fire si naluci?
Pai exact despre plaja asta de valori se discuta aici.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de razvan m. » 07 Oct 2016, 07:49

cristian.ene scrie: Teapa! S-a prins si Sava ca centrifugale sunt depasite din nastere :D
In timp ce Ene are inca o zi cenusie, Sava e la mondiale (http://www.rapitorimania.ro/articole/co ... 2016-10264) . Cam asta e diferenta de valoare dintre cei doi. :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

foca07
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 193
Membru din: 06 Aug 2014, 13:15

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de foca07 » 10 Oct 2016, 15:35

A pescuit cineva cu noul Aldebaran? Cel din 2016? Cum se descurca?

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de cristian.ene » 11 Oct 2016, 20:08

Baietii din WSB iar o iau pe langa subiect in stil caracteristic :D

Argumentul lui Sava cum ca Shimano a inventat ..fran pur magnetica e iarasi o gogoasa pura. Modul de a centrifuga un subiect :lol: este patent WSB

Pixy pur magnetic in varianta standard http://www.plat.co.jp/shop/catalog/prod ... spool.html


Zillion Pe special are standard inductor fix nici urma de forte centrifugale.

http://www.plat.co.jp/shop/catalog/prod ... -100h.html

este una din mulinetele cu care pescuiesc la stiuca :wink:

Alphas

model finesse http://forums.tackletour.com/viewtopic.php?f=24&t=47935

http://www.tackletour.com/reviewdaiwaalphasfinesse.html

Pana si mulinete modeste Daiwa sunt pur magnetice http://www.tackletour.com/reviewdaiwaexelerpg2.html.

Nu are rost sa mai aduc si alte modele indiscutie pentru ca lista e cam lunga.

Sa fie Sava ignorant sau manipulator ? doar una sau alta sau un mix din cele 2 ingrediente ? sa facem un sondaj ?

Scrie răspuns