Alphas Air sau PX68?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de cristian.ene » 23 Aug 2016, 12:32

Oricum nu se poate discuta de pescuitul cu Ul baitcast ca un subiect consistent pentru ca exista cel mult cateva zeci de mulinete si doar cativa pescari cu experinta in toata tara care au experimentat substantial subiectul. Si in varianta grosiera baitcastul este un subiect prea greu de inteles pentru majoritatea pescarilor locali.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de Musti » 01 Sep 2016, 21:41

cristian.ene scrie:...baitcastul este un subiect prea greu de inteles pentru majoritatea pescarilor locali.
Ei, na... O fi rocket-science... :)
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de draqdevil » 09 Sep 2016, 20:08

Musti scrie:
cristian.ene scrie:...baitcastul este un subiect prea greu de inteles pentru majoritatea pescarilor locali.
Ei, na... O fi rocket-science... :)
Adik neaparat trebuie sa lucrez cel putin la NASA ca sa pot pescui light cu mulineta de baitcasting?

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de Jedi » 11 Sep 2016, 00:26

Se poate pescui dar nu si discuta . Adica na...se poate si vorbi...dar sa nu vada Ene...ci mai ferit asa..pe MP... :roll:
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

adyy
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 26 Sep 2010, 11:23
Localitate: Brasov

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de adyy » 13 Sep 2016, 09:52

Draqdevil,

Am Alphas 103L pe care de curand l-am tunat cu tambur SV, din asta: http://japantackle.com/tuning-parts/spo ... spool.html
In functie de rezultate o sa pun pe ea si rulmenti ZPI sau BOCA.

Cu tamburul stock lansam OK orice peste 7 grame, iar peste 10 grame lansam fara batai de cap.
Cu 3-5 grame faceam "macrame-uri", nu la fiecare lanseu, dar suficient de des cat sa ma enervez.
Tamburul custom inca nu l-am testat, dar daca esti curios, o sa revin cu detalii.

Legat de angrenaje: Mulineta mea a fost cumparata de pe eBay, folosita. Am inteles de la seller ca a fost folosita vreo 3 sezoane.
Merge perfect si poti trage cu ea de ce vrei tu. Are sasiul din aluminiu si e perfect rigid, nu flexeaza nimic.
Eu am tras cu ea de niste stiuci de 3-4 KG la Cormoran si de la Sarulesti am scos o bucata de lemn de pe fund.

Am pus mana si pe PX68-L pe care o are un amic cu care (mai) merg la pescuit.
La acelasi gramaj (jig+guma) lanseaza o idee mai usor si cu 2-4 metri mai departe ca mine.
De asemenea lanseaza semnificativ mai bine chestii sub 7 grame.

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de lenovo » 17 Sep 2016, 10:57

cristian.ene scrie:Oricum nu se poate discuta de pescuitul cu Ul baitcast ca un subiect consistent pentru ca exista cel mult cateva zeci de mulinete si doar cativa pescari cu experinta in toata tara care au experimentat substantial subiectul. Si in varianta grosiera baitcastul este un subiect prea greu de inteles pentru majoritatea pescarilor locali.
Eu am incercat si UL si L cu baitcast si sincer mi se pare mult mai comod si mai practic. Intradevar costul esti mai ridicat dar sincer sa fiu dupa o comparatie intre casting si spinning in toate gamele de putere fie ele UL sau H as alege casting-ul, dar asta este doar parerea mea :) :respekt:

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de Musti » 17 Sep 2016, 19:05

lenovo scrie:...sincer mi se pare mult mai comod si mai practic...
:?
Da, da, da... Mai ales pe UL bate tot... Pe la 1,5 - 2 grame nimic nu-i sta in cale...
Da' asta-i numa' parerea mea. Mi-i si frica s-o exprim. Sunt inconjurat de pokemoni... :lol:
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de lenovo » 18 Sep 2016, 12:52

Musti scrie:
lenovo scrie:...sincer mi se pare mult mai comod si mai practic...
:?
Da, da, da... Mai ales pe UL bate tot... Pe la 1,5 - 2 grame nimic nu-i sta in cale...
Da' asta-i numa' parerea mea. Mi-i si frica s-o exprim. Sunt inconjurat de pokemoni... :lol:
Ti-ai exprimat parerea la fel ca si mine :) . Ca sa iti faci o idee era vorba de un Aldebaran BFS XG Limited si un bat T-Russell custom si sincer iti spun cu cea mai mare usurinta arunci 1,5 - 2 grame la distante demne de invidiat.

Dar din nou, e doar parerea mea si experienta placuta pe care am avut-o :) :respekt:

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de cristian.ene » 18 Sep 2016, 14:06

Teapa! S-a prins si Sava ca centrifugale sunt depasite din nastere :D

by savacs » Wed May 11, 2016 11:27 pm
Avail ald15 magnetic braking system + ktf spool = LOVE

I didn't want to invest in another spool, therefore made an adapter for the ktf spool so I can only use the magnetic system from avail that only costs 30$ :D. And it works just perfect :D


Joined: Tue May 30, 2006 12:46 pm
Location: Romania

nu se pot pune pozele asa ca pun link http://forums.tackletour.com/viewtopic. ... &start=315

si ,,celebrul,, Aldebaran BFS XG 15 tunat e mai slab ca unul de serie daor ca model 2016 si magnetic :lol:

http://forums.tackletour.com/viewtopic. ... &start=300

I've had a few casts with it.I think for now it's the best out of the box BFS caster of all of what I've fished (T3 Air, Aldebaran BFS XG 2012, Aldebaran BFS XG Limited 2015, Abu Revo LTZ). Only the BFX XG limited 2015 comes close to it. Compared to the Daiwa's it has a more predictable braking system, and it will cast smaller stuff.

Oricum cei care cititi sa nu credeti nimic( e doar manipulare si tot ce se scrie pe tackletour este tendentios si propagandistic :D)

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alphas Air sau PX68?

Mesaj de Qnyx » 18 Sep 2016, 14:16

Si eu care le spuneam si tot le spuneam......... si imi raceam gura de pomana..... In sfarsit sunt razbunat !

@OnTopic: Din punctul meu de vedere Alphas AIR este net superioara Aldebaranului BFS XG.

P.S. Pare incredibil, dar Steez sau TD-Z poate fi superior Air sau Aldebaran, dar cu multe modificari si o gramada de bani in plus. In schimb rezulta o mulineta usoara, deosebit de puternica si in acelasi timp capabila sa arunce 1,5 gr cu o incredibila lejeritate, cu tipul acesta de tambur, dar varianta modificata:

Imagine

Scrie răspuns