Ce pareri aveti despre multiplicator de pe mal?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Ce pareri aveti despre multiplicator de pe mal?

Mesaj de Dan Stefan C. » 17 Aug 2016, 08:57

Se poate pescui fara probleme si de pe mal insa iti va trebui o mulineta mai buna. Trebuie sa te uiti la ceva incepand cu Shimano Curado sau Abu Garcia Orra 2 SX.

Tudorica
junior
junior
Mesaje: 55
Membru din: 24 Mai 2016, 17:27

Re: Ce pareri aveti despre multiplicator de pe mal?

Mesaj de Tudorica » 17 Aug 2016, 11:15

Mulțumesc frumos

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Ce pareri aveti despre multiplicator de pe mal?

Mesaj de cristian.ene » 21 Aug 2016, 22:42

Daca vrei Daiwa performanta am o Alphas SV 105 5.8:1 merge pentru orice naluci intre 4 si 28g.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Ce pareri aveti despre multiplicator de pe mal?

Mesaj de SF » 25 Aug 2016, 15:22

Is io sau bag de seama ca scade castu in interes , dupa cum se prezinta treaba acum 3-4 ani , aici pe forum , azi ar trebui sa fim casteri toti , asa-i ca nu-i asa :wink:
:lol: :lol:

Cat timp o mai tinem ca Jean cu fluieru in chestia asta cu baitcastingu , nu am cum sa stiu :D , si neandertalii au avut momentu lor , dupa aia s-au stins ca o lumanare cand se termina materialu :lol:

silurius
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 04 Oct 2015, 15:43

Re: Ce pareri aveti despre multiplicator de pe mal?

Mesaj de silurius » 25 Aug 2016, 19:29

Pentru mine in pescuit nu mai exista decat baitcasting, si pescuiesc 95% din timp pe mal. Nu am nici cea mai mica problema in a lansa greutati de la 7-8 grame in sus la distante "pescuibile".

Voi da cateva exemple. Lanseta de 350 de lei, mulineta abu winch, cu tension knob-ul setat la 10 click-uri fata de punctul in care tamburul oscileaza stanga dreapta usor ( in freespol, ceea ce nu e de dorit) si frana de lanseu la 6 clickuri din 27.

naluca 1: shad kopyto 7,5 cm si jig de 9/10.5 grame : distanta medie este de 35-40 m REALI, cand mulineta este in stare optima de functionare, adica in orice moment mai putin cand trebuie unsi rulmentii care sustin tamburul
naluca 2 : salmo slider de 7 cm, varianta floating, de la 40 de m reali in sus, am reusit lanseuri de 50 de m, sincer sa fiu este extraordinar sa lansezi atat de departe , dar uneori, in majoritatea momentelor, nu conteaza foarte mult ( pentru mine ).
naluca 3 : fluke no name , foarte usor si subtire de 10 cm(masa reala fiind aproximativ egala cu cea a unui kopyto de 6.2 cm) armat pe jig de 7 grame, 20 de m (cel putin) ar fi media de lanseu. O distanta pescuibila, cu siguranta. Pentru mine cel putin , si la jig nu trebuie foarte multa distanta oricum.
naluca 4 : Rapala j13 , distanta de lanseu ar fi 25 de m in medie.
naluca 5: grub relax de 4 cm armat pe jig de 4 grame : aceasta este o naluca ce nu poate fi lansata cu echipamentul meu. Prin nu poate fi lansata, ma refer ca distanta la care arunc aceasta naluca se invarte undeva in jurul a 8 metri. Am prins si probabil voi prinde pesti si de la aceasta distanta fata de mal, dar devine enervant si de asta nu pescuiesc cu asa naluci usoare folosind acest combo.
naluca 6 : deep diver de la sstrike pro de 21 de g, distanta de lansare este de 30 de m. in medie .
naluca 7 : Popper savage gear de 18 grame, distanta este foarte asemanatoare cu cea a slider ului de 7 cm floating
naluca 8 : surprinzator broasca topwater de 16 grame, distanta de lansare este aproape la fel ca cea a popperului/slider ului de 7 cm f, dar poate creste daca se va umple corpul broastei cu apa.


Acestea sunt concluzii personale, trase de catre mine in urma miilor de aruncari cu echipamentul de baitcasting. Consider ca un echipament de 800-1000 de lei este foarte bun pentru baitcasting de pe mal.

In materie de jig uri pescuiesc cu naluca nr 1 armata pe jig uri de la 7 grame in sus, iar in materie de voblere, cu naluci de la 10 grame in sus. Cele echipate cu long cast se lanseaza mai bine decat cele fara, mai pe model "vintage" gen rapala.

Spor.

Tudorica
junior
junior
Mesaje: 55
Membru din: 24 Mai 2016, 17:27

Re: Ce pareri aveti despre multiplicator de pe mal?

Mesaj de Tudorica » 31 Aug 2016, 09:56

Ms mult pt păreri , alphas de vânzare?

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Ce pareri aveti despre multiplicator de pe mal?

Mesaj de cristian.ene » 01 Sep 2016, 19:01

Am un Alphas SV 105 L 5.8 :1, este impecabila datorita tamburului SV dificultatile lanseului sunt minime .Ca distanta dai peste 25m de la 4 g in sus,cu greutati mai mari distante de 30-40m se obtin fara efort. Atat controlul lanseului cat si efortul minim sunt avantajele obtinute cu tamburul de doar 13g + seatarile inductorului/magnetilor Air brake (cu fir textil cantareste doar 16-17g in functie de nivelul firului) Avantajul ca poti folosi si fire textile de zeci de lb. al aplicatii de forta.
Il dau pentru ca vreau varianta Alphas Air sa pescuiesc si cu naluci intre 2si 4g cu pierderea pescuitului de stiuca cu naluci mai putin reactive. SV105 este versatial pentru ca este capabila si de un pescuit light cu naluci intre 4 si 7g la salau sau avat dar poate pescuifoarte bine cu naluci cu reactivitate mica si medie la stiuca fie spinnerbaituri,voblere si alte reactive.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Ce pareri aveti despre multiplicator de pe mal?

Mesaj de razvan m. » 01 Sep 2016, 21:09

Pescuiesc de cativa ani buni exclusiv cu batcasting, dar am spus deja cam tot ce am avut de zis in legatura cu subiectul.
Si la cate s-au zis deja pe forum pe tema aceasta cred ca nu mai ramane nimic de adaugat.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Re: Ce pareri aveti despre multiplicator de pe mal?

Mesaj de mini_mic » 01 Sep 2016, 21:20

razvan m. scrie:Pescuiesc de cativa ani buni exclusiv cu batcasting, dar am spus deja cam tot ce am avut de zis in legatura cu subiectul.
Si la cate s-au zis deja pe forum pe tema aceasta cred ca nu mai ramane nimic de adaugat.
Emanatia asta are legatura cu ce ?
Obiectiv: 8,1 kg !

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Ce pareri aveti despre multiplicator de pe mal?

Mesaj de razvan m. » 01 Sep 2016, 21:28

Cu asta.
SF scrie:Is io sau bag de seama ca scade castu in interes , dupa cum se prezinta treaba acum 3-4 ani , aici pe forum , azi ar trebui sa fim casteri toti , asa-i ca nu-i asa :wink:
:lol: :lol:
Cred ca se vorbeste mai putin de baitcasting nu pentru ca lumea nu mai pescuieste asa, ci pentru ca s-a plictisit sa peroreze aiurea.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Scrie răspuns