Ce vobler e acesta

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Ce vobler e acesta

Mesaj de Spring » 15 Iul 2016, 12:30

firul ala e cam finutz.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Ce vobler e acesta

Mesaj de SF » 15 Iul 2016, 19:39

Paul19992 scrie:salut din pacate am ramas fara el ... din cauza unui peste .. am dat pe Mures si mi-a atacat de doua ori dar a ratat vobleru a treia ora am simtit o smucitura puternica am contrat a fost acolo cateva secunde si sa taiat firu sau nush ce sa intamplat dadeam fara struna dupa avat cu fir textil daiwa tiournament 8x braid de 0,12 mm... oare sa fi fost somn :( .....
O sa mai ai taieturi , rupturi din astea , mai ales daca dai fara leader sau firu textil ajunge in contact cu suprafete care ii pot face paguba , inclusiv cand te deplasezi de la un loc la altu si ai firu strans pe langa bat da agata in ramuri sau pietre cand pui batu jos !

Cu timpu ajungi sa nu atingi firu cu nimic , nici macar cu solu moale , si mai ales ajungi ...sa dai cu leader !

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: Ce vobler e acesta

Mesaj de buzias » 15 Iul 2016, 20:39

La o simpla cautare pe google , gaseai ce vobler este ( incearca : vobler forte 70 ) :wink: imediat te lumineaza google .. da no' trebuie sa vada lumea cu ce dai ....
Ai intrebat la ce se preteaza ? De ce dreak te intereseaza , cand tu il tarasti pe fund printre mrene :? :?
Somnul care crezi tu ca o fost... nu rateaza de 2 ori si prinde naluca o abia la al 3 lea atac :D si daca se intampla e foarte rar..
Deci ce a fost ? ... :?: Pai na ... vreo mreana babana , luata pe dinafara de vreo aripioara ...alea nu se ridica de pe fund cum vrei tu si ti a frecat firisoru de pietre si aia a fost ... Daca insisti poate o prinzi si mai are naluca infipta in ea :twisted: :twisted: .

Avatar utilizator
Paul19992
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 25 Mai 2015, 14:33
Localitate: Alba Iulia

Re: Ce vobler e acesta

Mesaj de Paul19992 » 16 Iul 2016, 07:10

oare .. merge cu florocarbon de 0,45 , 0,50 la avat ? infulenteza bataia voblerului daca dau cu minow-uri de pana in 6-7 grame ?
Strike Pro number one fishing

Avatar utilizator
Paul19992
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 25 Mai 2015, 14:33
Localitate: Alba Iulia

Re: Ce vobler e acesta

Mesaj de Paul19992 » 16 Iul 2016, 07:17

buzias , la urmarit si a dat de doua ori dupa el la suprafata dar era apa cam tulburica si cred ca nu la nimerit .. si a treia ora la luat mreana nu avea cum sa fie ca mulinam in viteza cu mulineta de 4000 ... si apa avea la 1,5 m .. am mai prins mrene din intamplare din alte partii dar alea nu dadeau in bat era ca agataturile habar nu am in fine ... o fost ceva dinozaur extraterestru :)) :respekt:
Strike Pro number one fishing

Scrie răspuns