Echipament spinning incepator Dunare

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Echipament spinning incepator Dunare

Mesaj de George1985 » 23 Iun 2016, 07:31

Iti trebuie multe si la avat...Pe langa recomandarile de mai sus ai nevoie de lingurite subtiri si grele gen Kastmasters sau Spinnex. Se gasesc de obicei la magazinele de la colt. Gramaje utile ar fi 12-30gr la lingurite.

florins
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 13 Iun 2016, 11:56

Re: Echipament spinning incepator Dunare

Mesaj de florins » 27 Iun 2016, 18:29

Salutare, revin cu un update.
Am fost weekendul asta la pescuit, Sambata si Duminica. Nu am prins nimic :) insa am invatat multe.

Sambata nici nu i-am vazut culoarea. Am incercat tot arsenalul. Vobler, popper, rotativa, oscilanta, tot.

Duminica dimineata era un baiat langa mine care a prins un avat de 3kg la Salmo thrill 7. Culmea ca dadeam cu aceeasi naluca, in aceleasi zone. Am continuat stoic toata ziua fara nici macar un atac. Pe seara au inceput iar sa sara. Nimic.

Se intuneca si ma gandeam sa plec acasa, dezamagit. Zic ia sa schimb naluca si sa mai dau o data, poate musca de data asta. Pun http://www.totalfishing.ro/bertilure-fi ... 26003.html si lansez. Mulinez la 3m de mal, cam la 15 grade fata de firul apei alternand intre rapid si incet, dinti de fierastrau etc, afara era semi intuneric.
Vad ca ajunge la 10m de mine si ma pregatesc sa o scot din apa. Mulinez din ce in ce mai incet, cu varful lansetei cam la 60 de grade. Dintr-o data vad cum iese ceva din adancuri, urmareste naluca. Ma panichez dar continui sa mulinez. Ma vede, parca sta o fractiune de secunda apoi ataca. Trag sa il intep, era cam la 2m de picioarele mele, in apa. Tot asa cam de vreo 3kg, zic eu, era geamanul celui prins de pescarul respectiv. Se zbate de cateva ori, imi indoaie lanseta de am zis ca se rupe, si scapa. Nu stiu ce s-a intamplat dar nu cred ca s-a intepat, altfel nu cred ca il scapam.

Nu pot spune ca a fost o partida reusita, insa ultima faza a facut toti banii. Acum sa ma gandesc cum sa-l si prind data viitoare :)

O intrebare. De ce acest helic nu are o ancora si la coada? Poate daca avea nu l-as fi scapat? E recomandat sa ii pun eu?
Multumesc, si fir intins!

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 591
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Echipament spinning incepator Dunare

Mesaj de shogunu65 » 27 Iun 2016, 18:45

cum lansezi naluca? Am observat ca vara, la Dunare, am atacuri mai multe daca lansez cumva paralel cu malul (cat de mult se poate). In general obletii stau in mal si atacurile sunt la primul prag de pana intr-un metru. Practic arunci in lungul malului si mulinezi rapid, asta cu thrill sau alte naluci sinking. In felul asta plimbi naluca in zona in care el ataca o bucata mai lunga de timp. Daca arunci perpendicular cu malul, avatul sta tot in zona primului prag, asa ca momentul atacului este fix ala pe care l ai avut tu. In plus, cand ataca, are toate sansele sa vada pescarul, asa ca nu inhaleaza naluca si nu il prinzi. Primavara, pe apa rece, e mai ok sa arunci perpendicular si sa lasi naluca sa ajunga pe fund, pentru ca vaneaza mai intre ape, nu la suprafata.

florins
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 13 Iun 2016, 11:56

Re: Echipament spinning incepator Dunare

Mesaj de florins » 27 Iun 2016, 18:59

In principal arunc cat mai paralel cu malul, insa am incercat mai multe metode. Thrillul(si nu numai) evolueaza foarte bine cand il urci in acest stil contra curentului, cu mici zmucituri din cand in cand, imitant miscarile obletelui. Am observat ceva interesant, cateodata obletii imi flancheaza naluca si merg in card cu ea pana o recuperez.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Echipament spinning incepator Dunare

Mesaj de adrian99 » 28 Iun 2016, 07:39

poti sa atasezi o micro ancoreta pe coada(impreuna cu atasarea unui inele despicat)
te poate ajuta,insa daca pescuiesti pe zone deschise(fara copaci,aglomerari de crengi sau pietre)intrucat daca intepi un peste(in ancora de jos)si cealalta ramane libera exista riscul ca pe recuperare sa agate ceva si adio peste

revenind la voblerele minnoew de multe ori se intampla ca obletii sa flancheze naluca
incearca sa le pescuiesti cu jerkuiri usoare
o sa vezi rezultatul :wink:

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 591
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Echipament spinning incepator Dunare

Mesaj de shogunu65 » 29 Iun 2016, 20:53

florins scrie:In principal arunc cat mai paralel cu malul, insa am incercat mai multe metode. Thrillul(si nu numai) evolueaza foarte bine cand il urci in acest stil contra curentului, cu mici zmucituri din cand in cand, imitant miscarile obletelui. Am observat ceva interesant, cateodata obletii imi flancheaza naluca si merg in card cu ea pana o recuperez.

pai trebuie doar sa insisti, daca ii dai naluca pe la bot o va ataca. La avat eu nu insist in acelasi loc decat daca sunt atacuri multe la suprafata la obleti. Insist insa cu naluci diferite. Daca dupa 20-30 de lansari in zonele cu atacuri, nu pune nici unul gura schimb naluca. Dupa ce prind 3-4 cu o naluca, in acelasi loc, am obeservat ca trebuie sa schimb, ori locul ori voblerul :)))

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Re: Echipament spinning incepator Dunare

Mesaj de mini_mic » 29 Iun 2016, 21:59

florins scrie:Salutare, revin cu un update.
Am fost weekendul asta la pescuit, Sambata si Duminica. Nu am prins nimic :) insa am invatat multe.

Sambata nici nu i-am vazut culoarea. Am incercat tot arsenalul. Vobler, popper, rotativa, oscilanta, tot.

Duminica dimineata era un baiat langa mine care a prins un avat de 3kg la Salmo thrill 7. Culmea ca dadeam cu aceeasi naluca, in aceleasi zone. Am continuat stoic toata ziua fara nici macar un atac. Pe seara au inceput iar sa sara. Nimic.

Se intuneca si ma gandeam sa plec acasa, dezamagit. Zic ia sa schimb naluca si sa mai dau o data, poate musca de data asta. Pun http://www.totalfishing.ro/bertilure-fi ... 26003.html si lansez. Mulinez la 3m de mal, cam la 15 grade fata de firul apei alternand intre rapid si incet, dinti de fierastrau etc, afara era semi intuneric.
Vad ca ajunge la 10m de mine si ma pregatesc sa o scot din apa. Mulinez din ce in ce mai incet, cu varful lansetei cam la 60 de grade. Dintr-o data vad cum iese ceva din adancuri, urmareste naluca. Ma panichez dar continui sa mulinez. Ma vede, parca sta o fractiune de secunda apoi ataca. Trag sa il intep, era cam la 2m de picioarele mele, in apa. Tot asa cam de vreo 3kg, zic eu, era geamanul celui prins de pescarul respectiv. Se zbate de cateva ori, imi indoaie lanseta de am zis ca se rupe, si scapa. Nu stiu ce s-a intamplat dar nu cred ca s-a intepat, altfel nu cred ca il scapam.

Nu pot spune ca a fost o partida reusita, insa ultima faza a facut toti banii. Acum sa ma gandesc cum sa-l si prind data viitoare :)

O intrebare. De ce acest helic nu are o ancora si la coada? Poate daca avea nu l-as fi scapat? E recomandat sa ii pun eu?
Multumesc, si fir intins!
Florins te-am intuit ! Ai talent de scriitor si de pescar sportiv. Asta ti-o zic fara sa fiu gay :D . Sau e posibil sa fii doar un fin cunoscator al scrisului frumos si sa ma faci pe mine sa te simpatizez :lol:
Dar sa revenim la ale noastre, cred ca pestele te-a surprins si nu l-ai intepat. Retine ! Intai intepi si dup-aia tragi !
P.S Ziceai ca esti incepator, dar vad ca in 2 zile de pescuit ai deprins o gramada de taine. Eu am facut multi ani de ocna ca sa invat ce ai prins tu intr-un Weekend :lol:
Obiectiv: 8,1 kg !

Avatar utilizator
Marciano
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 05 Ian 2015, 13:42
Localitate: SONA

Re: Echipament spinning incepator Dunare

Mesaj de Marciano » 30 Iun 2016, 11:03

Salutare! Ca tot veni vorba de helicurile de la Berti, vreau sa va intreb care e diferenta intre Fishelic si Helic simplu? Adica se vede diferenta de forma insa care ar fi mai prinzatoare dintre cele doua? Sau nu sunt diferente prea mari in afara de forma, ma refer la evolutie.
Pisces natare oportet

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Echipament spinning incepator Dunare

Mesaj de adrian99 » 30 Iun 2016, 12:49

Asp Jigging Spinner-de la Spro
asta este diferenta
:wink:

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Echipament spinning incepator Dunare

Mesaj de Dan Stefan C. » 30 Iun 2016, 13:07

Marciano scrie:Salutare! Ca tot veni vorba de helicurile de la Berti, vreau sa va intreb care e diferenta intre Fishelic si Helic simplu? Adica se vede diferenta de forma insa care ar fi mai prinzatoare dintre cele doua? Sau nu sunt diferente prea mari in afara de forma, ma refer la evolutie.
Sunt alte matrite in care este turnata partea din plumb si sunt vopsite diferit.

Scrie răspuns