pastrare (conservare) plastice moi

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de Gogol » 17 Mai 2016, 19:19

:lol: :lol: :lol: Eu primul lucru care il fac e sa le spal de unsori si atractant, asta din cauza ca stau laolalta cu alte marci dar de aceleasi culori. La mine nu au timp sa se "împută". Ori se consuma la pescuit, ori daca nu dau randament, le gasasc alta intrebuintare. :mrgreen: :mrgreen:

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de danone » 17 Mai 2016, 20:28

Eu am incercat cateva "ambalaje" pentru pastrarea sadurilor pe care scrie DUREX :oops: Poti alege si aroma daca vrei ,dar uleiul ala e la fix.

Constantin37
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 11 Oct 2015, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de Constantin37 » 17 Mai 2016, 22:20

danone scrie:Eu am incercat cateva "ambalaje" pentru pastrarea sadurilor pe care scrie DUREX :oops: Poti alege si aroma daca vrei ,dar uleiul ala e la fix.
Tareeee! doar ca unele le tragi pe jig, altele le tragi pe.... Aromele ar fi o problema pentru unii... sau unele :wink:

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de florin1948 » 18 Mai 2016, 07:48

Exista la Jan's NetCraft un ulei siliconic special pentru twistere. Avantajul ca le mentine intr-o stare perfecta ani de zile este diminuat de dezavantajul ca pe cauciucuri ramane un strat uleios destul de gros ( si urat mirositor) care trebuie sters in momentul utilizarii twisterului, indicat fiind si folosirea unui atractant pentru indepartarea acelui miros greu de ulei ranced. Eu folosesc permanent atractanti pentru rapitor, de diverse categorii si de la diversi producatori si pot spune cu mana pe inima ca atractantii de calitate fac de cele mai multe ori diferenta pe malul apei ( chiar si in concursurile de pescuit )
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de danone » 18 Mai 2016, 15:28

danone scrie:Eu am incercat cateva "ambalaje" pentru pastrarea sadurilor pe care scrie DUREX :oops: Poti alege si aroma daca vrei ,dar uleiul ala e la fix.
Am vorbit la modul cel mai serios, ca mi-am pus si eu acceasi problema cum sa pastrez cat mai bine si mai mult sadurile. M-am tot gandit si m-am tot gandit cu ce naiba seamana cel mai bine uleiul ala din pungile cu care se livreaza sadurile si parca aveam asa un feeling si nu imi dadeam seama ... pana intr-o noapte :oops: :D

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de crapmaniacul » 18 Mai 2016, 17:42

Nu am încercat însă cred ca ar fi potrivit si uleiul siliconic din sprayul cu care dai pe bordul mașinii.

Dan Alexe
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 05 Iul 2007, 02:17
Localitate: Bucuresti

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de Dan Alexe » 18 Mai 2016, 18:58

Mai mult ca sigur dar unele sunt parfumate. Orice ulei siliconic, eu am folosit spray-uri cu ulei siliconic. Plasticele pose in pungi din acelea cu autosigilare, spray. amestecate putzin, inchisa punga. Tzin 5-6 ani garantat.
Nu am amestecat plasticele intre ele.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de SF » 19 Mai 2016, 20:37

Am ramas la vreo 5-6 marci de soft , tin la astea pentru ca prind mai bine cu ele decat cu altele , insa...au niste puncte in comun , nu miros a plastic prea tare , putin cand le scoti din punga si dupa inmuiat in apa pierd orice miros rapid , nu-s unsuroase si le pot tine pe toate gramada intr-un recipient , nu mai am cutii compartimentate de vreo 8 ani , adica am vreo 3 da nu le folosesc pe mal , tin naluci acasa , pe mal ies cu o cutie plina si una goala , in aia plina am jiguri , plastice si hardbaituri ,nalucile deci , aia goala ii pentru nalucile care ajung in apa .

Niciodata nu m-am gandit sa pastrez plastice ani de zile , tinand cont de cum se desfasoara pescuitu si daca cat de cat mergi la peste ii imposibil sa-ti traiasca ani de zile un astfel de tip de naluca ! Un hardbait da , nu un plastic !

Constantin37
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 11 Oct 2015, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: pastrare (conservare) plastice moi

Mesaj de Constantin37 » 19 Mai 2016, 22:38

danone scrie:
danone scrie:Eu am incercat cateva "ambalaje" pentru pastrarea sadurilor pe care scrie DUREX :oops: Poti alege si aroma daca vrei ,dar uleiul ala e la fix.
Am vorbit la modul cel mai serios, ca mi-am pus si eu acceasi problema cum sa pastrez cat mai bine si mai mult sadurile. M-am tot gandit si m-am tot gandit cu ce naiba seamana cel mai bine uleiul ala din pungile cu care se livreaza sadurile si parca aveam asa un feeling si nu imi dadeam seama ... pana intr-o noapte :oops: :D
Si intr-o noapte cand ai avut un... feeling, ti-ai dat seama inainte sau dupa... ? ori erai masochist ori erai... terminat :)
Si la modul serios, ideea ta chiar e GENI(T)ALA! :lol:


Scrie răspuns