sfat lanseta salau de pe mal

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
avat400
senior
senior
Mesaje: 338
Membru din: 08 Feb 2009, 10:51

Re: sfat lanseta salau de pe mal

Mesaj de avat400 » 16 Apr 2016, 09:33

[quote="avat400"]Eu am un finesse 5-21 si un black power 7-35 de la rapture iar ca sa fac o comparatie,black power este rigida pe toata lungimea ei iar finesse este mai bland pe varf .Am modificat.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: sfat lanseta salau de pe mal

Mesaj de George1985 » 16 Apr 2016, 18:48

Gogol scrie:Unde naiba le ai scuturat? Pe forum in gand? La aceeasi clasa de putere, finezze e cea mai ranga dintre ele doua. Megabassul mai merge dar grafhiteleader e moale. Iar vorbim aiurea?
Daca tot urmaresti forumul si postarile unora ar putea si creierul tau, 'care este', sa inteleaga anumite lucruri..fara sa-ti spun ca la gradinita.
Incearca sa cauti prin minte cine are asa lansete si aduce mulinete de calitate de afara?
Sunt multe lansete mai rapide, acum au gasit alta clasa SG..ultra fast.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: sfat lanseta salau de pe mal

Mesaj de Gogol » 16 Apr 2016, 21:41

una e sa le scuturi si alta e sa le pescuiesti. diferenta destul de mare...atotstiutorule..
apropo, stii ce zicea cocosila cand se facea politica in poiana lui iocan (morometii) ?

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: sfat lanseta salau de pe mal

Mesaj de Gogol » 16 Apr 2016, 21:44

pe mine ma doare in brisca de aberatiile tale si ale celuilalt prof, insa se ia dupa voi unul si altul, comanda un bat si apoi nu stie cum sa-l vanda ca voi bateti campii in plm. :censored:

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: sfat lanseta salau de pe mal

Mesaj de George1985 » 16 Apr 2016, 21:56

Gogol scrie:una e sa le scuturi si alta e sa le pescuiesti. diferenta destul de mare...
Cu prima ocazie...
Mai bine ii recomanzi omului o lanseta decat sa te dai rotund la noi, buna sau rea, dar mergi pe subiect macar...
Ma mir cum de nu-ti iei BAN pt postarile fara sens.
Din pacate profesorii nu scriu pe forumuri, sa mai invatam si noi cate ceva...mereu e de invatat.
Mai ales ca multi nu avem acces sa pipaim cate lansete ne dorim, apoi sa le pescuim pe fiecare, ce-ar mai fi?

g30rg3
veteran
veteran
Mesaje: 1274
Membru din: 28 Mar 2011, 11:17

Re: sfat lanseta salau de pe mal

Mesaj de g30rg3 » 16 Apr 2016, 22:07

Baietii, hai sa nu poluam topicul fara rost si sa ne dam profesori in ale pescuitului. Dupa cum am spus unora dintre colegi, experienta mea pescareasca e destul de vasta cat si cea in domeniul sculelor de pescuit. Repet, doresc o recomandare de o lanseta 2,3-2,7 , max 3/4-1oz, fast/x-fast, M-MH la un buget de aprx 500 lei. As putea foarte bine sa imi construiesc lanseta de unu singur dar lipsa de timp si putina comoditate nu ma ajuta. Cer aceste sfaturi deoarece pescuitul pe lac de pe mal nu e domeniul meu forte, 90/95% pescuind din barca cu cast. De scuturat am scuturat multe lansete dar vreau pareri despre senzitivitate, modul in care se incarca cu diferite greutati, rezerva de putere. Deci, rog pe cei care detin o lanseta ce se incadreaza in specificatiile mentionate de mine, sa descrie strict lanseta fara atacuri asupra celorlalti colegi de forum. Sa fim civilizati!
O seara placuta tuturor. :respekt:

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: sfat lanseta salau de pe mal

Mesaj de Gogol » 17 Apr 2016, 08:51

Dupa cum ti am mai zis, nu mi-as lua pt salau o lanseta mai lunga de 2.30m. Pt lacuri si balti de pe mal nu ai nevoie de 28 gr. Max 18 gr dar reali sa fie.
Multe sunt date 28 gr si nu duc nici 15 gr. Varful sa fie fin si sensibil ca sa poti lansa cu precizie si lung, sa poti juca naluca cum doresti cat mai aproape de miscarile naturala al unui pestisor sau ma rog...cum ai tu chef sa se miste naluca. La intepare sa intre rapid in plaja de putere si in sarcina sa lucreze progresiv. E destul de greu sa gasesti o astfel de lanseta cu toate aceste calitati. Din acest motiv eu ma car cu trei lansete la pescuitul salaului de pe mal. Din barca am una si buna.
Asa vad eu problema, poate o vad gresit, insa asta e parerea mea vis-a-vis de cerinta ta.

g30rg3
veteran
veteran
Mesaje: 1274
Membru din: 28 Mar 2011, 11:17

Re: sfat lanseta salau de pe mal

Mesaj de g30rg3 » 17 Apr 2016, 09:43

Gogol scrie:Dupa cum ti am mai zis, nu mi-as lua pt salau o lanseta mai lunga de 2.30m. Pt lacuri si balti de pe mal nu ai nevoie de 28 gr. Max 18 gr dar reali sa fie.
Multe sunt date 28 gr si nu duc nici 15 gr. Varful sa fie fin si sensibil ca sa poti lansa cu precizie si lung, sa poti juca naluca cum doresti cat mai aproape de miscarile naturala al unui pestisor sau ma rog...cum ai tu chef sa se miste naluca. La intepare sa intre rapid in plaja de putere si in sarcina sa lucreze progresiv. E destul de greu sa gasesti o astfel de lanseta cu toate aceste calitati. Din acest motiv eu ma car cu trei lansete la pescuitul salaului de pe mal. Din barca am una si buna.
Asa vad eu problema, poate o vad gresit, insa asta e parerea mea vis-a-vis de cerinta ta.
Zici foarte bine dar intrebarea e, care e acea lanseta :lol: ?

g30rg3
veteran
veteran
Mesaje: 1274
Membru din: 28 Mar 2011, 11:17

Re: sfat lanseta salau de pe mal

Mesaj de g30rg3 » 17 Apr 2016, 09:45

Ca asa si eu ma car cu doua sau 3 lansete dupa mine in momentul de fata, ML fast, M fast amandoua de 2,10 si un rahat de Catana de 2,4 ML care aruca cel mai bine da nu simte nimic...

schumi
veteran
veteran
Mesaje: 1151
Membru din: 20 Iul 2009, 12:07
Localitate: Brasov

Re: sfat lanseta salau de pe mal

Mesaj de schumi » 17 Apr 2016, 14:37

g30rg3 scrie:Baietii, hai sa nu poluam topicul fara rost si sa ne dam profesori in ale pescuitului. Dupa cum am spus unora dintre colegi, experienta mea pescareasca e destul de vasta cat si cea in domeniul sculelor de pescuit. Repet, doresc o recomandare de o lanseta 2,3-2,7 , max 3/4-1oz, fast/x-fast, M-MH la un buget de aprx 500 lei. As putea foarte bine sa imi construiesc lanseta de unu singur dar lipsa de timp si putina comoditate nu ma ajuta. Cer aceste sfaturi deoarece pescuitul pe lac de pe mal nu e domeniul meu forte, 90/95% pescuind din barca cu cast. De scuturat am scuturat multe lansete dar vreau pareri despre senzitivitate, modul in care se incarca cu diferite greutati, rezerva de putere. Deci, rog pe cei care detin o lanseta ce se incadreaza in specificatiile mentionate de mine, sa descrie strict lanseta fara atacuri asupra celorlalti colegi de forum. Sa fim civilizati!
O seara placuta tuturor. :respekt:

Fara intentia de a face recomandari sau de a da sfaturi, imi permit sa postez cateva poze cu lansetele folosite de mine in momentul de fata, Dragon Nano Force, de care sunt multumit - si eu pescuiesc tot de pe mal...


http://www.fishing-mart.eu/sklep/en/dra ... 15858.html


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Scrie răspuns