scule de firma profesionale ?!?!?!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 23 Mar 2007, 16:52

ba altul isi ia masina d***a si centrala termica, io imi permit sa-mi iau doar bat de 650, ma intelegi acum sau tu nu esti pescar?

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 23 Mar 2007, 17:32

Intr-o alta sectiune,este un topic "voblere scumpe sau ieftine",cam asa ceva.Acolo am ezitat sa raspund si cred ca aceasta postare, este valabila si pentru acel topic.Banuiesc,ca fiecare isi doreste un "standard"de pescuit mai comod si cu rezultate mai eficiente.Lipsa ,din dotare, a unui armament greu cu nume rasunator(deobicei se plateste in plus pt numele firmei) se poate compensa cu indemanarea,cunostintele si nu in ultimul rand norocul celui care pescuieste.Normal este sa tindem spre "mai bine",dar "degeaba ne intindem mai mult decat tine plapuma",trebuie tinut cont de prioritati...Fir intins ! tuturor.

Avatar utilizator
BamseBST
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 02 Dec 2005, 21:10
Localitate: Brasov

Mesaj de BamseBST » 23 Mar 2007, 17:51

edi_curiosul scrie:
sprosalmorapala scrie:
edi_curiosul scrie:pescuitul e o placere...+
"condusul" e o placere...+
shopingul e o placere...+
bijuteriile sunt placeri...
=
aspire 2.70H + stella 2500FB = 600euro

sau

pescuitul e o placere...
=
batz` de alun = un copacel mai putin

nu daia traim? :wink:
600 de euro numa mulineta.... :roll:
pt tine e mulineta 600e, io le-am luat pe amandua cu 650e :)
imposibil!!!
si-a luat un prieten acuma o stela cu 14 jumate si aspire-ul e in jur de 12 daca nu ma insel ... deci ?? le-ai luat de la Niro?

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 23 Mar 2007, 20:59

Lumea e din ce in ce mai comoda. Timpul pe apa e din ce in ce mai putin, si iti dai seama ca preferi sa profiti la maxim de acest timp si sa maximizezi placerea cat iti permite buzunaru, asta pt cei ce stiu...ca sunt care au buzunaru adanc, da habar n-au si tot din piata isi cumpara...
Prefer sa simt placerea de a pescuit decat sa ma kinui pescuind. Nu cred ca sculele bune se refera numai la bete si mulinete....acestea doar te ajuta sa pescuiesti....cred ca si nalucile ar trebuis aintre la acest capitol...si aici nush daca mai sunteti de-acord ca o naluca din piata prinde la fel de bine sau poti s-o faci sa prindala fel de bine ca o naluca in care s-a investit timp si bani....deci mult mai scumpa.
Un fir din piata...care sansa sa fie si de calitate....mai ales cand te apuci de spinning...pana si cele mai abrazive fire au probleme in mediul de la noi la cate rahatisuri is in apa. Dar unul cu renume, in a carui produs s-a investit atat in materie de timp cat si tehnologie de ultima ora. Mai sunteti de-acord....nu cred
Nu cred ca tine doar de confort. Doar intr-o oarecare masura tine de confort

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 23 Mar 2007, 22:34

Cred ca sculele de firma contribuie la confortul pescuitului pentru ca sunt mai usoare si mult mai durabile si ajuta in momentele cheie a partidelor de pescuit :wink: :wink:

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Mesaj de zvic » 23 Mar 2007, 23:19

Poate ca sunt mai confortabile si mai usoare, dar cred ca trebuie facuta o diferenta intre sculele ieftine de la o firma mare si sculele scumpe de la aceeasi firma mare. Sunt convins ca pentru pescarii de duminica ca si mine nu se justifica pretul pentru sculele de top, chiar daca sunt cele mai cele ... si ca o scula din gama budget de la acea firma isi va face treaba foarte bine. Poti sa profiti de calitatea, tehnologia unei firme si fara sa ai varful de gama de la acea firma.

Sunt multe exemple: Multa lume lauda modelul Daiwa Exceler cum ca are un raport pret/performanta foarte bun, chiar excelent daca ai un prieten care sa ti-o aduca din USA. Sau seria xxx eagle 2. Sau Shimano Clarus ... ... ...
Toate sunt produse care se pot gasi la preturi comparabile cu multe produse de calitate mai proasta de pe piata romaneasca dar ofera pret/performanta/durabilitate/confort mult mai bun.

Si cele de mai sus sunt scule de firma care pot sa ofere satisfactie unui pescar amator cum suntem majoritatea, fara a fi scule profesioniste superscumpe, poate doar putin mai complicat de procurat de pe piata din romania.

Eu as pune problema in felul urmator, care este cel mai bun raport pret/performanta/... pentru diferite echipamente (lansete, mulinete, fire) din fiecare clasa de pret. Chiar cred ca ar fi interesant de facut un clasament de genul: in clasa 50-100 dolari in RO se incadreaza lansetele astea, + si - la fiecare dintre ele si poate un poll in care sa se voteze care e cea mai ok dintre ele pentru fiecare aplicatie ( ma gandesc la jig, vobler, ...). Chestia asta cred ca i-ar ajuta pe multi dintre cei care tot deschid topicuri de genul " ce lanseta ?", "ce mulineta" ... si daca pollul respectiv ar fi facut sticky oamenii astia ar capata multe raspunsuri foarte rapid si organizat, si dupa aia sa poata pune intrebari la obiect.

Sunt convins ca sunt pe forumul asta pescari experimentati care au avut pe mana fel si fel de bete si ar putea iesi ceva interesant. Ce ziceti ?

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 23 Mar 2007, 23:59

Am fost la expozitia din ungaria....si cel mai de top model de la shimano, care costa......prefer sa nu spun preturi, nu putea fi comparat cu un bat la mai putin de jumatate de pret din state. E destul de greu sa faci o astfel de comparatie...si e ff pacat ca firmele din europa nu sesizeaza aceasta migratie de scule de pe celelalte continente, pentru ca intr-o zi se vor trezi ca nu mai au cui vinde si o sa se intrebe de ce.
E greu de facut un astfel de clasament...cine cresi c-ar avea rabdarea sa compare sute de lansete....nu poti s-o iei pe aia la pescuit o zi, pe aialalta la pescuit a doua zi....si tot asa...se pot scrie pareri despre unele, dat nu-i poti spune unuia ca ala e batz de jig, cand el e obisnuit sa pescuiasca cu altceva la jig si in alte conditii. E chestie de cum isi formeaza fiecare mana. Si cei noi se pot ghida dupa cateva criterii...
Prea putini se documenteaza, asta cand ai totul la varful degetelor...poti afla tot ce vrei...prea putine lucruri pot spune ce nu le-am putut cerceta utilizand internetul, doar ca pentru unii lenea e mare. Nu ma refer la cineva anume, dar sunt multe exemple...e destul sa te pui sa dai un search la fire textile de exemplu, si cand o sa vezi ca-s peste nush cate zeci de topicuri cu acelasi titlu o sa vezi ca nici nu s-au sinchisit sa citeasca ce s-a mai scris..
Prea putini au rabdare sa citeasca o jumatate de pagina de regulament.
Daca s-ar pune cineva s selecteze ce crede ca e bun din ceea ce s-a scris despre echipamente cred ca s-ar putea face un top, dar e o kestie destul de subiectiva, pentru ca fiecare vede altfel lucrurile, si cand pune mana pe ceva nou ce-i place crede c-a descoperit america...patesc si eu la fel.
Pana la urma totul se reduce la cat vrei sa investesti, timp si bani(nu numai bani). Si e normal ca ce e mai scump pe o piata acerba ca cea a pescuitului sa fie mai bun. Nu neaparat mai prinzator, dar mai bun cu componente mai calitative.

Scrie răspuns