recomandare lanseta+mulineta salau

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: recomandare lanseta+mulineta salau

Mesaj de fishmaster56 » 31 Mar 2016, 15:43

Sa stii ca nu. E mai obositor sa pui pe ea o mulineta usoara si sa pice tare in nas. Pe a mea am un Zauber de 2000 (280 gr.) si ii mai trebuie un piiiic de greutate dar nu-i pun ca vreau sa-i dau alta morisca mai la toamna (un Taurus). Pe de alta parte nu merg la concursuri sa trag cate 4-5 ore non stop si inca-s destul de in forma ca 20-30-40 de grame in plus sa nu fie un capat de lume. Ba chiar ma bate un gand marshav si poate o sa razi de mine: sa tai varful de la Savage pana la inelul 2 (cam 8 cm) si se face cam de ...7-25 gr, devine mai aspra la varf, numai buna pt. reactive medii. Chiar as vrea sa aud niste pareri cat mai competente. Poate e o prostie, ma gandesc f. serios la asta.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: recomandare lanseta+mulineta salau

Mesaj de zvic » 31 Mar 2016, 20:33

Nu merita !
Ca sa merite ar trebui sa reamplasezi si inelele ...
Mai bine o vinzi si-ti iei altceva daca nu iti place.

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: recomandare lanseta+mulineta salau

Mesaj de fishmaster56 » 01 Apr 2016, 06:26

zvic scrie:Nu merita !
Ca sa merite ar trebui sa reamplasezi si inelele ...
Mai bine o vinzi si-ti iei altceva daca nu iti place.
:) Tu mi-ai zis parerea. Intrebam sa vad ce mai zic si altii. Oricum, n-o vand si e doar o idee care o analizez. Cred ca m-a prins boala ta: cautarea batului perfect. :lol1: :respekt:

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: recomandare lanseta+mulineta salau

Mesaj de dumi_id » 01 Apr 2016, 11:14

Ca sa iti dai seama cat este de obositor pescuitul, incearca o zi sa dai cu un ansamblu de pana in 300 grame (ex: rerenium 2500+un bat de cca 100g) dupa care mai ia sculele tale (zauber + savage gear) pentru cateva lansari la sfarsit. :)

Radu_Cioara
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 14 Noi 2006, 01:42
Localitate: Arad

Re: recomandare lanseta+mulineta salau

Mesaj de Radu_Cioara » 01 Apr 2016, 13:10

claw scrie:salutare,

pescuit indeosebi de pe mal dar si din barca
naluci soft cu jig intre 9 si 21g
senzitivitate mare
dintr-o bucata sau 2 ?? nu stiu ce ar fi mai indicat aici
buget cca 7,800 lei prefer ca cea mai mare parte a bugetlui sa mearga catre lanseta , mulineta nu ma intereseaza sa fie f performanta

va multumesc anticipat ptr cateva recomandari
Orice ai lua, rupe din aia 7-800 pt un FIR de calitate pentru ca iti doresti senzitivitate mare.
Daca ai sansa, ca sa te convingi de importanta firului, foloseste aceeasi lanseta cu 2 fire diferite, in aceleasi conditii, brusc o vei simti mai 'senzitiva' sau nu :).

Iar ca recomandare, iti zic ce consider eu ca face fata, L&K River Jig 14-40g + Zauber 2000.
Cu respect,
Radu

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: recomandare lanseta+mulineta salau

Mesaj de Spring » 01 Apr 2016, 17:28

Dar daca tot incepe prohibitia 2 luni, mai bine iti iei o lanseta la 7-800 si in 2 luni mai strangi 3-400 sa iti ieie o mulineta si un fir bun.
Ca nu vei fi multumit cu o lanseta de 4-500 de lei la salau.
mai bine mai astepti si iti iei ceva cum trebuie. in timp se amortizeaza investitia.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: recomandare lanseta+mulineta salau

Mesaj de fishmaster56 » 01 Apr 2016, 19:05

dumi_id scrie:Ca sa iti dai seama cat este de obositor pescuitul, incearca o zi sa dai cu un ansamblu de pana in 300 grame (ex: rerenium 2500+un bat de cca 100g) dupa care mai ia sculele tale (zauber + savage gear) pentru cateva lansari la sfarsit. :)
Mi-am dat seama deja pt. ca o folosesc de peste 2 luni, cam de 2-4 ori pe saptamana si-s bine mersi, cu mainile intregi si shalele nedizlocate, doar nu pescuiesc in regim de concurs. O folosesc alternativ cu un Colmic Heracles BlackWeapon de 2,13, deci cam am cu ce o compara. Un bat de circa 100gr la cel putin 2,32m se cam numeste Saint Croix Legend Elite si alte 1-2 marci de prin zona, cam prea scump deocamdata, iar mulinete Shimano n-ai sa vezi la mine de nici un fel pt. ca nu sunt dispus sa dau o gramada de bani pe o sigla de pe tambur (sau steluta de pe capota). Lanseta propriu zisa are 139gr., la 2,50 lungime, ceea ce e foarte ok zic eu si nu gasesti prea multe lansete la dimensiunea si greutatea asta.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: recomandare lanseta+mulineta salau

Mesaj de spiridusul » 01 Apr 2016, 20:22

Am si eu Savage Gear Finezze 2,5m 5-21 grame putere de aruncare. Un bat foarte senzitiv si care te ajuta sa faci lanseuri lungi. Ca sa il echilibrezi iti trebuie o mulineta cu masa de 300-320 grame. Cu un ansamblu echilibrat poti pescui o zi intreaga fara sa ai probleme; daca nu este echilibrat ansamblul, o sa-ti cada mana dupa cateva ore de pescuit.

Scrie răspuns