Ochelarii polarizati....

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 19 Mar 2007, 22:01

mersi michael....nu mam gandit la asta....oricum multumesc celor care au "sarit" cu sfaturi si pareri...eu am ochelarii de la carlsberg :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: intradevar este mult mai relaxant cu ochelari la ochii knd mergi la pesti mai ales pe timp insorit....Cu timpu am sa imi iau si eu ochelarii polarizati adevarati...pana atunci ....Carlsberg love of my life ...dupa pescuit..si Iubita mea :D :twisted: :twisted:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 19 Mar 2007, 22:12

Prietene jonah,multumesc pt detalii,dar n-am inteles ce sugerezi?Dupa prima postare a mea ,m-am corectat,dar tu cu excrescentele (crescaturile) tale vrei sa ne induci in eroare?

Avatar utilizator
jonah
veteran
veteran
Mesaje: 1039
Membru din: 06 Ian 2007, 21:56
Localitate: Iasi

Mesaj de jonah » 19 Mar 2007, 22:19

man am glumit!am vrut de fapt sa spun ca nu as concepe spinningul fara polarozauri :D clar tre sa iti iei :wink:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 19 Mar 2007, 22:24

Am si eu.Ideea era sa-i explicam lui Badie ,care-i treaba cu ochelarii astia.Intre timp ce noi faceam risipa de "litere",el s-a lamurit,precis.Fir intins ! tuturor

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 19 Mar 2007, 22:45

HellRAISER scrie:poi care este diferentza dintre ochelari polarizati si cei normali de soare??? :?:
pe scurt, daca nu ai gasit raspuns in linkurile date de Michael, lentila respectiva "taie" reflexia apei. rezultatul este ca vezi putin sub apa. Cat de adanc depinde de lentila, oricum nu te astepta sa vezi tot. Te ajuta sa vezi structurile in care iti pierzi voblerele daca nu le vezi. Dar te ajuta sa vezi mult mai bine firul, esential daca pescuiesti cu jig, pentru a vedea atacul pe fir sau pentru a vedea cand se detensioneaza, semn ca a ajuns jigul pe fund. Asta pe langa avantejele unor ochelari de soare obisnuiti.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 19 Mar 2007, 22:49

mihaimircea scrie:
HellRAISER scrie:poi care este diferentza dintre ochelari polarizati si cei normali de soare??? :?:
pe scurt, daca nu ai gasit raspuns in linkurile date de Michael, lentila respectiva "taie" reflexia apei. rezultatul este ca vezi putin sub apa. Cat de adanc depinde de lentila, oricum nu te astepta sa vezi tot. Te ajuta sa vezi structurile in care iti pierzi voblerele daca nu le vezi. Dar te ajuta sa vezi mult mai bine firul, esential daca pescuiesti cu jig, pentru a vedea atacul pe fir sau pentru a vedea cand se detensioneaza, semn ca a ajuns jigul pe fund. Asta pe langa avantejele unor ochelari de soare obisnuiti.
ai adaugat cam tot Mihai, excelent! :wink:

ca o firma ce-ti pot recomanda pe viitor, la un pret decent - PolarGlare! eu am o pereche si sunt absolut fantastici! :wink:

succes in alegere! :D

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 20 Mar 2007, 00:15

sunt locuri in care sunt buni si sunt locuri in care ii folosesti sa nu te bata soarele in ochi si-atat...de exemplu' azi au fost f utili pt mine ca am dat pe un rau cu adancime mica si limpede, m-au ajutat mult sa vad unde se adanceste, unde e prag, unde agata etc.... pe de alta parte, am dat de cateva ori pe Dunare sau pe unele canale din Delta unde apa era destul de inchisa la culoare si oricum nu vedeai mai nimic....concluzia o tragi singur

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 20 Mar 2007, 14:52

Da' pentru noi astia care am chiorat deja de la pescuit sau ale altele,cum punem polarizatii :?: :?: peste ochelarii de vedere :shock:
Daca cu polarizatii nu vezi relfexiile apei,fara aia de vedere nu vezi nici apa :lol: :lol: :lol: :lol:
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 20 Mar 2007, 14:57

doua solutii:

1. se pot face lentile cu dioptrii polarizate. nu e foarte ieftin, probabil incepe de la 100 eur. Era un co-forumist optician care poate da mai multe date (Ovidiu? sau ma insel).

2. Exista lentile care se pun cu clips-uri de ramele ochelarilor tai de vedere. De exemplu: http://www.rapitori.ro/boutique/product ... ts_id=1072 .
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 20 Mar 2007, 15:08

Ochelari polarizanti cauciuc negri
Producator: RAPALA


Ochelari polarizanti de culoare neagra cu cadru intors

Stie cineva unde pot gasi asa ceva????
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Scrie răspuns