Intrebare incepator

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 15 Apr 2007, 19:41

Eu am prins la bat de bologneza, de 4m, fir de 0,16, un avat de 2kg. Nu am avut nici o problema de a scoate pestele. Am pescuit cu echipamentul asta pt ca nu aveam altul la indemana.

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 15 Apr 2007, 21:40

N-am folosit niciodata fir textil....pentru ca am prins peste si cu fir mono (eu nu dau cu fir mai gros de 0.22mm) si exemplare destul de frumoase.
Totusi dupa atatea recomandari am sa incerc si eu textilul :roll: :roll:

dan_81
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 05 Mar 2007, 19:57
Localitate: ORADEA
Contact:

Re: intrebare incepator

Mesaj de dan_81 » 16 Apr 2007, 08:02

dima gigi scrie:am o intrebare care ma chinuie de mult.
-cine poate sam-i spuna cum se comporta o lanseta de Maci 3,9-4,1
10-40g la spining. Mau fascinat dintodeauna insa nu le vad utilitatea
la un dril cu o captura capitala, cred ca si un rapitor de 2Kg ar creia
probleme serioase. Insa distanta de aruncare sar dubla cred, precizia
si manevrabilitatea (dupa locul unde pescuiesti) ar avea de cistigat
a incecat careva?
un rapitor de 2kg nu ar crea probleme foarte mari la un batz de match; de ex un amic a scos mreana de 2kg pe rau cu batz fix de 9m si forfac de 0,10 dar asta e un caz mai extrem...
cu batz match se scot crapi de 3-4 kg toata treaba e sa sti sa-l "lucrezi" din batz(mai ales ca unele betze de match au actiune parabolica) si din mulineta si bineinteles sa nu fie multa vegetatie in jur ca daca a intrat in ea e ca si pierdut...
am si eu unu de 4,50m dar nu recomand pt. spinn din multe motive:de ex. nu arunci cu el mai bine decat cu unu de spinn de 2,70m datorita mai multor factori:are o groaza de inele si nu prea largi si distantzate de batz(cu picior lung) tocmai pt a preveni lipirea firului de batz--la match mai ales pe vant se pescuieste cu batzu bagat cu varfu in apa-- dar la lansare ai frecarea firului prin mai multe inele si nu arunci mai departe plus ca e mai mare efortu facut la fiecare lansare comparativ cu un batz de spin; deasemenea batzu de match nu e facut sa lansezi si sa recuperezi toata ziua cu el si sa-l tii in mana o zi intreaga


sigur ca in unele cazuri ar fi nevoie de un batz mai lung decat 2,70 de pe mal mai ales pe rau cand ai mal cu multa vegetatie sau trebuie sa tragi naluca pe un anumit culoar la 3-4m de mal paralel cu acesta
eu mai foloseam si batz de 3m in aceste situatii dar era de spin
nici la capitolu precizie nu ai mai multa cu batz de match(cu naluci ma refer--e o parere personala)
eu pe rau dau cu 2,70 sau rar 3m
kiar daca teoretic ai avea unele avantaje(lungimea mai ales) cu batzu de match nu merita dat la spinning

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 16 Apr 2007, 09:18

dima gigi : hai ca dau si eu un sfat ca ex spiningher ! inainte ce am trecut cu tat la musca aproape numai la spining am pescuit.... ca sa nu pierd naluci sau foarte putini eu am folosit textil de 0.25 cu rezistenta de 20kg marca Byron Gunimed ! e un fir foarte tare si rezistent ,nu se inbatrineste cu spining fata de multe alte de marca mare ce se fabrica acum.... eu am avut un bat dam spin master sau spin40 (parca) de 2.40 (fibra deci nu cred ca inelele au fost nustiu ce calitate) si 3 ani am dat cu textilul asta si nu am avut probleme nici cu firul nici cu inele!!!!

acum tre sa stii ca daca vrei sa lansezi departe tre sa ai naluci mari la firul asta ex. o oscilanta de min 8 cm, sau un wobler F de min 8-10cm gramajele nu mai stiu... dar parca de 8-10gr in sus....

achizitionare : asta nu stiu, dar daca cauti pe net gasesti sigur !


spining cu math : daca nu incerci faci economie de timp ! eu am incercat tot ce se poate ! rezultatul : cu match nu arunci mai departe decat cu un spin, insa poti tracta naluca mai lent is sa agati poate mai bine, dar e mult mai obositor !!!!! obligatoriu tre sa ai la tine un minciog ca altfel nu scoti peste cum cu un bat spin poti scoate lejer cu mana orice peste mare.

Scrie răspuns