Marirea fortei de franare (drag) pe tambur

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Marirea fortei de franare (drag) pe tambur

Mesaj de rapace » 16 Mar 2016, 11:01

Daca dragul ar fi atat de semnificativ crescut de discurile de carbon cred cu tarie ca dupa atatia ani Daiwa si shimano ar fi adoptat de mult aceste solutii pana si cu frana stransa la maxim nu se schimba geometria axului. Pestèle nu se scoate din forta mulinetei ,pompezi si mulinezi pe recuperare

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Marirea fortei de franare (drag) pe tambur

Mesaj de tito » 16 Mar 2016, 12:52

rapace scrie:Daca dragul ar fi atat de semnificativ crescut de discurile de carbon cred cu tarie ca dupa atatia ani Daiwa si shimano ar fi adoptat de mult aceste solutii pana si cu frana stransa la maxim nu se schimba geometria axului. Pestèle nu se scoate din forta mulinetei ,pompezi si mulinezi pe recuperare
Poate ca l-au adoptat sau daca nu au facut-o s-au gandit ca marind drag-ul ar ajunge sa pericliteze integritatea altor piese ale mulinetei.
Cu frana stransa la maxim nu se schimba geometria axului, apar alte probleme, pe unele le-am mentionat in postarea anterioara. Doar ca avand in carlig un peste mare, presiunea pe ax ,pick-up si rotor va fi aceeasi, indiferent daca incerci sa aduci pestele la mal din mulineta sau din lanseta. Se foloseste lanseta pentru a aduce pestele la mal pentru ca daca il vei aduce din mulineta risti sa distrugi angrenajele (rotile dintate) sau sa-ti cedeze manivela.

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Marirea fortei de franare (drag) pe tambur

Mesaj de Jedi » 16 Mar 2016, 13:02

Cum am mai spus, au inceput cei care pescuiau in surf sau li se parea ca gioarsele lor nu fac fata la pestii marini.
Daca s-au apucat sa schimbe si pescarii de strapi si clenisori, o trecem la petrecerea timpului mai placut in perioada extra sezon. :D
Alt aspect mai important....Cei care fac schimbul, ar rugati frumos sa incerce frina cu cintarul , inainte si dupa si sa informeze urmatorii minitehnicus... Poate nu mai au chef de cheltuieli dupa vreo eventuala minuscula diferenta, sau Doamne feri, o fi trombon internautic . In cazul unui singur disc sau doua prea mici, se poate sa nu realizezi nimic.. :roll: :roll:
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Marirea fortei de franare (drag) pe ta

Mesaj de rapace » 16 Mar 2016, 13:20

Dpmdv applicatiile carbotex sunt strict pt prescuitul in conditii de umezeala extrema dragul mulinetelor pe care le am este arhisuficient firelor pe care le folosesc iar frana stransa la maxim era doar o scoatere in evidenta a ideilor preconizate déspre axul mulinetei piesa care poate fi solicitata extrem in opiniia mea fiind picupul

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Marirea fortei de franare (drag) pe tambur

Mesaj de SF » 16 Mar 2016, 17:28

rapace scrie: Pestèle nu se scoate din forta mulinetei ,pompezi si mulinezi pe recuperare

Ai avut vreun peste sa-ti scoata tot firu de pe tambur , ai ajuns vreodata la no-line :?: Sa vezi atunci cum incepe sa te preocupe treaba :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Marirea fortei de franare (drag) pe tambur

Mesaj de SF » 23 Mar 2016, 19:17

Jedi scrie:Cum am mai spus, au inceput cei care pescuiau in surf sau li se parea ca gioarsele lor nu fac fata la pestii marini.
Daca s-au apucat sa schimbe si pescarii de strapi si clenisori, o trecem la petrecerea timpului mai placut in perioada extra sezon. :D
Alt aspect mai important....Cei care fac schimbul, ar rugati frumos sa incerce frina cu cintarul , inainte si dupa si sa informeze urmatorii minitehnicus... Poate nu mai au chef de cheltuieli dupa vreo eventuala minuscula diferenta, sau Doamne feri, o fi trombon internautic . In cazul unui singur disc sau doua prea mici, se poate sa nu realizezi nimic.. :roll: :roll:

Frate , m-au lovit animale de genu http://www.ideal.es/nacional/201505/06/ ... 72033.html la 3 m de mal cu 300 m de 20 lb pe tambur . Am atins no-line in mai putin de un minut ! Mergand cu pasi marunti , am inceput sa strang frana , pana am bagat de seama ca-i mai grav , si singuru raspuns ii mosor mare cu vreo 800 m de fir ! :wink:
La faza asta incepi sa areti ca Thor cand da cu ciocanu , va puteti gandii cum arata lanseul :lol: , in sensu ca tre sa lansezi 35 de grame , si daca da , ai nevoie de fir , capacitate !
Insa in nici un caz nu se poate frana in sec !
O frana de la 7 kile in sus incepe sa te zguduie , in sensu ca tre sa indoi genunchii , singuru peste de apa dulce care se apropie ii somnu mare , practic se poate pescui cu 3 kile de frana cam tot ce bantuie in orice apa din tara , cu exceptia somnului mare , acuma , daca unii vor sa-si mareasca dragu ii treaba lor , relatia intre fir si drag ii de 3 la 1 , adica cu 12 lb si drag de 4 lb nu o sa rupi fir , atata vreme cat nu ramai fara fir , sau in cazu in care ai de-a face cu pesti care intra in pietre si stii ca tre sa-i opresti fortat , si dai mai gros de cat de obicei

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Marirea fortei de franare (drag) pe tambur

Mesaj de Jedi » 24 Mar 2016, 03:42

Imi pare rau SF...da la umbra aia mare in loc de Carbontex trebuie Brembo si citeva Mercury sa gonesti in pas cu el , cel putin in prima jumate de ora, pina se mai inmoaie ..De pe mal ar arata cam asa...https://www.youtube.com/watch?v=aBzW95qi9gs
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Marirea fortei de franare (drag) pe tambur

Mesaj de semlecangheorghe » 24 Mar 2016, 07:26

Pe linga somnul mare ,pe apele noastre minunate mai este posibil sa te solicite mreana mare si in ultimii ani ,fitofagul .Cand fitofagii depun icrele -se intimpla adesea si prin iulie-august- au obiceiul ca ataca woblerul ori guma.Mai ales woblerele sunt ''ciocanite'' de zici ca le-a lovit trenul..am prins in fiecare an 2-3 agatati de cap,din zona gurii si una chiar cu carliguldin coada woblerului regulamentar in gura.In cazul asta sa ai un fitofag de 10-12 sau mai multe kile luat de cap,ori mai rau de spate..iti ofera drilul anului..iese''fum'' din frana si poate sa deruleze tamburul pina la capat,mai ales daca prinde curent..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns