Sonar

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Sonar

Mesaj de valeriu28 » 08 Mar 2016, 20:36

Salutari,

caut un sonar de cateva zile, insa nu gasesc prea multe informatii care m-ar interesa in mod direct pe forumurile de specialitate.
imi puteti voi recomanda un sonar pentru incepatori?
mi-a placut mult descrierea deeper-ului, dar pare mai mult o jucarie, la 1000 lei. Partea buna e ca poti explora anumite zone si de pe mal. (cred ca e facut 80% pentru mal)

Imi puteti recomanda ceva bun si user friendly pentru inceput? n-am folosit, si as vrea intai sa invat cum sa-l citesc, cum sa-l utilizez,... apoi daca e cazul trec la ceva mai scump!

Nu ma intereseaza built in gps, nu e cazul momentan, nici diferitele desene sau patternuri de culoare pe care le au cele din clasa de sus.

Merci pentru pareri.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Sonar

Mesaj de albert.C » 08 Mar 2016, 22:46

eu am lowrance x4 si pot sa zic ca e ok sa gasesti substraturile+ca nu costa mai mult de 500 lei second.

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Sonar

Mesaj de RYOBI » 08 Mar 2016, 22:51

iti recomand sa nu cumperi ceva ieftin pt ca o sa regreti la scurt timp dupa ce l cumperi.Sunt 2 firme mari Lowrance si Huminbird cauta pe Cabelas si vb cu Nemernic care aduce cu 25% adaos de acolo poate prinzi o promotie, eu pescuiesc cu un Lowrance 5x de cativa ani pe care vad structuri praguri si alte neregularitati ale substartului plus adnacimea si temperatura nu caut pesti cu el pt ca nu prea e capabil sa i vada cel putin salau care e specia tinta la mine.
Lowrance daca l cumperi din USA are si sitem metric in schimb Huminbirdu doar feet(picioare).
Sonarul este pt pescuit din barca daca te ai gandit ca e pt mal mai bine nu, oricum jigul e un sonar bun daca ai mana cel putin de pe mal.
Deci ma repet sfatul meu e sa cumperi cel mai scump model care ti l permiti :lol1:
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Sonar

Mesaj de valeriu28 » 08 Mar 2016, 23:07

merci. evident o sa-l folosesc mai ales din barca, insa uneori, candesti pe mal, mi s-a parut interesant si deeper-ul ala. uneori de pe mal se gasesc destule intrebuintari. eu cu jig nu prea simt inca bine toate pragurile si gropile.
iar de permis, imi permit sa-mi iau ultimul model, dar nu cred ca se justifica. momentan vreau sa experimentez. cred ca 500 lei e un buget suficient... o sa caut pe forum Lowrance cand mai apare cate ceva.

daca ar fi sa pescuim doar ce-i mai scump, pai am avea toti stelle si megabassuri
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Sonar

Mesaj de costi » 08 Mar 2016, 23:16

Deeper mi se pare chiar jucarie, parerea mea ce nu merita.

Daca vorbesti de sonar e obligatoriu cu barca... de pe mal mi se pare nefolositor. Cum zice si colegul... de pe mal tot cu jigul citesti mai bine.

Am acum un Lowrance 5x HDI, inainte am avut 2 Huminbird.... cu toate mi-am facut treaba.... insa trebuie sa inveti si sa intrepretezi tot ce iti arata in functie de con, adancime, viteza....

Conteaza mult ce vrei sa faci cu el. Pentru salau si citit structuri isi face treba oricare, insa daca vrei sa salvezi din timp unul cu GPS e mai ok, sau macar un GPS separat. Un Sideimaging e si mai bun.. dar acolo sunt deja multi bani. Pentru adancimile noaste din ape dulci un con cat mai mare ajuta.

Daca nu ai mi folosit sonar incerca sa iesi cu careva pe apa ce are deja unul..... vezi cum sta treaba cu el, iti faci o idee cat de cat..


Dar despre sonarele folosite de pe mal.. eu le zic pas... nu as da pe ele nici o lanseta rupta :o
Imagine

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Sonar

Mesaj de RYOBI » 08 Mar 2016, 23:16

Banii tai decizia ta, eu as zice ca minim pt un sonar decent e 500$ daca tu crezi ca 500Ron e suficient...go it
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Sonar

Mesaj de costi » 08 Mar 2016, 23:21

valeriu28 scrie:... eu cu jig nu prea simt inca bine toate pragurile si gropile.
.....i

Incearca la inceput cu un jig mai greu decat cel cu care dai de obicei. O sa te ajute sa citesti mai usor. Si ochii la fir. Dupa ce iti dai seama cat de cat de zona revii la jigul mai usor cu care dai de obicei.
Imagine

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Sonar

Mesaj de valeriu28 » 08 Mar 2016, 23:35

merci !! bun pontul... desi incercat, o sa fiu mai atent pe viitor la fir. rabdarea nu e punctul meu forte. am vazut acum cateva documentare despre sonare... se pare ca intr-adevar, alea mai scumpe, sideimaging, 3d, color, etc, par foarte faine... dar si foarte scumpe. momentan vreau ceva sa imi dau seama de praguri si da, sa caut in principiu pe domnu' lucioperca
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Re: Sonar

Mesaj de IlieNeamt » 09 Mar 2016, 08:16

Poti incerca de la Lowrance Elite 4x DSI : https://www.youtube.com/watch?v=A8-3O6X5wAo
Sunt multi pescari cu ceva experienta care l-ai folosit sau inca il mai folosesc.
Intre timp Lowrance a mai scos unele modele : HDI, CHIRP , HOOK dar nu le-am studiat .
www.pentrupescuit.ro

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Sonar

Mesaj de Zamfi » 09 Mar 2016, 08:51

La salau e greu ...Umbli mult a dreacu daca nu ai sideimaging sau structure scan .In functie de firma producatoare.Dupa ce gasesti structura ai vrea sa o memorezi, ca doar ai muncit pentru ea! Acolo intra gps-ul ...Un sonar simplu 2D iti va arata un pom peste care treci ca o aglomerare colorata pe ecran! Cu DSI o sa vezi ca e chiar pom! :lol: Una peste alta ,la minim , as cauta un second bun Lowrance 5HDI. Cu ceva noroc il gasesti la 1500 lei.Are si gps. Sau echivalentul de la Hummi. Mai ieftin de atat ,poate fi tot second 5XHDI fara gps insa.La vreo 1000 lei. Mai sus , daca vrei sunt sonare...Depinde cat de mult pescuiesti si mai ales unde! Ca daca e ocazionala treaba nu merita sa bagi bani multi .Daca mergi des ...retine ca un sonar nu are niciodata ecranul prea mare! Si timpul alocat efectiv pescuitului conteaza ! Mai ales pe privat uinde dai o galeata de bani sa speli jigul...
Pareri absolut personale. :wink:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns