Daiwa exist sau shimano stella

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Daiwa exist sau shimano stella

Mesaj de rapace » 07 Mar 2016, 22:48

Salutari tuturor doresc sa imi achizitionez o mulineta noua In marimea 2500 alegerea fiind intre shimano Stella fi 2500 si Daiwa exist 2500 2015 doresc opiniia celor ce le-au utilizat pe apa in dril

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Daiwa exist sau shimano stella

Mesaj de Gogol » 07 Mar 2016, 22:53

O sa ai o gramada de opinii de la postacii de servici care nu le-au vazut decat in poze... :lol:

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Daiwa exist sau shimano stella

Mesaj de rapace » 08 Mar 2016, 11:26

Mersic sunt la fel de nehotarat ca si ieri ...recunosc ca shimano este mulineta mea preferata detinand déjà un arsenal intreg printre care si 3 stelle voiam sa incerc existul dar dupa vizionarearea unor filme promotionale pe YouTube nu prea sunt sigur ca doresc sa o achizitionez .....felul in care aranjeaza firul pe tambur nu imi place deloc...deci cred ca raman pe shimano cel putin sunt sigur ca nu pot gresi

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Daiwa exist sau shimano stella

Mesaj de Gogol » 08 Mar 2016, 11:39

incearca forumuri externe. siguri gasesti pareri avizate care le au pescuit pe amandoua sau le detin. eu le am pescuit pe amandoua la cineva de pe forum; mi ar fi greu sa inclin balanta spre vreuna. totusi vb de varfuri de gama unde deja intervine simpatia pt o anumita marca sau subiectivismul, nicidecum ca una ar fi mai buna ca cealalta.

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Daiwa exist sau shimano stella

Mesaj de Dan Stefan C. » 08 Mar 2016, 11:57

Nu le-am pescuit dar am avut ocazia sa pun mana pe amandoua in magazin. Nu cred sa fie diferente mari intre ele din punct de vedere calitativ. Indiferent ce mulineta ai alege, nu vei face o greseala.

Avatar utilizator
boje
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 09 Sep 2009, 18:12

Re: Daiwa exist sau shimano stella

Mesaj de boje » 08 Mar 2016, 12:16

Subscriu la parerile antevorbitorilor mei, dar daca alegi Stella o sa-ti para rau! :lol:
"There Is a Battle Of Two Wolves Inside Us All.
One is evil, anger, jelousy, greed, resentment, lies, inferiority, ego.
The other is good, joy, peace, love, hope, humility, kindness, empathy, truth.
The wolf that wins? The one you feed! "

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Daiwa exist sau shimano stella

Mesaj de semlecangheorghe » 08 Mar 2016, 15:27

rapace scrie:Mersic sunt la fel de nehotarat ca si ieri ...recunosc ca shimano este mulineta mea preferata detinand déjà un arsenal intreg printre care si 3 stelle voiam sa incerc existul dar dupa vizionarearea unor filme promotionale pe YouTube nu prea sunt sigur ca doresc sa o achizitionez .....felul in care aranjeaza firul pe tambur nu imi place deloc...deci cred ca raman pe shimano cel putin sunt sigur ca nu pot gresi
Niciodata sistemul de oscilatie pe cama nu va aseza firul precum sistemul de oscilatie pe wormshaft.Shimano a inteles acest lucru si a perfectionat la maximum acest mecanism secundar, dar foarte important pentru gestionarea firului si a lanseurilor in general..Si au ales sa il implementeze si la seriile din clasa medie de pretz..

La fel si rulmentul suplimentar de la capatul pinionului ,denumit per ansamblu-x-ship..

In replica Daiwa vine cu tehnpologia magsealed ,ale carei beneficii sunt minore comparativ cu riscurile aduse de o intretinere necorespunzatoare

http://jignpopforum.com/index.php?/topi ... t-release/

Parerea mea personala si subiectiva este ca Shimano Stella este mai fiabila si mai performanta decat Exist-ul din mai multe puncte de vedere.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Daiwa exist sau shimano stella

Mesaj de Zamfi » 08 Mar 2016, 17:17

rapace scrie:Shimano Stella fi 2500 si Daiwa exist 2500 2015 doresc opiniia celor ce le-au utilizat pe apa in dril
Poate ar fi bine sa respectam dorinta omului. :wink:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16144
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Daiwa exist sau shimano stella

Mesaj de adrian99 » 08 Mar 2016, 19:53

laure,daca tot ai amintit de postacii de sreviciu....te-au auzit;deja au inceput sa tasteze

iar ca o curiozitate:cine ti-a dat pe mana un Exist? :D

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Daiwa exist sau shimano stella

Mesaj de RYOBI » 08 Mar 2016, 22:53

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: femeia masina si mulineta nu prea se dau :lol1: :lol1: :lol1:
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Scrie răspuns