Curiozitate: Trussel

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Curiozitate: Trussel

Mesaj de TheFly » 01 Feb 2016, 21:37

Intrebare: de ce plm se vand atatea TR-uri ? In ultimul an cred ca au fost sau inca sunt la vanzare cel putin 10 bucati (nici macar aceasi lanseta de 2 ori se pare).

Adica, de ce ai da o caruta de bani sa iti faci un custom pe blank TR, care se presupune ca fiind custom ai stiut ce vrei si cum trebuie sa fie, pentru ca apoi sa o vinzi ? Evident, la un pret mai mic decat ai bagat in ea, ca nu e nimeni picat din pom sa iti dea cat ar face una de noua construita de la zero.
Mai mult ca sigur nu v-a montat-o femeia de servici, ci un roadbuilder cu stanga (ceea ce ii adauga si valoarea si garantia unei lucraturi bune).

Poate cineva sa dea un raspuns pertinent la chestia asta, de curiozitate ? De exemplu, cei care ati avut TR-uri si le-ati vandut sau le scoateti la vanzare.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Curiozitate: Trussel

Mesaj de Gogol » 01 Feb 2016, 22:00

Simplu: s-a plictisit de ea.
Ultima pe care am vandut-o, am vrut sa o rascumpar dar propetaru' o vanduse intre timp ca nu era invatat cu bete lungi.
Intre timp am rascumparat alta. :lol:

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Curiozitate: Trussel

Mesaj de ULK » 01 Feb 2016, 22:05

Nu mai e la "moda".
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Curiozitate: Trussel

Mesaj de Gogol » 01 Feb 2016, 22:28

si care sunt la moda acum?

foca07
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 193
Membru din: 06 Aug 2014, 13:15

Re: Curiozitate: Trussel

Mesaj de foca07 » 01 Feb 2016, 22:45

Gogol scrie:si care sunt la moda acum?
My two cents: Nu sunt deloc mare/bun pescar - nu stiu cat de relevanta este parerea mea. TR este singurul bat cu care am pescuit (aproape un an intreg- cel putin 30 de partide - pentru mine asta este mult) si cu care reusesc sa "intuiesc" muscatura pestelui. Imi place insa sa incerc chestii noi. Dupa multe momente on/off am facut un fix pe casting. Acum vand TR-ul pentru ca vreau sa il fac un kit de cast pe masura lui - vanzarea ma va ajuta sa imi ating "obiectivul". Nu consider ca am pierdut cateva sute de lei la vanzare. In schimbul sumei respective m-am bucurat de experienta batului.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Curiozitate: Trussel

Mesaj de ULK » 01 Feb 2016, 22:59

Gogol...nu stiu, nu ma pricep la astea. Ene poate lamuri chestii de genu'.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
gaby2007
veteran
veteran
Mesaje: 2492
Membru din: 30 Mai 2013, 06:35
Localitate: Bucuresti

Re: Curiozitate: Trussel

Mesaj de gaby2007 » 02 Feb 2016, 05:56

Upgrade cu SC5,pitici pe creier :!: :respekt:

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Curiozitate: Trussel

Mesaj de crapmaniacul » 02 Feb 2016, 07:54

:lol: :lol: :lol: . Cica anul asta se poarta lansetele japoneze, mi-a zis mie cineva nu spui cine, dar nu orice marca, nuuu. Sunt niste blancuri noi, in premiera aduse in Romania, facute in secret cu grasime de ornitorinc carpatin si armat cu nanofibre din sprancene de dropie dobrogeana.
.
Sunt date doar in teste blancurile astea, nu sunt destinate comercializarii la liber, de aceea se vand pe sub mana si cu programare.
Nu se compara cu nimic din ceea ce stiam cu totii despre lansetele de top, sunt peste orice lanseta de pe piata ... laser.

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: Curiozitate: Trussel

Mesaj de TheFly » 02 Feb 2016, 08:28

Da bah, si se dau fara sticker pe ele.

Ok, in afara de chestia cu moda, exista si alte motive (e stramb blankul, se sparg usor cum zic unii, nu prinde peste singur)?
Sau sunt atat de multe in circulatie incat inevitabil ajung si la vanzare? E de departe in topul vanzarilor la lansete, cred ca daca intrebi si un magazin daca a dat 10 bete dintr-un model intr-un singur an, o sa li se para un record de neatins si un bestseller.
Pot sa inteleg ca vrei un upgrade la ea, desi la ce peste e in Romania, devine de neinteles de la un anumit moment incolo, dar fiecare cu ale lui (nu sunteti toti cu bulan ca cineva pe care il stim ca prinde doar el cand pe cativa km patrati nimeni nu mai are niciun tac :) ).
De ce ai vrea totusi sa scapi de o lanseta facuta pe mana ta ca sa iei eventual una pe care o vezi doar in poza, nu stii cum se impaca cu mulineta cu care dai, cum sta in mana (poate ala de o da o fi avand degetele mai scurte sau mai lungi).

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16173
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Curiozitate: Trussel

Mesaj de adrian99 » 02 Feb 2016, 08:54

uite parerea mea alex:cei care-si fac bete custom(si au destui banii pentru a investi mereu fara a sta dupa vanzarea lor pe forumuri)sunt dornici de a experimenta mai mult decat a pescui... :wink:

deunazi vb cu andrei sava care povestindu-mi una alta imi spune de-un client caruia ii montase peste 30lansete(spin&cast) :shock:
iti dai seama facute dupa cum ceruse,insa probabil se plictisea foarte repede de ele,dorea sa incerce modele noi etc

eu am t-russel mai impac foarte bine cu ea(seria veche),n-a plesnit,a facut cunostinta si cu novaci(over 15kg)pe C4 si alte zone

insa nici eu nu am cum sa-i inteleg pe cei care-si comanda un custom(construit strict dupa cum isi doresc)si apoi(fara al pescui)il pun la vanzare pe forumuri... :roll:

Scrie răspuns