Intretzinere scule si accesorii...

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 10 Mar 2007, 22:28

Referitor la mulinete,cred ca mai explicit ca si articolele de mai sus nu este cazul.Din cate stiu si eu ,vaselina grafitata este foarte buna pentru gresarea elementelor fine ale mulinetei.Din pacate nu cunosc un nume comercial,dar cred ca se mai foloseste la gresarea masinilor de cusut si asta ar putea fi ceva orientativ pt a o procura :idea:

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 10 Mar 2007, 23:14

am mai auzit de vaselinsa siliconica.... ce sa faci, daca nu mi-a placut scoala...
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 11 Mar 2007, 07:24

eu zic sa nu te fortezi sa bagi tot felul de grease-uri speciale,o vaselina de calitate folosita in domeniul auto e mai mult decat buna.ai grija,demonteaza doar atat cat crezi tu ca poti,asta conteaza de abilitatile tale tehnice,nu te risca aiurea,sunt o gramada de shaibe si shaibuletze distantoare,daca nu le pui in ordinea in care au fost,mulineta va avea viata scurta.
mulineta se poate gresa si fara a se demonta angrenajele,scoti doar capacul lateral,cureti cat poti din vaselina veche si gresezi fin doar pe dintii tuturor angrenajelor si ulei de mecanisme fine la rulmenti si gata.
atentie si la pick-up,are in laterale niste arculetze care daca sar de la locul lor,ai pus-o. :D
vezi ca reel maintenance sa nu devina o obsesie,eu asa am terminat cateva mulinete,cu experimente,grease-uri "speciale",etc.curata&greseaza decent,ca omul de rand,nu fa cercetari pe mulineta ca te poate costa.
Ultima oară modificat 11 Mar 2007, 16:14 de către Michael, modificat de 2 ori în total.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 11 Mar 2007, 13:34

Ai dreptate Michael.Cu ani in urma,"am pus-o"si eu cu o mulineta, de provenienta ,ruseasca.De atunci nu mai desfac mai mult decat cred ca sunt in stare sa pun la loc.In ce priveste rulmentii;la mulinetele mele,acestia sunt capsati(au capacele pe marginile laterale si nu se vad bilele),asta inseamna ca nu am posibilitatea sa-i gresez sau nu necesita gresare?Gresarea o fac de 2 ori pe an,este suficient?

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 11 Mar 2007, 15:23

Eu imi gresez mulinetele cu ulei pentru mecanisme fine.Am constatat ca este mai bun decat vaselina,chiar si grafitata.Cand gresam cu vaselina trebuia sa le curat mai des pentru ca vaselina ingloba toate particolele de praf sau nisip intrate in mulineta,se facea un fel de "noroi"zgrunturos.
De cand gresez cu ulei, fenomenul de "sludge" nu se mai produce si mai benefic este ca demontez mulineta minimal;uleiul intra cam peste tot.
Folosesc ulei care se comercializeaza la doza de spray la raioanele de cosmetice auto.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 11 Mar 2007, 16:19

old_radu scrie:In ce priveste rulmentii;la mulinetele mele,acestia sunt capsati(au capacele pe marginile laterale si nu se vad bilele),asta inseamna ca nu am posibilitatea sa-i gresez sau nu necesita gresare?
periodic cateva picaturi de ulei de mecanisme fine aplicate pe rulmenti si iti garantez ca ajunge si inauntru la bile.

@meas: este foarte OK si gresarea doar cu ulei,dar vezi ca spray-urile asa zise "gresante" de genul 5 Way/3 in One sunt slab aditivate,sunt bune degripante,protejeaza impotriva coroziunii si cam atat.nu previn uzura.stiu ce spun,lucrez in domeniu.mult mai bune sunt uleiurile folosite in mecanica fina.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 11 Mar 2007, 17:19

Probabil ai dreptate.
Eu acum folosesc un spray care se cheama "Berkebile Super Penetrant Lubricant" importat de noi dar fabricat in Pennsylvania USA.
Scrie ca are in continut:
-petroleum distilates
-petroleum oil
-2-buthoxietanol
-oxygenated hydrocarbon and calcium petroleum sulfonate blend
-carbon dioxide
Mai scrie pe prospect ca,pe langa actiunea de deruginire si anticoroziva,mai lasa pe suprfete "a long lasting protecting film,will protect metal for up to 1 year in indoor storage".
Am scris atatea amanunte ca sa-mi spui daca crezi ca mai trebuie sa folosesc si un supliment de ulei de mecanisme fine in paralel cu spray-ul asta.
Mi-ar fi de ajutor raspunsul.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 11 Mar 2007, 18:06

meas scrie: Mai scrie pe prospect ca,pe langa actiunea de deruginire si anticoroziva,mai lasa pe suprfete "a long lasting protecting film,will protect metal for up to 1 year in indoor storage".
exact cum am spus:degripant cu actiune anticoroziva/protectie/conservari la depozitari in spatii interioare,nicidecum nu pomeneste de protectii la uzuri mecanice.
uleiurile folosite la masinile de cusut/aparate de tuns,etc sunt uleiuri de mecanisme fine si sunt ok la mulinete,in special la rulmenti dar si la angrenaje.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 11 Mar 2007, 18:24

Ok :D
Am o masina de tuns care mi-a fost livrata cu o sticluta de ulei.
O sa folosesc si din ala.
Multumesc.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 11 Mar 2007, 21:16

vezi ca,calitatea uleiului este direct proportionala cu calitatea aparatului de tuns. :D
uleiul de la masinile de cusut cred ca e mai bun. :wink:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns