Sfat din batrani !

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Calin C
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 298
Membru din: 20 Sep 2012, 13:39
Localitate: Bucuresti / Baia Mare

Re: Sfat din batrani !

Mesaj de Calin C » 08 Dec 2015, 15:59

albert.C scrie:am auzit cva de la un prieten cum ca basspara e foarte subtire in pereti,foarte casanta sa zic asa..oare sa fie adevarat ?!
Cind ai drum prin Bucuresti poti intra pe la magazinul care le comercializeaza si sa iti faci o impresie pe viu.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Sfat din batrani !

Mesaj de kleniacul » 08 Dec 2015, 20:09

Gogol scrie:Major Craft niste başinele cu nume.
Mergi pe colmic dar de la 600 lei in sus.
Nu stiu cum sint Major Craft de cast, dar eu am o Solpara UL de spinning de 2.4 de care sint foarte multumit.Din punctul meu de vedere au un raport calitate pret foarte bun , deasemeni si o senzitivitate foarte buna.Nu trebuie toti sa pescuiasca numai cu bete foarte scumpe, poti fi multumit si sa-ti satisfaci pasiunea si cu bete ieftine. Eu am intotdeauna in masina o gentuta cu naluci de biban si salau , o Caldia de 2000 si Major Craft-ul, asa incit daca am 2-3 ore libere si o balta prin apropiere , sau Dimbovita, nu rezist ispitei unei partide de pescuit.Nu vreau sa intru in polemica cu Gogol, pur si simplu asta e parerea mea, iar un incepator poate fi derutat de aceste pareri ale pescarilor cu experienta si poate ajunge la ideea falsa ca numai lansetele de super firme sint potrivite pentru a putea pescui.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Sfat din batrani !

Mesaj de Gogol » 08 Dec 2015, 20:47

Nu intram in nicio polemica, am pus si eu mana pe cate m.c.-uri si nu mi-au placut pt acel pret. Grele, badarane, varf gros, fara senzitivitate.
Este pur si simplu parererea mea. E adevarat ce spui, nu trebuie ca toti sa pescuim cu lucruri scumpe, insa la acelasi pret cu major craft gasesti ceva mult mai bun la concurenta.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2821
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat din batrani !

Mesaj de tito » 08 Dec 2015, 21:24

Gogol scrie:Nu intram in nicio polemica, am pus si eu mana pe cate m.c.-uri si nu mi-au placut pt acel pret. Grele, badarane, varf gros, fara senzitivitate.
Este pur si simplu parererea mea. E adevarat ce spui, nu trebuie ca toti sa pescuim cu lucruri scumpe, insa la acelasi pret cu major craft gasesti ceva mult mai bun la concurenta.
Eu am Turelul si zau ca in banii lui n-as lua altceva,il pescuiesc pe raurile mari si m-as incumeta cu batul asta si pe Dunare. Nu e coada de matura ca altele (mult laudate pe aici),dar nici nu pot spune ca e foarte senzitiv. La 2,60m, 150 gr nu mi se pare un bat greu, am pipait cateva de la concurenta mai grele si lucrate mai urat. Varful e exact cat trebuie, e gros in carne, carbon cu elasticitate foarte buna, un bat pe care te poti baza daca accidental iti intra un balaur (somn de peste 15 kg). Am pipait si eu betele Major Craft si consider ca isi merita din plin banii.Scump, nu inseamna neaparat si bun. Eu pe unele din alea scumpe n-as da banii, sunt in top o perioada mai scurta sau mai indelungata dupa care ajung la vanzare.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Sfat din batrani !

Mesaj de albert.C » 08 Dec 2015, 21:28

eu sunt patit cu astea,am scos somni de 8 si respectiv 11 kg cu o joarda de berkley cherrywood de 100 lei..a tinut destul de bine...acum ce sa cred..

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Sfat din batrani !

Mesaj de Musti » 08 Dec 2015, 21:56

O parere juvenila, ca tot veni vorba de Major Craft.
Doua, pana acum, ambele de casting. Multumit. Excelent raport pret/calitate.
Orientativ, senzitivitatea Basspara 622M ≥ Avid 6'6"ML, de exemplu... Cealalta, Corzza CZC-692ML/BF, o numar clar printre favorite...
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Sfat din batrani !

Mesaj de albert.C » 08 Dec 2015, 22:29

Musti scrie:O parere juvenila, ca tot veni vorba de Major Craft.
Doua, pana acum, ambele de casting. Multumit. Excelent raport pret/calitate.
Orientativ, senzitivitatea Basspara 622M ≥ Avid 6'6"ML, de exemplu... Cealalta, Corzza CZC-692ML/BF, o numar clar printre favorite...
Eu doresc s-o folosesc la jiguri ceva mai grele..si nu putine capturi au fost sub 10-15 kg..sa stiu la ce sa ma astept.."se rupe..nu se rupe..asta-i intrebarea",de sensivitate am inteles si multumesc pt sfat cu ocazia asta.

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Sfat din batrani !

Mesaj de costi » 08 Dec 2015, 23:05

Un singur Majorcraft am avut, tot de cast, un Go-Emotion, dat pana int-un oz.... era mai degraba un 3/4.

Lucratura foarte misto, componente ce de obicei sunt pe lanseta mult mai scumpe. Ca si senzitivitate nu ma dat pe spate, era sub un Legend Tournament (cu asta fac comparatie ca asta e batul meu de suflet la salau de mai bine de 6-7 ani) insa, ca de exemplu, comparabil cu un XML. Oricum raport calitate pret foarte ok.


Cat despre Colmicuri, aici am doar un Calida tot de cast dat 3/8-3 oz.

Cu 10 grame nu se incarca. Inca nici nu ma asteptam la asta. Insa e ok pentru cand dau cu shaduri XXL si ca si senzitiviate mi se pare chiar ok. Nu stiu cum sunt celelalte mai putin puternice din serie insa pentru lansete de buget eu zic ca merita scuturate, avand in vedere ca costa 200 si ceva de lei...
Imagine

hook4ever
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 08 Sep 2015, 07:35

Re: Sfat din batrani !

Mesaj de hook4ever » 09 Dec 2015, 08:41

basspara nu e un bat excelent.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Sfat din batrani !

Mesaj de albert.C » 09 Dec 2015, 08:47

sunt convins..de 400 lei nu ai cum sa cumperi mai ales nou un bat "EXCELENT"..dar doresc sa nu ma dezamageasca..

Scrie răspuns