Mulineta de baitcasting

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Mulineta de baitcasting

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Dec 2015, 08:32

Am pescuit in toamna linga cineva cu un zilion in dotare.A zis ca e ok.Cu conditia sa ai barca si sa cutezi la un maximum 20-25m in fata ta.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Mulineta de baitcasting

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Dec 2015, 08:40

Lews-
Oversized silver titanium line guide positioned farther from the spool to minimize line friction and maximize casting performanc
Exact ce ii ziceam amicului Ene..
Lews astea , nu au tamburul ''prea lat'' :D
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Mulineta de baitcasting

Mesaj de Musti » 20 Dec 2015, 14:43

semlecangheorghe scrie:Lews astea , nu au tamburul ''prea lat'' :D
Daca "prea" este o unitate de masura, asa o fi. "Mic", "mare", "tare", "moale","prea", "destul", "frumos", "urat", s.a. sunt notiuni ingineresti profesio(nale)niste, care uneori tin loc de masuratori si/sau calcule. Nu ma stiu cu ele.
Ce pot sa-ti spun e ca tamburul lui Lew's e la fel de lat ca al lui Pixy, are diametrul semnificativ mai mare decat al acestuia (n-am sublerul acasa, sa ma pot exprima cu cat), intra pe el fir cat pe un Cronarch CI4 serie 150, dar mulineta e in palma mai mica decat Pixy.Pare ca vorbesc, ca de obicei, prostii, asa-i?
Uite poze.
Imagine
Deasupra lui Lew's se vede tamburul original al lui Liberto Pixy. Daca tamburului americanului e "prea" lat, asta pot stabili numai expertii.
Imagine
De-a stanga Pixy, avand montat tamburul custom de "finesse", de-a dreapta Lew's, cum l-o facut fabrica.
Imagine
Si profil, de-a stanga Pixy, de-a dreapta Lew's.
Partea faina e ca, desi e atata de micut, Lew's nu e deloc o mulineta finesse. Dealtfel in poze e montat pe lanseta de crank, asa cum il si folosesc cel mai des. Dau cu el la stiuca fara nici o greata, cu naluci grele. Dar arunca fara foarte mare griji si o naluca de 7 grame, sa zicem. Cu 5 grame e deja cam la limita. Nu ca nu arunca, dar n-o face cu usurinta.
Si, daca tot veni vorba, are reglaj separat pe centrifugala, in 5 trepte (0 pini activi, 1,2,3,4) si pe magnetica, in 27 de pozitii. Toate reglajele (frana magnetica, centrifugala, presiunea pe ax, frana de lupta) clicaie. Manivela este din carbon, la fel ca la Pixy, dar lungimea ei e mai mare cu cca 5mm.
Noa, m-am oprit aici, ca nu-s agent publicitar. Si nici nu vreau sa influentez pe nimeni in vreo alegere sau alta. E doar un review, de-amorul diversitatii... :P
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta de baitcasting

Mesaj de cristian.ene » 20 Dec 2015, 19:18

Gigi baletul ori nu știa sa regleze Zillion ul ori te-a trombon. Arunc peste 30m cu năluci de7-9g cu portanta medie , cu slidere de 20 -25g intre 40-50m cu Zillion PE dar și cu cel standard.Am pescuit destul cu un Cronarch CI 4+ și cu 2 Curaxo 51 și 201.Doar 51 arunca bine și departe CI4+ și 21 arunca cu cel puțin 10m sub Daiwa cu Mag Force Z folosind același echipament și năluci.
Îmi plac ăsta din burta cu unul de pe lac , mă prăpădesc de ras.Mai ușor cu fabulație.

Musti

Lew's tomai a renunțat la reglajul mixt centrifugal/mag pentru munca pur centrifugal . Poate ca sunt ok Lew's dar :
Au a renale de aluminiu

au capace de plastic

Au tamburi adânci care îngreunează tamburul

nu au tamburi shallow customizare la fel rulmenți mai buni de înlocuit

și nu cred ca au finețea și mersul unei Daiwa

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Re: Mulineta de baitcasting

Mesaj de pupu » 20 Dec 2015, 20:45

Cristi am un Lew's MCS 5,4:1 si e cam asa cum zici insa cu crank-uri isi face foarte bine treaba si nu vreau sa tina 100de ani ,pe de alta parte se palmeaza intradevar mai bine decat alte mulinete si il pescuiesc alternativ cu un Advantage , cand dau cu gume pana in 20 g prefer ss sv sau dc-ul ,peruci faci cu toate inclusiv Calcuta Dc care e f.bine facuta dar tot la reglaj ajungi caci deocamdata nu se poate altfel.La Lew's nu am facut nici un fel de upgrade ma gandesc ca intradevar tamburul ar fi de schimbat rulmentii ii am deja dar nu am simtit nevoia,oricum sunt foarte multumit si eu de el .Pacat ca nu mai pot pune poze sa il vezi langa celelalte ,e o mulineta de luat in seama .




-----------------------------------------------------------------------------------
fantasticeinplastic.webnode.ro

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Mulineta de baitcasting

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Dec 2015, 21:17

Gigi baletul ori nu știa sa regleze Zillion ul ori te-a trombon.
Ene las-o cum o cazut ca macane..
Inca nu ai \raspuns la urmatoarele gogomanii,iarta-ma ca te citez din nou..
1.Shimano au tamburul ''prea lat''
2. Shimano are ''probleme de dinamica''
3. La Curado manivela patineaza si pinii se uzeaza(serios//.. la mine inca tin)
4.O mulineta rounprofile nu ajunge niciodata la performantele unui lowprofile..
Asa ca slabeste-ma cu Daiwele tale ca sunt alte modele de la alte firme care isi fac mult mai bine treaba si la scoruri mai accesibile..cat despre 'trombon''..cred ca tu esti ala de canta la torogoata.. :D
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Mulineta de baitcasting

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Dec 2015, 21:18

Musti scrie:
semlecangheorghe scrie:Lews astea , nu au tamburul ''prea lat'' :D
Daca "prea" este o unitate de masura, asa o fi. "Mic", "mare", "tare", "moale","prea", "destul", "frumos", "urat", s.a. sunt notiuni ingineresti profesio(nale)niste, care uneori tin loc de masuratori si/sau calcule. Nu ma stiu cu ele.
Ce pot sa-ti spun e ca tamburul lui Lew's e la fel de lat ca al lui Pixy, are diametrul semnificativ mai mare decat al acestuia (n-am sublerul acasa, sa ma pot exprima cu cat), intra pe el fir cat pe un Cronarch CI4 serie 150, dar mulineta e in palma mai mica decat Pixy.Pare ca vorbesc, ca de obicei, prostii, asa-i?
Uite poze.
Imagine
Deasupra lui Lew's se vede tamburul original al lui Liberto Pixy. Daca tamburului americanului e "prea" lat, asta pot stabili numai expertii.
Imagine
De-a stanga Pixy, avand montat tamburul custom de "finesse", de-a dreapta Lew's, cum l-o facut fabrica.
Imagine
Si profil, de-a stanga Pixy, de-a dreapta Lew's.
Partea faina e ca, desi e atata de micut, Lew's nu e deloc o mulineta finesse. Dealtfel in poze e montat pe lanseta de crank, asa cum il si folosesc cel mai des. Dau cu el la stiuca fara nici o greata, cu naluci grele. Dar arunca fara foarte mare griji si o naluca de 7 grame, sa zicem. Cu 5 grame e deja cam la limita. Nu ca nu arunca, dar n-o face cu usurinta.
Si, daca tot veni vorba, are reglaj separat pe centrifugala, in 5 trepte (0 pini activi, 1,2,3,4) si pe magnetica, in 27 de pozitii. Toate reglajele (frana magnetica, centrifugala, presiunea pe ax, frana de lupta) clicaie. Manivela este din carbon, la fel ca la Pixy, dar lungimea ei e mai mare cu cca 5mm.
Noa, m-am oprit aici, ca nu-s agent publicitar. Si nici nu vreau sa influentez pe nimeni in vreo alegere sau alta. E doar un review, de-amorul diversitatii... :P
:respekt: :respekt: :respekt: mele pentru review..
Dar nu-i cam prea lat tamburul ala??? :lol: :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Mulineta de baitcasting

Mesaj de Musti » 20 Dec 2015, 22:52

cristian.ene scrie:nu cred ca au finețea și mersul unei Daiwa
Ene, ai pus mana pe vreuna sau... din prospecte?
Nu-i musai sa faci la fel, dar sa stii ca eu nu-mi dau cu parerea despre o scula pe care n-am incercat-o. Si nici nu laud chestii pe care incerc sa le vand. Deontologie se cheama...
Ma lasa rece ce are si ce n-are Lew's, atata timp cat imi place s-o pescuiesc mai mult decat pe suratele mai titrate pe care le am sau pe care le-am incercat pana acum. Si nu e numai parerea mea ci si a altor catorva amici care au apucat s-o incerce in pescuit. In fine, nu conteaza ce cred eu... Ca fapt divers, uite ce zic si astia:
http://www.tackletour.com/reviewlewstou ... ropg2.html
Ei zic "butter" cand descriu modul in care recupereaza mulineta. O fi suficient untul ca grad de comparatie?
Pe de alta parte remarc niste "formule" pe care le citezi pe post de argumente. "Tamburul adanc, care ingreuneaza tamburul"... Ce-o fi insemnand si asta... Incerc sa intuiesc. Zici ca un tambur adanc e mai greu decat unul shallow? Pe ce baza? Ce comparam? Daca luam doi tamburi pe care intra aceeasi cantitate de fir, cel adanc e mai greu? Sau cum? Probabil ca te referi la faptul ca pt. a imbunatati performantele in aruncarea greutatilor foarte mici, producatorii sau firmele de tunning fac tamburii cat mai usori posibil si mai putin adanci, pt. a reduce cantitatea de fir (implicit scazand si greutatea firului).
Da. Tamburul Lew's-ului e taiat suficient de adanc incat sa intre fir mai gros, fara sa sacrifice lungimea. Am spus ca nu e o mulineta pt. finesse fishing. Este mulineta mea de pescuit la stiuca (afara de cea de jerkbait, care e un tanc). Si da, tamburul de la Lew's are un diametru foarte mare raportat la dimensiunile mulinetei, asa cum poti vedea in pozele pe care le-am postat. Si asta deja cred ca e premeditata. Tamburul se pune in miscare mult mai usor, iar numarul de rotatii pe unitatea de timp necesar pt. a derula aceeasi lungime de fir este mai mic. Ceea ce, din nou, face bine in lanseu. Asa ca performanta e data de un cumul de factori, iar reteta nu este totdeauna aceeasi.
Apoi aduci in discutie lipsa de elemente pt. tuning la Lew's. Nu-i chiar asa, cel putin rulmenti existand atat la Boca cat si Hedgehog Studio. Tamburi nu stiu. N-am cautat, pt. ca nu vad la ce mi-ar folosi. Da, am schimbat tamburul la Pixy. Acolo se justifica, pt. ca am incercat sa scot din ea tot ce poate in materie de lansat naluci usoare. Am vrut sa testez cu mana mea, nu sa ma multumesc cu povestile altora, inainte de a trage concluzii. Si stii care-i ironia? Ca atunci cand pui tamburul pt. finesse s-a dus dreacu' bunatate de Magforce Z (pe care il lauzi atata la Daiwa). Ramai cu o simpla frana magnetica, fara nici un fel de actiune centrifugala. Asa incat ceea ce ai castigat la pod ai pierdut la vama... Si iar incepe ruleta rusa a perucilor...
Cat despre faptul ca Lew's a renuntat la frana duala la noile modele, din punctul meu de vedere e un pas inapoi. Totusi, daca ar fi fost sa aleg intre centrifugala si magnetica, si eu as fi facut ca ei: as fi pastrat centrifugala. Deh, sunt si eu atins de lejeritatea cu care poti pescui mulinetele Shimano cu ale lor centrifugale. Revenind la Lew's, posibil ca plaja mare pe care o ofera reglajul centrifugalelor noii generatii (in 27 de trepte) sa suplineasca eliminarea franei magnetice.
Buuun... O dezbaturam si pe-asta...
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Mulineta de baitcasting

Mesaj de Musti » 20 Dec 2015, 23:32

semlecangheorghe scrie:...nu-i cam prea lat tamburul ala??? :lol: :lol: :lol:
Nu. Ii adanc... Prea!
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Mulineta de baitcasting

Mesaj de bradypus » 21 Dec 2015, 03:20

Musti scrie:
bradypus scrie:sint curios daca si la asta iti da lumea dreptate :D
Cu alea poti sa-ti reglezi separat, dupa cum iti convine, comportamentul tamburului pe inceputul de lanseu, precum si pe final de lanseu. Efectul e ca iti poti seta mulineta sa atingi distante apreciabile fara a renunta la siguranta. Da, te joci oleaca mai mult pana obtii un optim, dar e fain sa ai controlul total, intr-o plaja sensibil mai mare decat cea pe care ti-o ofera oricare din celelalte variante. E, daca vrei, o frana "custom" :D ... Careia, daca i-ai nimerit corect reglajul, arunci cu usurinta, fara sa joci ruleta rusa a perucilor. Acuma, nu pot spune ca am incercat prea multe (practic doua variante), dar Lew's-ul pe care il am asa se comporta, manca-l-ar tata... :P
sory... el zicea ceva acolo si io am intrebat daca e lumea d´acord cu el...,
tu zici cu totul altceva... deci nu vad legatura :D

Scrie răspuns