Recomandare lanseta si mulineta stiuca

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

D_A_N
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 30 Oct 2015, 12:08

Recomandare lanseta si mulineta stiuca

Mesaj de D_A_N » 30 Oct 2015, 12:19

In primul rand, bine v-am gasit, este primul meu post aici, printre ceilalti "virusati". :)

Puteti sa ma ajutati cu o recomandare pentru o lanseta+mulineta pentru stiuca? Pescuiesc din barca, lungimea optima cred ca ar fi 210 cm. Evident, dimensiunea este batuta in cuie, important este sa fie foarte usoara dar rezistenta. Ultima lanseta am reusit s-o rup in Delta ... iar mulineta era una de 2 lei.
Buget pentru ambele: 1200 lei.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.
Dan

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Recomandare lanseta si mulineta stiuca

Mesaj de Dan Stefan C. » 30 Oct 2015, 15:15


sile07
junior
junior
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2015, 16:00
Localitate: Iasi

Re: Recomandare lanseta si mulineta stiuca

Mesaj de sile07 » 30 Oct 2015, 17:06

Mulinetele sunt cam grele. Toate au peste 250 gr. Tb sa echilibreze lansete usoare de pana-n 130gr. Eu folosesc de vre-un an lanseta din seria Inova nano de la Rapture si mulineta Okuma RTX 30FD. Au impreuna 160 + 200gr. Le gasesti pe totalfishing.

D_A_N
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 30 Oct 2015, 12:08

Re: Recomandare lanseta si mulineta stiuca

Mesaj de D_A_N » 30 Oct 2015, 22:21

M-am oprit la Sakura Shinjin NEO 702LRM (10-35g).
De mulineta asta ce ziceti? Mulineta Spro RedArc Tuff-Body 10200 http://www.totalfishing.ro/mulineta-spr ... 41246.html

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Recomandare lanseta si mulineta stiuca

Mesaj de albert.C » 31 Oct 2015, 07:56

sakura e ok,dar sfatul meu e sa mergi pe custom..ai mai multe variante,in locul tau as cauta un lamiglas ceva..e pacat,ai totusi un buget bun pentru incepator.Succes

D_A_N
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 30 Oct 2015, 12:08

Re: Recomandare lanseta si mulineta stiuca

Mesaj de D_A_N » 31 Oct 2015, 09:35

Nu stiu cum e treaba cu "custom". Poti sa detaliezi, te rog?

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Recomandare lanseta si mulineta stiuca

Mesaj de fishmaster56 » 31 Oct 2015, 11:23

Adica facut la comanda. Iti cumperi separat blancul care-ti place, manerul-mandrina si inelele si gasesti un meserias care sa ti le asambleze dupa "chipul si asemanarea ta", adica dupa alonja, preferintele si stilul tau. In general, cu un custom iesi ceva mai ieftin decat cu una identica comandata "de-a gata"pe net, dar dureaza mai mult pana ajungi sa pescuiesti cu ea...chiar 2-3 saptamani.

Avatar utilizator
radzvaan
veteran
veteran
Mesaje: 1315
Membru din: 20 Noi 2008, 23:26
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta si mulineta stiuca

Mesaj de radzvaan » 31 Oct 2015, 13:21

.
spinning-addicted!

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Recomandare lanseta si mulineta stiuca

Mesaj de zvic » 31 Oct 2015, 19:48

Salutari,

Am cautat si eu de curand informatii despre Shinjin si se pare ca desi are o actiune faina, e cam fragila, blancul e cam subtirel in pereti. Eu unul am renuntat.
As zice sa iei mai degraba o mulineta buna, la bete te descurci si cu astea mai ieftine.

Ca si bat de stiuca, eu iti recomand un St Croix Premier, in functie de ce naluci folosesti mai des poti merge pe varianta M sau MH. Eu am varianta 7'6" M si sunt multumit de el, merge si pe lingura cum imi place mie si pe jiguri, dau si cu sliderul de 7cm si cu voblere. Ma gandesc sa iau si modelul MH de 6'6" sau H de 7', pentru naluci mai grele. Mai folosesc de curand un Shimano Compre Travel de 2.10m MH. E moale pe varf cat trebuie pentru linguri si foarte puternic pe cotor.
Astea sunt bete mai zdravene, tin la tavaleala, nu sunt cele mai fine bete dar isi fac treaba, cel putin pentru mine (pescuiesc mai mult pe balta).

La mulinete eu prefer daiwa, mai ales pentru reactive, daca poti pune mana pe un 2500R (certate, bradia daca gasesti pe undeva) e ce trebuie la stiuca. De la shimano mergi mai degraba pe marimea 4000, e cam echivalenta cu daiwa 2500 ca si forta. Ma tenteaza si pe mine noul stradic FK.
Merge si un Zauber de 3000 dar e mai grea, daca nu te derajeaza greutatea sunt mulinete destul de solide si fiabile.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Recomandare lanseta si mulineta stiuca

Mesaj de albert.C » 31 Oct 2015, 20:39

ti-a explicat fishmaster mai sus cum sta treaba,am de adaugat doar faptul ca un simplu tel la unul dintre rod builderii care ii avem ca si colgei pe forum te poate sfatuii in alegerea acestor bete dupa bunul/necesarul tau plac.

Scrie răspuns