recomandare lanseta jigging

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

lucalucian
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 27 Apr 2010, 20:52
Localitate: Craiova

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de lucalucian » 23 Oct 2015, 17:25

Salut, majoritatea firelor textile nu respecta diametrele care sunt scrise pe ele. Daca iei un power pro de 10 lb(parca 0,19 scria pe el), 135m intra la fix pe tamburul de zauber.Eu am avut power pro de 8 lb dat ca 0,13 cred si a incaput bine pe un applause de 2000 care are aceleasi dimensiuni cu zauberu. Ca si fire textile eu am folosit power pro, stren, sufix si spiderwire si toate mi s-au parut ok, cu mentiunea ca spiderwire nu e foarte rezistent la abraziune, deci merge pescuit mai mult pe lacuri. Sa pui cateva spire de mono la inceput, iar dupa sa pui textilu, ca sa nu ti se roteasca tot firul pe tambur in caz ca pescuiesti iarna si-ti ingheata firul.

lucalucian
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 27 Apr 2010, 20:52
Localitate: Craiova

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de lucalucian » 23 Oct 2015, 17:28

Si nu trebuie neaparat sa folosesti flurocarbon ca inaintas. Eu spre exemplu nu folosesc.

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de Robert517 » 24 Oct 2015, 07:25

CristianK scrie:..... o sa ramana mult liber din tambur.
se incarca tamburul cu ceva inainte de a pune textilu ?
Nu ramane exagerat de mult si ... oricum e mai bine asa :idea: ... scade riscul de a face peruci !
PS : asa ca o parere ... cel putin la inceput nu pune inaintas ... e prea " muncitoresc"sa tot legi inaintas :wallbash: ... cel putin pana inveti structurile de pe fundul apei ...

Avatar utilizator
CristianK
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 13 Oct 2015, 08:24

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de CristianK » 24 Oct 2015, 09:53

Robert517 scrie:
CristianK scrie:..... o sa ramana mult liber din tambur.
se incarca tamburul cu ceva inainte de a pune textilu ?
Nu ramane exagerat de mult si ... oricum e mai bine asa :idea: ... scade riscul de a face peruci !
PS : asa ca o parere ... cel putin la inceput nu pune inaintas ... e prea " muncitoresc"sa tot legi inaintas :wallbash: ... cel putin pana inveti structurile de pe fundul apei ...

inteleg....dar daca apa e limpede mi-ar trebui atunci un textil de culoare mai naturala, nu?

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de fishmaster56 » 24 Oct 2015, 13:59

Eu sunt de parere ca inaintasul invizibil in apa este util, insa nu-i nevoie sa fie lung de 1 metru sau peste. De regula firul textil este in culori mai tipatoare ca sa fie cat mai vizibila urmarirea lui. Eu folosesc Daiwa Tournament roz de 10 lbs. Fiind un fir foarte matasos cu orice nod am incercat sa leg leaderul (si am folosit vre-o 3-4 variante) ori n-a rezistat prea mult la trecerea prin inele, ori a alunecat prin nod, astfel ca am avut cateva surprize ca in timpul recuperarii sau la intepare sa pierd leaderul si bineinteles naluca. Am incercat o alta metoda: lucrez cu leader de aprox.60-70 de cm pe care-l leg de textil cu un vartej din cel mai mic, namaifiind deci obligat ca la lansare sa treaca nodul prin inele. In plus, ultimul metru din textil il vopsesc cu un marker rezistent la apa, de culoare neagra (la ape adanci de 4-6 metri) sau verde inchis (in cazul unor ape mai putin adanci si mai limpezi). Rationamentul e simplu: cu cat apa e mai adanca cu atat lumina patrunde mai greu (mai ales ca noi nu prea avem ape superlimpezi) si orice obiect ajuns la adancime tinde spre negru. In plus, campul vizual al salaului in pregatirea atacului este redus la zona de evolutie a shad-ului, iar negrul nu este o culoare care sa-l deranjeze. Este adevarat ca trebuie sa te obisnuiesti sa lansezi cu un capat de balans ceva mai lung dar te obisnuiesti din 5-10 lansari, fara probleme. De cand folosesc metoda asta de legare nu mi se pare sa mi se fi redus frecventa atacurilor, insa n-am mai ratat la intepare si in drill.

Stai jos
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 13 Mai 2014, 12:17

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de Stai jos » 24 Oct 2015, 21:51

a pescuit cineva cu Favorite BlueBird? ma intereseaza modelul 3-12g pt jiguri. Multumesc.

alex.b
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 17 Oct 2014, 09:22

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de alex.b » 25 Oct 2015, 21:41

Eu am pescuit cu favorite jiggun si pot spune ca e un blank cinstit pt pretul sau. La firme mai mici ai sansa cu bani mai putini sa cumpri bete ok. Si bluebirdul ala e fast din cate stiu eu si e ok pt jig.

Avatar utilizator
CristianK
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 13 Oct 2015, 08:24

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de CristianK » 26 Oct 2015, 10:14

sa zicem ca am rezolvat problema lansetei de jig.....dar ar mai fi una :wink:

mi-as mai lua o lanseta light pentru clean, biban, poate salau mai mic...
as pescui cu ea pe lacuri de acumulare, prin golfuri, de pe mal, si in cateva rauri mai mici.
m-am gandit la o putere maxima de 20g.
as folosi-o cu rotative, oscilante mai mici si voblere pana in 5cm...
nu as da o gramada de bani pe ea, poate pana in 250 ron

puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi?

multumesc

PS. ca mulineta as folosi un Spro RedArc 10100

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de Dan Stefan C. » 26 Oct 2015, 11:29

Pentru voblere, oscilante si rotative mici iti trebuie o lanseta cu actiune moderata sau moderat-rapida, deci va fi destul de greu sa pescuiesti si la salau cu jiguri cu ea. Parerea mea este ca iti trebuie o lanseta light sau ultra-light pentru clean/biban. Cormoran TX4 Motala, Rapture Urban Fighter sau Shimano Catana 240 UL s-ar potrivi cerintelor tale.

Avatar utilizator
CristianK
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 13 Oct 2015, 08:24

Re: recomandare lanseta jigging

Mesaj de CristianK » 26 Oct 2015, 12:03

mersi de raspuns.
nu ma refeream la jig....am prins salau si la rotativa pe lac.

Scrie răspuns