Elice Suzuki 2.5cp

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bosssorin
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 02 Sep 2005, 19:33
Localitate: Bucuresti

Elice Suzuki 2.5cp

Mesaj de bosssorin » 01 Sep 2015, 21:39

Buna ziua! Am si eu o nelamurire si de aceea rog pe cei ce cunosc problema sa ma lamureasca si pe mine!Am un motor Suzuki 2.5cp 2010..si atunci cand l-am cumparat (sh)avea elicea ciupita! Am hotarat sa o schimb si am cumparat una de la Marine shop...dincolo de Otopeni!..Dupa ce am montat-o si i-am facut proba am constatat ca viteza barcii a scazut vizibil de mult! As dori sa o schimb din nou cu o elice de viteza de aceea va intreb: care este modelul...codul..etc de elice care sa fie mai superioara acesteia pe care o am eu??? Eventual un link ceva..!Multumesc!

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Elice Suzuki 2.5cp

Mesaj de vali stratonov » 02 Sep 2015, 08:54

pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
bosssorin
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 02 Sep 2005, 19:33
Localitate: Bucuresti

Re: Elice Suzuki 2.5cp

Mesaj de bosssorin » 03 Sep 2015, 06:28

Multumesc frumos!!..Le-am trimis maill sa vedem ce iese!!...

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Elice Suzuki 2.5cp

Mesaj de vali stratonov » 03 Sep 2015, 13:48

bosssorin scrie:Multumesc frumos!!..Le-am trimis maill sa vedem ce iese!!...
Sper sa fi fost de ajutor.. :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

peb5
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 20 Feb 2014, 13:45

Re: Elice Suzuki 2.5cp

Mesaj de peb5 » 09 Sep 2015, 22:57


MBRO
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2013, 14:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Elice Suzuki 2.5cp

Mesaj de MBRO » 14 Sep 2015, 10:15

Salutare, noi la motoarebarci.ro nu avem elice pentru motoarele Suzuki mai mici de 4CP. Problema cu scaderea vitezei este cauzata de alegerea unui pas gresit la elicea noua. Elicele pentru motoarele suzuki de 2.5 sunt disponibile cu 3 variante de pas.

Pentru a comanda corect elicea este nevoie sa stii pasul primei elice (aia cipbita) si sa comanzi una la fel (trebuie sa fie un cod stantat pe elice, daca nu pe hub atunci pe butuc sau pe una dintre pale).

Mai multe informatii despre cum influenteaza pasul si diametrul elicei comportamentul motorului si a barcii gasesti aici: Alegerea elicei
Distribuitor national de elice si piese pentru motoarele de barca

Avatar utilizator
bosssorin
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 02 Sep 2005, 19:33
Localitate: Bucuresti

Re: Elice Suzuki 2.5cp

Mesaj de bosssorin » 14 Sep 2015, 14:05

Multumesc din suflet pentru ajutor!..Prima elice,,cea originala..A510 138x188

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Elice Suzuki 2.5cp

Mesaj de danone » 22 Sep 2015, 11:54

MBRO scrie:Salutare, noi la motoarebarci.ro nu avem elice pentru motoarele Suzuki mai mici de 4CP. Problema cu scaderea vitezei este cauzata de alegerea unui pas gresit la elicea noua. Elicele pentru motoarele suzuki de 2.5 sunt disponibile cu 3 variante de pas.

Pentru a comanda corect elicea este nevoie sa stii pasul primei elice (aia cipbita) si sa comanzi una la fel (trebuie sa fie un cod stantat pe elice, daca nu pe hub atunci pe butuc sau pe una dintre pale).

Mai multe informatii despre cum influenteaza pasul si diametrul elicei comportamentul motorului si a barcii gasesti aici: Alegerea elicei
Apropo si eu am un Suzuki DF 2,5 S si ma intereseaza sa stiu daca pot schimba elicea in sensul de ai creste putin viteza. Mentionez ca ma deplasez singur fara prea mult deplasament sa fortez motorul.

Scrie răspuns