despre naluci z-man

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
tibi101
junior
junior
Mesaje: 64
Membru din: 29 Mai 2013, 17:59

despre naluci z-man

Mesaj de tibi101 » 17 Apr 2015, 15:58

De ceva vreme ma uit la nalucile z-man si vad la specificatii cum ca s-ar intinde de 3x lungimea sunt floating si cica rezista bine la muscaturi .
Ce modele ati folosit culori dimensiuni in special la salau ma intereseaza , cel mai mult imi sare in ochi z-man minnowz dar si streakz .
Va multumesc dupa acuma pentru raspuns

tibi101
junior
junior
Mesaje: 64
Membru din: 29 Mai 2013, 17:59

Re: despre naluci z-man

Mesaj de tibi101 » 18 Apr 2015, 09:05

Nimeni nimic ? Chiar asa bune sunt de nu vreti sa ziceti de ele s-au nu le foloseste nimeni?

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: despre naluci z-man

Mesaj de Gogol » 18 Apr 2015, 12:21

Eu am luat mai demult 2-3 plicuri. Evolueaza bine, sunt floting insa te cam chinui sa le bagi pe jig, cat despre offset este exclus. Sunt f rezistente la dintii rapitorilor. Insa au un mare defect, trebuie tinute in plic separat de restul nalucilor altfel ai surpriza ca le vei gasi mucificate. Cum mie imi place sa tin nalucile in cutie pe culori, am renuntat la ele.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: despre naluci z-man

Mesaj de spiridusul » 18 Apr 2015, 18:09

Foarte bune, extrem de rezistente la dintii stiucii, daca vrei sa le pui pe jig singura modalitate este sa le lipesti cu superglue de jig, altfel iti blestemi zilele.

daedalus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 23 Mai 2006, 13:55
Localitate: bacau

Re: despre naluci z-man

Mesaj de daedalus » 20 Apr 2015, 15:15

Salut,

Desi la inceput am fost reticent, acum Z-man-urile sunt preferatele mele la salau. Atat pentru forma si evolutie cat si pentru flotabilitate.
Culorile clasice dar si cele mai ciudate, in special space guppy si avocado(uneori chiar si pink). Am folosit doar MinnowZ 3'.
Folosesc uneori un opritor de silicon pentru a impiedica naluca sa alunece cand este atacata doar de coada.

PS. Relax Ohio ca si forma este o copie Minnowz si este una chiar buna dar cu observatia legata de flotabilitate.

Spor!

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: despre naluci z-man

Mesaj de sosoktm » 22 Apr 2015, 08:43

bun pontul cu opritor de cauciuc! :respekt:

Scrie răspuns