Sfat Motor Electric

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Truia
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 31 Oct 2006, 16:42

Sfat Motor Electric

Mesaj de Truia » 25 Feb 2015, 13:51

Salut,
As dori sa cumpar un motor electric pentru barca....
Ceva de calitate si cu toate optiunile (pedala, telecomanda, economizor de baterie etc.), nu sunt limitat la un anume buget.
Ca si putere pe undeva pe la 45-55 Lbs.
Mentionez ca vreau sa folosesc motorul exclusiv pentru deplasarea in timpul pescuitului nu pentru deplasarea de acasa la locul de pescuit (pentru asta am motor cu combustie deja instalat pe barca)
Ca si barca, am mai multe, dar cele pe care ma gandesc sa folosesc motorul ar fi: un Romcraft 3m10, un zodiac cu podea rigida de 3m50 sau eventual un Boston Waler de 4 m.... cred ca toate se incadreaza cam in aceeasi clasa de gabarit.
Mentionez deasemenea ca nu am mai folosit motor electric si deci nu am nici experienta sa-mi aleg singur ceva.

1) As dori ceva sfaturi de la cei care au folosit!

2) Care este diferenta dintre cele montate in pupa si cele in prova?

3) Cat de utila este telecomanda (fara fir) si care e mai buna: cea independenta cu GPS sau cea care se fixeaza pe lanseta si poate fi condusa barca in timp ce pescuiesti?

4) Care comanda este mai buna ca sa misti barca in timp ce pescuiesti: telecomanda fara fir sau pedala?

5)Ce baterii sunt recomandate (tehnologie, capacitate) si de ce capacitati.... si cam ce autonomie am ( in km si ore) pe regim mediu de viteza?

6) Cat de utile sunt incarcatoarele solare?

7) Din ce am citit pe ici pe colo, alegerea mea s-ar opri intre Minn Kota 55 PD V2 si Torqeedo Travel 503.... o fi bine?

Multam de ajutor!

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Sfat Motor Electric

Mesaj de vali stratonov » 25 Feb 2015, 14:52

7) Din ce am citit pe ici pe colo, alegerea mea s-ar opri intre Minn Kota 55 PD V2
Rezuma-te la asta . ....cea mai ok alegere.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Truia
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 31 Oct 2006, 16:42

Re: Sfat Motor Electric

Mesaj de Truia » 26 Feb 2015, 09:18

Multam de raspuns!
Astept inca raspunsuri la intrebarile mele, va rog sa va faceti un pic de timp si sa ma lamuriti si pe mine!
Sunt sigur ca sunt multi care au sfaturi foarte utile!

Stima!

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Sfat Motor Electric

Mesaj de danone » 26 Feb 2015, 12:41

Motorul asta Minn Kota 55 PD V2 cum se fixeaza pe o gonflabila? Din ce am vazut pe youtube se pune pe fata. Am vazut ca sunt si variante cu telecomanda nu cu pedala (https://www.youtube.com/watch?v=iCFYMb5tAfc)

Truia
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 31 Oct 2006, 16:42

Re: Sfat Motor Electric

Mesaj de Truia » 28 Feb 2015, 10:16

Chiar nu stie nimeni nimic? :? :?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Sfat Motor Electric

Mesaj de tudor » 28 Feb 2015, 11:58

Ba stie dar trebuie sa aibe chef sa scrie. :lol:
La modele de barci despre care vorbesti numai la Boston whaler poti fixa motorul de prova. Nu stiu la ce inaltime este prova barcii, masoara ca sa nu cumva sa fie elicea in aer si in loc de motor vei avea un ventilator. Motorul de prova odata fixat acolo ramane. Exista si un suport care-ti permite sa-l scoti de fiecare data dar suportul ramane pe veci agatat de barca :http://www.pecheur.com/achat-support-al ... 33168.html
Avantajul motorului de prova e ca poti pastra o directie fara sa fii obligat sa corectezi unghiul in pemanenta. Poti sa-l si programezi ca sa tina barca pe loc chiar daca este curent. Telecomanda fara fir cea mai buna e cea pe care o tii la gat ca un medalion. Cel mai bine e sa ai si telecomanda fara fir tip medalion si telecomanda la picior. Mie imi place telecomanda la picior pentru ca pot avea mainile libere tot timpul. Dar trebuie si un taburet in cazul asta ca nu poti sta intr-un picior tot timpul. Vorbesc despre taburet special fixat de barca.
Motorul de pupa se poate monta pe mai toate ambarcatiunile. E insa greu sa tii o directie si sa si pescuiesti in acelasi timp. Se poate in mars arier.
In orice caz nu-ti lua motor cu putere mica tip 30lbs decat daca-l utilizezi pe o balta mica. Daca bate vantul tare te duci unde vrea vantul.
Bateriile trebuie sa fie marine, descarcare lenta. Gen Optima blue. Eu prefer sa iau doua baterii intre 55 si 75 AH decat una de 110AH din cauza greutatii. Nu pune bani putini in baterie, la bani putini nu te va tine multa vreme.
Personal am si motor de pupa si de prova. Cel de prova il pot utiliza numai la barca pe care e fixat. Cel de pupa il duc cu mine in locuri unde inchiriez barci sau pentru Porta Bote cu care merg pe rauri ne-navigabile. In toate cazurile iau si un motor termic cu mine cu exceptia locurilor unde acesta este interzis.
Despre incarcatoarele solare nu stiu nimic, pe unde ma duc e electricitate.
Minn Kota V2 am si eu si nu am avut probleme.

Truia
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 31 Oct 2006, 16:42

Re: Sfat Motor Electric

Mesaj de Truia » 28 Feb 2015, 14:10

Multumesc!

Am decis:

Minn Kota Ulterra
80 Lbs
Auto Stow&Deploy
Trim electric
Variable Speed Control
Telecomanda iPilot Ulterra
Ulterra Foot Pedal
Sonar US2
Auto Pilot pe motor si pe telecomanda
Elice MKP 33 Wedless Wedge 2

Sper sa fie bine! :respekt:

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Sfat Motor Electric

Mesaj de tudor » 28 Feb 2015, 18:21

Cel mai fantastic. Dar pe barca pe care-l fixezi, acolo ramane. Sper sa poti incarca bateriile la bord. Daca trebuie sa le scoti de fiecare data te spetesti. 80 lbs=24V=2 baterii+trimul electric care haleste si ala. :bere:

Truia
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 31 Oct 2006, 16:42

Re: Sfat Motor Electric

Mesaj de Truia » 01 Mar 2015, 08:11

Da, stiu ca e la 24 de volti.
Nu e problema, am instalatie electrica de 24 V (generator, baterii, incarcator baterii si invertor) pe barca mare.
Motorul electric il pun pe barca mica, cea cu care ma duc la pescuit...cand ma intorc "la baza" - :D :D :D - o trag langa barca mare si vin cu cabluri ca sa le incarc direct in barca unde sunt instalate!
Multam de sfaturi!

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Sfat Motor Electric

Mesaj de vali stratonov » 10 Mar 2015, 15:25

Alte variante bune:
http://xxx.ro/produse-crap/motoare- ... otor-11816

Situl e big peste (xxx)...care se pare ca e interzis pe aici.. :headbash: :headbash: :headbash:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Scrie răspuns