Ajutor reconditionare lanseta

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Enache13
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 167
Membru din: 28 Dec 2011, 10:00
Localitate: Bucuresti (Salajan)

Ajutor reconditionare lanseta

Mesaj de Enache13 » 02 Feb 2015, 15:45

Salut.
Ma intereseaza un baiat priceput din Bucuresti pentru a reconditiona un bat de spin.
Vreau o rematisare a inelelor, eventual o relacuire a blancului si o personalizare. De asemenea as dori sa scimb cotorul (vreau ceva split). Va rog sa ma ajutati cu o recomandare, eventual si un numar de telefon al mesterului.
Multumesc.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Ajutor reconditionare lanseta

Mesaj de old_radu » 02 Feb 2015, 18:03

http://www.rapitori.ro/forum/lansete-custom-t9225.html

...aici gasesti o sumedenie de "mesteri" , poate te ajuta

Enache13
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 167
Membru din: 28 Dec 2011, 10:00
Localitate: Bucuresti (Salajan)

Re: Ajutor reconditionare lanseta

Mesaj de Enache13 » 02 Feb 2015, 19:42

Multumesc...am gasit...se poate inchide.

mealex
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 23 Noi 2016, 13:24

Re: Ajutor reconditionare lanseta

Mesaj de mealex » 23 Noi 2016, 13:29

Salut!
As vrea sa salvez o lanseta Germina si sa o readuc la viata... inele noi, mandrina, manere din pluta si ce o mai fi nevoie... imi recomandati si mie pe cineva? Nu vreau sa dau o avere la "custom rod builders". Nu spun ca nu isi merita banii, ci doar ca nu am eu buget pentru asa ceva....
Multumesc.

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor reconditionare lanseta

Mesaj de dumi_id » 24 Noi 2016, 10:19

Pai cum putem sa-ti recomandam pe cineva daca tu nu vrei sa o dai unui "rod buider" din motiv de buget? Vrei sa ti-o cosmetizeze cineva din lipsa de ocupatie, eventual si cu componente lui?
O poti face si singur, daca ai ceva indemanare, comandand piesle din magazinele online de pe la noi.

mealex
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 23 Noi 2016, 13:24

Re: Ajutor reconditionare lanseta

Mesaj de mealex » 24 Noi 2016, 14:22

Salut Dumi.
Buget am, dar nu pentru estimarile primite..... rod builderii consacrati lucreaza la un anumit nivel, folosesc doar anumite produse si au si preturi pe masura. Pentru maxim 10 iesiri pe an nu pot sa dau 150euro pentru reconditionarea unei lansete pe care este posibil sa o folosesc in maxim 3-4 partide din cele 10.
Multumesc si astept in continuare recomandari.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor reconditionare lanseta

Mesaj de tito » 24 Noi 2016, 15:47

mealex scrie:Salut Dumi.
Buget am, dar nu pentru estimarile primite..... rod builderii consacrati lucreaza la un anumit nivel, folosesc doar anumite produse si au si preturi pe masura. Pentru maxim 10 iesiri pe an nu pot sa dau 150euro pentru reconditionarea unei lansete pe care este posibil sa o folosesc in maxim 3-4 partide din cele 10.
Multumesc si astept in continuare recomandari.
Ai vorbit cu vreun rod builder si ti-a cerut suma asta pentru o reinelare ? Eu zic sa iei legatura cu un rod builder,inainte de a face estimari in privinta pretului, poti avea surprize placute :) .

dermacultura
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 24 Noi 2016, 10:39

Re: Ajutor reconditionare lanseta

Mesaj de dermacultura » 24 Noi 2016, 18:03

Vezi maine in curte la AGVPS, nu stiu daca se mai tine targul ala de pe Mosilor Vechi. Daca da, gasesti sigur pe cineva care ti-o face cu 50 de lei. Daca nu gasesti deja vreo Germina cu inele schimbate deja, pe la vreo 80 de lei.

Enache13
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 167
Membru din: 28 Dec 2011, 10:00
Localitate: Bucuresti (Salajan)

Re: Ajutor reconditionare lanseta

Mesaj de Enache13 » 24 Noi 2016, 18:59

mealex scrie:Salut!
As vrea sa salvez o lanseta Germina si sa o readuc la viata... inele noi, mandrina, manere din pluta si ce o mai fi nevoie... imi recomandati si mie pe cineva? Nu vreau sa dau o avere la "custom rod builders". Nu spun ca nu isi merita banii, ci doar ca nu am eu buget pentru asa ceva....
Multumesc.

salut.
Ti-am lasat un pm cu un contact al unui mester care m-a ajutat pe mine.

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor reconditionare lanseta

Mesaj de dumi_id » 25 Noi 2016, 10:28

Un set de inele Fuji Alconite este undeva la +200 ron, mandrina + splitgrip eva 60 ron (preturi Mudhole). Mai pune manopera si ajungi pe la 400-450 ron.
Daca vrei mai ieftin cel mai bine iti iei o alta lanseta.

Scrie răspuns