Culorea plasticelor

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Culorea plasticelor

Mesaj de mihai florescu » 06 Mai 2004, 17:29

Am observat ca pe Olt salaul are o atractie pt verde cu gliter,galbem,culori naturale ziua si alb sidef noaptea.Nu am prins nici un peste pe shad Mister Twister portocaliu pe burta si maron pe spate precum nici pe fosforescent.Poate nu le-am folosit in conditiile necesare.Cunoaste cineva ceva despre conditiile cind trebuiesc folosite aceste culorii?

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

culori

Mesaj de eugen » 06 Mai 2004, 19:53

presupun ca te referi fix la modelul care exista in kit-ul ala de la cabelas. corect? pe olt nu, dar pe o balta cu plata de langa bucuresti am luat strapi cu pattern-ul ala, dar la unul de 5cm si la 2m adancime, in apa plina de suspensii maronii.

teoretic, rosul este prima culoare care nu se mai vede la adancimi mari si albastrul este ultima care dispare, deci la vreo 20m sub apa un alb/abastru ar trebui sa fie cat se poate de vizibil. vezi ca sunt niste manns-uri alb/albastre numa' bune, 8-10cm.

in tot cazul, daca nu-ti iese nimic cu shad-urile alea la salau, nu le tine degeaba in trusa. incearca-le la stiuca in balti, pe langa stuf. sigur vei face ceva cu ele.

respect!

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 01 Iun 2004, 14:23

Am fost saptamana trecuta pe Dunare la crap si caras dar fiindca a mers prost am incercat un pic si la plastice.
Am luat noaptea pe intuneric un salaias de vreo 200 g la pestisoar de 5 cm verde fluo cu spate negru. La pestisor verde cu irizatii putin transparent si spate verzui mai inchis tot de 5 cm am luat un biban frumos iar la pestisor alb (f. putin rosiatic) cu irizatii, spate negru (oblete) iar varful cozii rosu am luat un salau de 1 Kg si am mai avut doua rateuri chiar in mal (un salau mic si un biban) dupa ce am tocit varful carligului in pietre. Daca insistam mai mult pe rapitor poate salvam partida dar tocmai orele la care mananca bine(dimineata devreme, seara)le-am pierdut la stationar.
As vrea sa mai aflu de la voi culori si plastice la care ati prins bine salaul fiindca eu nu prea pescuiesc la voblere, rotative etc.

Merci
Bogdan

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

plastice

Mesaj de eugen » 01 Iun 2004, 16:03

pentru salau, shad-uri de culoare alb sidefiu, verde cu glitter, naturale (spate negru, laterale albe, cu sau fara glitter). astea sunt baza, dar nu neaparat singurele la care poti prinde. indispensabile sunt doar cele naturale as zice, fara pattern-ul alb/negru cu glitter eu nu as merge la salau.

altfel, se poate intampla sa iei la orice culoare de shad. mai sunt multe combinatii bicolore care au albastru si verde, de la manns in speta, care iarasi sunt foarte bune. si firetiger. dar cu albe sidefii, naturale si verde cu glitter cam acoperi toate situatiile.

am mai prins pe grub-uri verzi cu glitter si galbene si pe dbl-tail albe, dar la grub-uri dau mai rar (grubs = imitatie de vierme/ shad=imitatie de pestisor).

conteaza mult dimensiunea, daca mergi in locuri cu salau mare pune direct shad-uri de 10-12 cm. pe balti cu apa mica si/sau salau de dimensiuni modeste, plasticele sa fie de 3-4-5 cm. culorile tot alea sunt.

pentru biban eu nu folosesc shaduri, desi mi s-a intamplat sa prind si cu din astea. doar grubs, dbl tail si tubes de pana la 3cm, de obicei mai mici. toate culorile merg dar in general una e mai buna decat toate celelalte. trebuie sa incerci la fata locului pana o gasesti pe cea cu atacuri mai frecvente, depinde de loc, vegetatie, lumina samd.

bibanul nu are asa o mare dependenta de culoare precum salaul, cel putin asta e concluzia mea, daca e activ caut sa-i dau direct ceva cat mai vizibil pentru el (albe/galbene cu glitter), daca nu e, ceva cat mai discret (rosii cu glitter/chartreuse/naturale). eu am un kit de la cabelas (1001 crappie kit), am prins biban cu absolut toate tipurile de plastice din kitul asta, cu exceptia unui grub negru (cel negru cu alb merge totusi).

fir intins!

Avatar utilizator
Adrianoo
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 08 Mai 2008, 19:30

Mesaj de Adrianoo » 16 Ian 2011, 22:24

multumin.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 17 Ian 2011, 02:38

ti-a luat 7 ani sa scrii asta? :lol: :lol:

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 17 Ian 2011, 08:50

stefanflorin scrie:ti-a luat 7 ani sa scrii asta? :lol: :lol:
:D :D :D esti criminal :D
Viata este grea. Avem noroc ca se termina repede...

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 17 Ian 2011, 09:16

stefanflorin scrie:ti-a luat 7 ani sa scrii asta? :lol: :lol:
Bai nene... da' esti culmea... Lasa baiatu'n pace....
Adrianoo .... nu-i baga in zeama p'astia, de altfel niste nemernici.....
I-a zi-mi din prima...... acum ca ne aflam la inceput de an..2005, unde mai pescuiesti ? E un coleg pe forum... cica pescuieste impreuna cu un alt coleg...dar de pe alt forum, undeva pe langa Saturn, Venus.... oricum nu pe Terra, te-ai intalnit cu el p-acolo ?
:shock:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 17 Ian 2011, 09:24

e si el nou pe forum...din 2008... :D :D
Viata este grea. Avem noroc ca se termina repede...

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 17 Ian 2011, 10:38

oricum ca sa gasesti niste topicuri din 2004 e ceva munca. :respekt:

Scrie răspuns