Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de costica_fishing » 10 Ian 2015, 20:18

Eu nu i-am facut absolut nimic si dau cu ea, ce-i drept, nu foarte des de vreo......5 ani parca.
Ii torn niste ulei in rulmentii din capatele tamburului, asa ....la 4-5 partide de pescuit.
N-am desfacut-o si n-am uns-o never. N-am talent la asa ceva... :D
Am pescuit cu ea si in ocean si ...nu aud nici un scart.
Dau cu Power Pro de (parca) 30 lb pe tambur, si, spre deosebire de Tatula, nu protesteaza daca am umplut tamburul :D
Pentru ca orezarul asta i-a facut o gaura mai inalta in line-guide :)
Cred ca de la anul o sa pun de 40 lb, dar de la alta pravalie...


Problema nu e greutatea ei, ci faptul ca e ceva mai incomod de tinut in palma.
Pana la urma are vreo 255 grame, adica ....e ceva mai usoara decat un Certate de 3000.
Daca ai 1,92.....ai ales perfect. :D
Si Sorin fuse inspirat din prima.
Nu stiu de ce a trebuit sa se mai abereze cu ....Tatuuula, Tatuuula :lol:
E buna si aia, dar nu pe "rangi".
Rahat pe bete! :D
near the beer

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de Sorin » 10 Ian 2015, 21:04

bogdan ,
necesar nu e niciun upgrade
are de toate pentru categoria ei de pescuit .
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

bogdan_spinner
veteran
veteran
Mesaje: 2118
Membru din: 04 Iul 2011, 17:54

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de bogdan_spinner » 10 Ian 2015, 21:11

ca sa nu mai deschid alt topic

mai am o intrebare,
stiti cumva un link unde apar modelele in paralel cele americane si echivalentul lor japonez sau invers?

si la modelele de spinning sunt ceva diferente dar nu asa multe, dar vad ca la cele de cast sunt tot felul de variante usdm si jdm si sunt curios de modelele echivalente.

multumesc in avans.
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelia lui Isus Hristos"

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de razvan m. » 10 Ian 2015, 21:15

costica_fishing scrie:Ia sa ne spuna si Razvan :D daca nu cumva si el da tot cu Antares la stiuca:

http://www.rapitori.ro/forum/de-vanzare ... 32162.html
Cel mai des pescuiesc spinnerbaiturile cu Zillionul de 6.3:1, care parca are un raport de recuperare mai potrivit cand e apa calda. Pescuiesc cu Antaresul si cu Zillionul de 4.9:1 cand e apa mai rece. Cu Antaresul pescuiesc mult mult cand dau cu voblere.
Daca e sa le compar, ambele Zillioane sint mai puternice decat Antaresul (poate si pentru ca au rotile dintate si pinioanele mai mari), dar Antaresul lanseaza mai bine (tambur de magneziu).
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de costica_fishing » 12 Ian 2015, 16:33

@bogdan:

Am gasit pe tackletour ca se tot discuta de diferente intre Calcutta Conquest si Calcutta GT TE.
Nu am gasit un topic dedicat, insa multe observatii mai....pe langa alte subiecte.
Feel free! :D

Insa am putut ca compar Conquest 101 cu Calcutta 101 GT TE (varianta "premium" pt america)

Au aceleasi dimensiuni (ochiometric vorbind), insa sora americana e mai grea.Fiindca asta din urma avea fir tras pe ea si orezara nu, le-am comparat greutatile dupa ce am scos tamburul din amandoua (si piesa care il tine in loc). Tamburul gol de Conquest are 12 g.

Conquest - 204 g
GT TE - 243 g.

Inafara de faptul ca japoneza (mea) are manivela de carbon in loc de tabla aia "originala" si ca are perforatii in plate-ul opus manerului, nu gasesc o explicatie. Poate si pentru ca nu-am cautat una in interiorul ei, chestiunea asta excedand competentelor mele :D .

Manivelele originale aveau 70 mm la Conquest si 85 (Cred) la GT TE. Aici versiunea de rednecs e in avantaj.
Tamburii nu (prea) sunt interchimbabili. Ala american are axul cu vreo 3 mm mai scurt, motiv pentru care nu ajunge sa-l apese capacelul ala dedicat (are joc dreapta-stanga si cu respectivul capacel strans la maxim). Asa, in lipsa de alternative, cred totusi ca poti face o pescuiala...

Drag-starul americancei e urat! :)

Si capacul ala cu perforatii, al japonezei, o face .....frumoasa! :headbash:

Te-am convins? :D
near the beer

bogdan_spinner
veteran
veteran
Mesaje: 2118
Membru din: 04 Iul 2011, 17:54

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de bogdan_spinner » 12 Ian 2015, 16:52

costica_fishing scrie:@bogdan:

Am gasit pe tackletour ca se tot discuta de diferente intre Calcutta Conquest si Calcutta GT TE.
Nu am gasit un topic dedicat, insa multe observatii mai....pe langa alte subiecte.
Feel free! :D

Insa am putut ca compar Conquest 101 cu Calcutta 101 GT TE (varianta "premium" pt america)

Au aceleasi dimensiuni (ochiometric vorbind), insa sora americana e mai grea.Fiindca asta din urma avea fir tras pe ea si orezara nu, le-am comparat greutatile dupa ce am scos tamburul din amandoua (si piesa care il tine in loc). Tamburul gol de Conquest are 12 g.

Conquest - 204 g
GT TE - 243 g.

Inafara de faptul ca japoneza (mea) are manivela de carbon in loc de tabla aia "originala" si ca are perforatii in plate-ul opus manerului, nu gasesc o explicatie. Poate si pentru ca nu-am cautat una in interiorul ei, chestiunea asta excedand competentelor mele :D .

Manivelele originale aveau 70 mm la Conquest si 85 (Cred) la GT TE. Aici versiunea de rednecs e in avantaj.
Tamburii nu (prea) sunt interchimbabili. Ala american are axul cu vreo 3 mm mai scurt, motiv pentru care nu ajunge sa-l apese capacelul ala dedicat (are joc dreapta-stanga si cu respectivul capacel strans la maxim). Asa, in lipsa de alternative, cred totusi ca poti face o pescuiala...

Drag-starul americancei e urat! :)

Si capacul ala cu perforatii, al japonezei, o face .....frumoasa! :headbash:

Te-am convins? :D

inteleg

ma refer si la faptul ca sunt variante ale altor modele usa- japan

gen:

scorpion-curado
antares- calais
etc...
si eram curios daca sunt undeva centralizate modelele pe versiuni si piete de vanzare?
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelia lui Isus Hristos"

Scrie răspuns