Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de Sorin » 09 Ian 2015, 00:04

Razvan ,
poti da o explicatie coerenta , alta decat cea expusa deja prin care unele ( MULTE ) nu au problema asta ?
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de razvan m. » 09 Ian 2015, 00:20

Am dat explicatia chiar din prima mea postare pe topicul acesta. Daca tie nu ti s-a intamplat nu inseamna ca problema nu exista.
Poate nu ai pescuit cu naluci care opun rezistenta mare pe recuperare. Poate ai dat cu fire subtiri. Poate apa in care ai pescuit a fost curata, cu mai putine suspensii. Nu stiu, nu sunt cititor in stele.
Dar dintr-o experienta cu 2-3, 5 mulinete nu poti trage concluzia ca toata seria de Tatula e ok si ca problemele care au aparut sunt din vina utilizatorilor nepriceputi.
Ca sistemul T Wing nu e chiar ok rezulta din modificarile pe care Daiwa le-a facut atat la T3 si la Balistic, cat si la Tatula. S-au grabit cu el pe piata si nu l-au gandit pana la capat. Asta e parerea mea.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de Sorin » 09 Ian 2015, 01:18

in prima ta postare te refereai la gripa si ma luai peste picior ....nu-i bai ....explicatia ta era ca LINE GUIDEURILE DAIWA SUNT TOATE FACUTE DIN MATERIALE PROASTE ....corect ?
dar sa ne limitam la tatula , ca despre atsa era vorba aici , restul nu intra in discutie

deic mie si asa cum recunosti si tu , multora nu li s-a intamplat asa ceva ...bun ....deci daca sunt multi ...e nevoie de o explicatie logica

tu in conditiile astea vii si spui ca explicatia ta e .....noroc si gripa ?

Si ca din pozele de la zillion tu deduci ca lineguideul ingust e o recunoastere a greselii de la Tatula? pai asa si free spool-ul de la noul zillion e o tot o recunoastere a greselii tamburului de la Tatula ? Si tot asa ?....

Razvan , ori faci misto si nu-i bai doar sa stim , ori ridici speculatia la rangul de argument si speri ca nu se observa

Cazurile de pe net sunt exceptiile nu invers ....si din pozele puse de tine ...alea 2 cu tatula .....erau incorect umnplute cu fir ....si prima si mai ales a doua ....pai firu ala verde sta mai sus ca buza tamburului !...mai avea putin si infasura fir si pe manivela :D ....eu nu stiu cum putea sa lanseze ...
da , in momentul asta sunt convins ca acele exceptii in care s-au facut santuri vin de la umplerea excesiva a tamburilor si am explicat de ce
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de costica_fishing » 09 Ian 2015, 01:37

Sorin scrie:in prima ta postare te refereai la gripa si ma luai peste picior ....nu-i bai ....explicatia ta era ca LINE GUIDEURILE DAIWA SUNT TOATE FACUTE DIN MATERIALE PROASTE ....corect ?
dar sa ne limitam la tatula , ca despre atsa era vorba aici , restul nu intra in discutie
Frate, hai totusi sa nu ne limitam doar la Tatula!

Dupa cum am zis, line-guide-ul meu de la Steez mai are putin si se dezintegreaza.
Sunt 90% convins ca am vazut chiar la tine inlocuit un line-guide de la o Daiwa cu unul mai bun (parca pe Pixy ai pus un d'ala metalic cu totul).

Deci sunt proaste! :)

Pun pariu ca s-a dus Ito la sefu de la Daiwa si i-a zis: "prietene, am si eu un nepot cam retard. Nu-l mai suport sa stea pe acasa, ca-mi bea tota bere din frigider. Nu vrei sa-l angajezi tu, la tine, la Daiwa? Il puneti si voi sa faca .....line-guide-uri, spre exemplu" :))
Si asa sunt niste piese de rahat, dar pe care le puteti face "consumabile" care se vand cu 80 USD bucata.....

Tot nu-mi revin cu scorul asta!!!

Pai....Tatula toata e vreo 130 USD. Rahatul ala e mai mult de juma' din pret?

Pana la urma Tatula e o mulineta de ....nici 100 USD. Ia uite!

http://www.ebay.com/itm/Daiwa-Tatula-10 ... 3f2b1a4a9c

Si un Conquest in toate mintile il cumperi la second hand cu 300 USD. De unde si diferenta de valoare......

Deci....cat platesti, atata ai!

Deci sa dispara Tatula din discutie, ca nu-i marfa premium! :)
near the beer

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de Sorin » 09 Ian 2015, 01:52

costica_fishing scrie:
Sorin scrie:in prima ta postare te refereai la gripa si ma luai peste picior ....nu-i bai ....explicatia ta era ca LINE GUIDEURILE DAIWA SUNT TOATE FACUTE DIN MATERIALE PROASTE ....corect ?
dar sa ne limitam la tatula , ca despre atsa era vorba aici , restul nu intra in discutie
Frate, hai totusi sa nu ne limitam doar la Tatula!

Dupa cum am zis, line-guide-ul meu de la Steez mai are putin si se dezintegreaza.
Sunt 90% convins ca am vazut chiar la tine inlocuit un line-guide de la o Daiwa cu unul mai bun (parca pe Pixy ai pus un d'ala metalic cu totul).

Deci sunt proaste! :)
ma fix asta ii problema :D
ni se pare 90% dar realitatea e in ailalti 10 %

ce ai vazut tu era inlocuirea nu lineguide-ului ....ci a capacului de plastic care se infileteaza peste pawlul de la wormshaft :D .....si da la o mulineta de 500 dolari e extrem de deranjant sa trebuiasca sa-l schimbi cu unul de pixy sau tdz ca aia s-au zgarcit sa-l faca din plastic si s-a deformat....deci e de rahat si e cu totul alta discutie ....
promit sa nu o scriu aici :D

dar ideea cu 10 % ramane :D


as fi putut sa nu zic nimic ....sa dau linistit cu tatula mea care nu a citit forumurile si nu s-a stricat prin urmare :D ....si unii sa schimbe line guideu-ri cu 75 de dolari bucata ( tot nu-mi vine sa cred pretul asta )... ca nu stiau ca nu au umplut bine tamburii ...si asa o sa fac de aici inainte promit , e complet useless si neconstructiv :D

cam la fel ca si la baterii :D .....

a, stai ca mi-am adus aminte ...deci ma la conquestu tau de 3 sute si ...cum au pus manivela aia de rahat care trebuie inlocuita cu una mai mare ?
da-o dreacu ...cred ca ito mai avea un frate retard care fabrica manivele mai lungi :D ...

cat platesti , atata N-AI :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de razvan m. » 09 Ian 2015, 08:25

Ai dreptate !

PS Scuze autorului topicului ca am deraiat de la subiect.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Ian 2015, 08:46

[quote][Cazurile de pe net sunt exceptiile nu invers ....si din pozele puse de tine ...alea 2 cu tatula .....erau incorect umnplute cu fir ....si prima si mai ales a doua ....pai firu ala verde sta mai sus ca buza tamburului !...mai avea putin si infasura fir si pe manivela :D ....eu nu stiu cum putea sa lanseze ../quote]

Sorine, daca nu putea sa lanseze atunci de la ce sa uzat ??
Cand preaplinul tamburului te sanctioneza cu peruci, e clar ca trebuie sa mai dai jos oleaca fir.
Ideea este ca nu poti pescui daca faci peruci in cascada(daca nu poti pescui, de la ce se taie?), si daca preaplinul e problema , o rezolvi prin indepartarea excesului , ori indepartand excesul insemna ca reduci si presupusa cauza a taierii lineguid-ului...deci??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de Sorin » 09 Ian 2015, 10:04

ai luat prea ad literam ....nu putea sa lanseze
Onyx zicea intr-o postare anterioara ca sub 9 grame nu putea sa lanseze ca lumea ....imi confirma ca era exact din cauza asta ....
Fata de mulinetele clasice , unde faci peruci imediat daca umpli prea mult , la tatula faptul ca la lanseu lineguideul se ridica in momentul cand apesi butonul de lanseu , permita sa lansezi dar , nu faci peruci dar in mmentul in care anclansezi la loc lineguideul il asezi pe fir si apasa mai tare decat e normal si face sant ....
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de costica_fishing » 09 Ian 2015, 11:47

Sorin scrie: a, stai ca mi-am adus aminte ...deci ma la conquestu tau de 3 sute si ...cum au pus manivela aia de rahat care trebuie inlocuita cu una mai mare ?
da-o dreacu ...cred ca ito mai avea un frate retard care fabrica manivele mai lungi :D ...

cat platesti , atata N-AI :D

Clar! Uite ca p'asta am uitat-o! :D

Deci si la o mulineta de +400 USD mai trebuie sa bagi bani.
Cum dracu nu s-or fi gandit ca la mulinetele 50/10 e prea scurta manivela? .....
Si, evident, nu e doar parerea mea.

Uitati-va ce zic baietii de la tackletour:

Shimano Cardiff 51s DC Ratings (?/10)
Design (Ergonomics) 50 sized!! - handle is a bit short 7.5

http://www.tackletour.com/reviewshimanocardiff51s.html

Sau aici:
http://www.tackletour.com/reviewdcvslight.html

Conquest DC = 550 USD + 70 USD upgrade la manivela.... :elkgrin: = 620 USD :lol:

Idioti nepotii lui Ito, dar le merge capul la afaceri. :D

Pretul de 70 USD era in 2005. Acum, ca s-a trecut prin criza, evident, pretul a crescut.

http://japantackle.com/Tuning_parts/Tun ... himano.htm

O manivela ZPI nu mai e 70 USD ci.......de la 129 USD in sus. Evident, alea de 129 USD s-au terminat. Poftiti de cumparati manivela de 170 USD, cu care, culmea,.....chiar o sa puteti pescui :lol1:
S-ar putea totusi ca la noua manivela sa nu se mai potriveasca drag-starul vechi si sa mai trebuiasca sa cumparati si un "steluta". Luati cu 40 USD.
Ah...si o saiba mov (retainer), o tabla ordinara....... 6 USD.

O manivela d'asta ....face cat doua Tatule. :mrgreen:

Mah......daca vrei premium platesti.

Sau iei 201 sau Antares si .....asta e! Dar tre sa ai maini de baschetbalist. :lol:
near the beer

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Ian 2015, 12:04

Sorin scrie:ai luat prea ad literam ....nu putea sa lanseze
Onyx zicea intr-o postare anterioara ca sub 9 grame nu putea sa lanseze ca lumea ....imi confirma ca era exact din cauza asta ....
Fata de mulinetele clasice , unde faci peruci imediat daca umpli prea mult , la tatula faptul ca la lanseu lineguideul se ridica in momentul cand apesi butonul de lanseu , permita sa lansezi dar , nu faci peruci dar in mmentul in care anclansezi la loc lineguideul il asezi pe fir si apasa mai tare decat e normal si face sant ....
Sa zicem ca este asa.Insa problema taierii lineguide-ului apare si la modele care nu au ''T".
Parere mea pur personala este ca cei de la Daiwa nu au control asupra calitatii materialelor, posibil sa aiba surse diferite, si fara audit(care costa) producatorul poate sa ia tzeapa de la furnizor, si pina se trezeste pe piata scapa unitati cu defect..au fost mai multe cazuri, cum se spunea aici chiar si la automobile, darami-te la mulinete..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns