Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de Sorin » 08 Ian 2015, 08:21

Onyx ,
speun-mi te rog la ce te referi cand zici distrus ? poti pune o poza ? Sunt chiar curios .
Si eu il am pe cel cu TWS alb si m-am uitat chiar aseara la el si nu are nimic
In plus aseara am intrat pe tackletour la topicul asta

http://forums.tackletour.com/viewtopic.php?f=47&t=55386

si am citit primele 2 pagini , ca raspuns unuia care postase o problema identica
deci din primele 2 pagini cam toata lume ii spunea ca nu s-a intalnit cu asa ceva ....sincer restul de pagini nu am avut rabdare sa le parcurg

asta ma face sa cred ca problema in sine nu e una generala , repet daca piesa aia ar fi praf ar trebui sa se strice la toata lumea care folseste fir textil , ceea ce nu e cazul

Asta inseamna ca probabil felul in care o folosti poate cauza treaba asta .
ma gandesc la tambur umplut prea mult , fire extrem de groase ....
De asemenea sunt multi care agata naluca cu carligul de partea de sus a mulinetei si e posibil sa intre carligul sub tws.....si sa lase urme

asa ca poate aduci ceva detalii despre stilul de pescuit , fire ...etc , poate ne lamurim

ca o obs , referitor la ce ai scris dincolo .....sa stii ca da Tatula cu 3 si 5 grame foarte bine , aruncand peste medie , tinand cont ca mulineta nu e facuta pentru asa ceva
nu am tunat nimic la ea , nici macar rulmenti , pentru ca nu am simtit nevoia.

75 usd mi se pare enorm pentru u levelwind ....nu am cumnparat inca piesa de mulineta asa scumpa .....mai puneai 25 USD si luai o Tatula noua
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de razvan m. » 08 Ian 2015, 08:36

Sorin scrie:am tatula type R si am dat cu ea la stiuca si ata sub 15 lb nu a vazut si a scos la peste .....grupa mare.
groove problem......bull shit
eradarea firului in line guide .....another bull shit
.


Daca nu ai luat gripa nu inseamna ca gripa nu exista. Din ceva motive ai avut noroc si ai scapat.
Problema cu materialul din care e facut line guide-ul mulinetelor Daiwa este cat se poate de reala. Revin si eu mai tarziu cu niste poze, pentru ca acum postez de pe telefon.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de Sorin » 08 Ian 2015, 09:41

razvan m. scrie:
Sorin scrie:am tatula type R si am dat cu ea la stiuca si ata sub 15 lb nu a vazut si a scos la peste .....grupa mare.
groove problem......bull shit
eradarea firului in line guide .....another bull shit
.


Daca nu ai luat gripa nu inseamna ca gripa nu exista. Din ceva motive ai avut noroc si ai scapat.
Problema cu materialul din care e facut line guide-ul mulinetelor Daiwa este cat se poate de reala. Revin si eu mai tarziu cu niste poze, pentru ca acum postez de pe telefon.
E vorba de tehnica si lucruri simple , treaba asta cu norocul e pentru ghicit in carti si mama Omida :D

deci as dori daca se poate niste explicatii simple de mecanica ......de ce s-ar face sant pe o zona unde atat la lanseu cat si in recupareare firul s plimba pe suprafata line guide-ului de la stanga la dreapta ?

Si mai e un lucru unde as dori un raspuns
de ce mai multi nu au problema asta si doar unii o au ?
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de razvan m. » 08 Ian 2015, 09:54

Am revenit.
Am vazut si eu pe forumuri discutii aprinse legate de aparitia santurilor pe inelul de ghidare a firului de la Tatula. Unii le-au constatat la propriile mulinete, altii refuzau sa creada ca e adevarat pentru ca lor nu li s-a intamplat.
Unele dintre pozele postate de un user pe forumul tackletour, luata de pe un blog japonez:

Imagine
Imagine

Daca tot e inghetat peste tot, zilele trecute mi-am curatat mulinetele si m-am uitat cu atentie la piesa respectiva. Precizez ca nu am Tatula, asa ca am verificat ce am eu de la Daiwa.
Uite line guide-ul de la Daiwa Zillion, cu raport de recuperare de 4.9:

Imagine
Imagine

Si line guide-ul de la Daiwa Pluton 200HL:

Imagine
Imagine

Din punctul meu de vedere e evident ca materialul din care e facut inelul de ghidare a firului nu e corespunzator. Daca era ce trebuie, acele santuri nu ar fi aparut, indiferent de conditiile in care pescuiesc. Nu degeaba Daiwa foloseste, la unele mulinete mai de top, line guide din material ceramic.
Daca nu ma insel, motivul aparitiei noului sistem T Wing este tocmai incercarea de a elimina o parte din frecarea pe care firul o produce sub anumite unghiuri. Daca cei de la Daiwa au cautat o sulutie, inseamna ca au fost constienti de problema.
Dupa cum vezi, au rezolvat-o doar partial. O parte din santuri au disparut (cele laterale, facute marginile inelului, atunci cand firul ajunge la marginile tamburului). Insa santurile de pe mijloc tot nu au reusit sa le elimine.

O posibila solutie gasita tot de un forumist, ar fi aceasta:
Imagine
Imagine
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de costica_fishing » 08 Ian 2015, 09:57

Nici pe departe nu sunt un cunoscator al maruntaielor unei mulinete. Habar n-am s-o "intretin".
Iar cu Tatula n-am facut decat 10-20 de lanseuri. Pare ....fortoasa si atat.

Daca ma uit pe schemele de pe plat:

http://www.plat.co.jp/shop/catalog/prod ... daiwa.html

ma gandesc ca e posibil ca fenomenul trist despre care se face vorbire sa fie declansat de umplerea prea tare a tamburului cu fir. Nici Sorin nu se zgarcise, dar inafara de aasta si ca unele fire sunt mai abrazive decat altele eu, eu alta explicatie nu pot gasi.

Oricum, mi se pare o deficienta constructiva, nu doar una la 100 de cazuri, ca sa fie pur "ghinion".
Vad ca asa e conceputa, incat la recuperare firul sa se frece de line guide si de ....clapa aia "revolutionara". Daca recuperezi cam in forta, nu stiu ce alt efect ar putea avea decat sa se ingroape in piesele cu pricina.

La cele mai ....de moda veche line guide-ul se "plimba" cu firul. Nu firul se freaca intr-o singura pozitie pe el.
Plus ca buza pastilei aleia e titanizata....etc. Ah, ca la Steez si altele din platforma Alpha piesa care plimba line-guide-ul e iar din plastic..... desigur, ca sa fie usoara... :D e iar o treaba de 2 lei. In plus, la Steez-ul pe care il am eu cred ca "pastila" prin care efectiv trece firul a inceput sa se miste fata de "calaret". Asa o fi modelul..... :elkgrin:
Cred ca am mai vazut mulinete (chiar la Sorin) la care "calaretul" ala de plastic a fost inlocuit cu unul de (cred) TDZ, metalic. Sa concepi un ansablu care merge pe baza de filet intre o piesa de otel si una de plastic de ....2 lei, mie nu-mi suna bine :D .
La Calcutta Conquest e fier pe fier. D'aia imi place.
Cred ca la cea fara Conquest e totusi de plastic. Si pretul ....e la jumate.

My 2 cents.....
near the beer


Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de Sorin » 08 Ian 2015, 10:23

Bun ......am vazut pozele ( pe alea de la Pluton nu pot nu stiu de ce ) ...

Deci , TWS a fost conceput nu pt a elimina o defectiune de frecare a firului delin guide ci pentru ca in momentul lanseului cand line guide-ul se ridica friul sa plece liber de pe tambur , nu sa frece de un line guide clasic ramas in pozitie fixa undeva de-a lunlul tamburului

faptul ca la zillion -ul pla se facuse o urma pe line guide nu mi se pare imposibil desi pana la a deveni o problema functionala e cale lunga
si asta pt ca in lanseu line guide-ul ramane fix , firul creeaza un unghi la plecare si daca e braid si la vitezele de lanseu ...poate crea o urma ...

la TWS problema e natural eliminata .....deci repet TWS a aparut nu pt a adresa o defectiune ci de a imbunatati lanseul ...

mai departe .....din pozele in care apar urme pe partea de sus .....tamburul e umplut excesiv !!!

orice tambur se umple cu fir pana la maxim marginile care se tesesc sub unghi de aprox 45....mai departe nu face decat sa creeze probleme de lanseu si sa creeze frecari inutile ....

Asa incat cel putin mie imi e clar ....problema apare datorita folosirii incorecte .
a, ca daiwa poate rezolva si treaba asta , foarte bine , sa puna line guide-uri mai inguste ca sa satisfaca si pe cei care inghesuie fir pe tamburi
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de Sorin » 08 Ian 2015, 10:45

Acum imi explic si de ce zicea Onyx ca sub 9 grame nu poate lansa cu Tatula in conditiile in care cu 5 grame dai de te plictisesti ....
firul de pe tamburul umplut excesiv freaca de line guide ca e prea sus....de unde lanseu ?

dupe ce mi-am luat eu Type R , si-a luat si Andrei Z 2 ....si nu a avut nici el nici o problema la nici una din ele ...

vorba lu Cristi Albu....am mai rezolvat un studiu de caz ...dar la baitcasting :D :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de costica_fishing » 08 Ian 2015, 10:47

Sorin scrie: .....tamburul e umplut excesiv !!!

orice tambur se umple cu fir pana la maxim marginile care se tesesc sub unghi de aprox 45....mai departe nu face decat sa creeze probleme de lanseu si sa creeze frecari inutile ....

AHA!!! :idea:
Asa am zis si eu!
Ce bine ca suntem noi doi destepti si ne-am dat seama .....de ce nu si-au dat altii.... :D

Dar nu puteau, naibii, mai ales ca sunt mulinete d'astea, mai "plate" sa ...departeze putin mai mult line-guide-ul de tambur, asa incat sa nu se faca vreun unghi prea ascutit si sa limiteze lanseul?

Daca departau astea si la Conquest, sigur ca ar fi mers mai bine si aia. Si puteau sa mai ia inca 200 USD in plus pe ea.
Plus ca, daca iesea butoiasul mai mare (cam ca Abu alea vechi, puteau sa faca in ele si un rezervor unde sa intre macar o ....cinzeaca de tuica" :))
Daca nici aia nu era mulineta premium.......

Cum dracu sa-ti ia Daiwa pe clapita aia de plastic 80 de USD???? :evil:
near the beer

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mulineta baitcasting premium

Mesaj de Sorin » 08 Ian 2015, 10:57

Sigur ca puteau.....nu s-au gandit ....se recheama automobile in service ca nu au prevazut toate problemele , dapai o amarata de molinea ....sa poata prevedea toate situatiile ....

cer e ca folosita in mod adecvat nu sunt probleme ....

din cate inteleg nu e clapeta de plastic ci doar line guide-ul 75 usd .....dar nu cred ca doar piesa costa atat.....in fine
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Scrie răspuns