Lanseta 2,10 pentru jig- gama de putere medium- recomandar

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

alex.b
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 17 Oct 2014, 09:22

Lanseta 2,10 pentru jig- gama de putere medium- recomandar

Mesaj de alex.b » 08 Dec 2014, 19:02

Salut, imi lipseste o lanseta dedicata salaului, am fost astazi prin magazine si nu m am putut hotara. Gama de pret maxim 500 de lei, cu cat mai ieftina cu atat mai buna:D Multumesc!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Lanseta 2,10 pentru jig- gama de putere medium- recomand

Mesaj de adrian99 » 09 Dec 2014, 10:17

gama Favorite distribuite de xxx
modele cate vrei la preturi corecte

daedalus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 23 Mai 2006, 13:55
Localitate: bacau

Re: Lanseta 2,10 pentru jig- gama de putere medium- recomand

Mesaj de daedalus » 09 Dec 2014, 10:58

http://www.totalfishing.ro/lanseta-fenw ... 38516.html

Favorita mea.
Cu putina rabdare cred ca or sa mai vina.

alex.b
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 17 Oct 2014, 09:22

Re: Lanseta 2,10 pentru jig- gama de putere medium- recomand

Mesaj de alex.b » 09 Dec 2014, 17:50

Am fost in magazin la totalfishing si am testat un laminglas excel bass, mi a placut ca si finisaje, actiunea extra fast, pare ranga in mana desi era in clasa medium light ca si putere de aruncare, insa este dintr o bucata, prefer din 2 bucati, ma misc adesea pe malul lacului, raului cu 2 lansete dupa mine, si mi e greu cu cele dintr o bucata. Desi blank ul la laminglas era foarte ok, ca si inele, se putea mai mult, as fi preferat ceva fuji, iar ca pret este destul de mare, acum era redus.
Am mai si testat un Berkley pulse, buna si asta ca actiune, din 2 bucati, insa cam scumpa pentru ce oferea, finisajele mi se par slabute, plastic mult pe mandrina, butt ul destul de grosolan, nu stiu, mi a lasat impresia de pret prea mare pentru cat ofera. Cam atat am testat. Nu stiu de favorite nimic, am mai citit pe forum de sakura shinjin, dar nu am si testat. Ca pret nu vreau sa dau mai mult de 500 de ron, si daca ii dau vreau sa am inele fuji, de preferat fuji k, si sa isi merite banii.
Pentru mine si 500 de lei reprezinta un efort, din pacate, dar daca fac efortul asta vreau sa fiu pe deplin multumit. Am mai citit si despre shimano convergence ca s ar potrivi pentru pescuit la jig insa in magazin parea cam moale pe varf, poate prea moale, cat despre bani era destul de ieftinuta.
Multumesc mult pentru cei ce isi rapesc 2 min sa imi lase cateva sugestii despre bete, nu e usor pentru un incepator ca mine sa aleaga, mai ales ca finantele sunt limitate.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Lanseta 2,10 pentru jig- gama de putere medium- recomand

Mesaj de spiridusul » 09 Dec 2014, 21:07

Salau unde? Rauri? Dunare? Lacuri? Uita-te si la Fox Rage, sunt reduceri acum, destul de importante, eu am un bat de la ei 30-80, e foarte ok. Daca ai cum, mergi, pune mana pe cat mai multe modele, ia magazinele la rand, vezi cum pica, cum iti plac, si alege dupa ce esti macar 90% convins ca batul e cum vrei tu. Oricum sezonul rece abea a inceput, timp ai la dispozitie destul.
La 500 de lei gasesti si un St. Croix Avid in stare buna. Pentru lacuri e o lanseta de inceput foarte ok.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Lanseta 2,10 pentru jig- gama de putere medium- recomand

Mesaj de stefanflorin » 09 Dec 2014, 21:16

ca tot a pomenit de shimano, toate seriile convergence, clarus, compre sunt din 2 bucati, au fuji (ce-i drept alea nasoale) si-s bune de salau pe balta, si nunumai...iar daca tot dispune de 500 de lei, poate sa opteze pt. compre 70mh2c, si mai ramane cash si de niste zgarciuri...sau sa pipaie betele de la favorit
Urasc atarnatorii!

alex.b
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 17 Oct 2014, 09:22

Re: Lanseta 2,10 pentru jig- gama de putere medium- recomand

Mesaj de alex.b » 09 Dec 2014, 22:38

Lanseta o vreau 7-25 de grame, sau aproximativ puterea asta, de pescuit, lac in special, de ce nu si rau, doar pentru gume cu jig, offset, etc. Vreau ceva sensitiva, sa simt structurile, sa simt bine jigul.

alex.b
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 17 Oct 2014, 09:22

Re: Lanseta 2,10 pentru jig- gama de putere medium- recomand

Mesaj de alex.b » 09 Dec 2014, 22:52

Am vazut ceva lanseta de la Favorite - Extreme 2.10m 5-25g ex-fast. A testat o cineva? Ca si pret pare ok. Asa imi place din descriere si Favorite- Varita, inele fuji k, mandrina fuji skeleton, descrierea suna bine, pretul e destul de maricel :D

Kaz
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 29 Ian 2014, 09:03

Re: Lanseta 2,10 pentru jig- gama de putere medium- recomand

Mesaj de Kaz » 17 Dec 2014, 23:31

Depinde unde pescuiesti. Pe lacuri cu adancimi de pana la 5-6m dupa parerea mea merge ceva din gama light, pana in 15gr putere de aruncare, actiune fast sau extra-fast. Despre Favorit am auzit lucruri bune si am si tinut in mana un bat de biban care parea ok la pretul lui. Cel mai bine e sa le vezi si sa le ti in mana personal , sa le compari sa vezi exact ce iti place.

gyrgy
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 13 Feb 2014, 09:05
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta 2,10 pentru jig- gama de putere medium- recomand

Mesaj de gyrgy » 18 Dec 2014, 22:31

alex.b scrie:Lanseta o vreau 7-25 de grame, sau aproximativ puterea asta, de pescuit, lac in special, de ce nu si rau, doar pentru gume cu jig, offset, etc. Vreau ceva sensitiva, sa simt structurile, sa simt bine jigul.
Lanseta aia de la Totalfishing care nu ti-a placut, ma refer la Berkley Pulse, este una dintre cele mai senzitive...

Scrie răspuns