mulineta cast Shimano Metanium 2013

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pescaDORU
junior
junior
Mesaje: 99
Membru din: 12 Dec 2009, 18:17
Localitate: Satu Mare

mulineta cast Shimano Metanium 2013

Mesaj de pescaDORU » 13 Noi 2014, 12:17

De ceva vreme cochetez cu ideea de a-mi achizitiona o mulineta de casting, Shimano Metanium (model 2013).
Am citit o seama de review-uri pe net... dar parca tot m-ar mai interesa sa ascult si parerea unor pescari care o au deja si au pescuit indeajuns cu ea astfel incat sa-mi poata oferi cateva informatii utile legate de aceasta mulineta cu toate plusurile si minusurile ei.
Intentionez sa o pun pe un MHX HM-SB812-MHX High Modulus Spinner Bait Rod (custom) si voi pescui cu ea (in special) la jig pe rau dar si cu voblere mai cumintele (5g-20g).
Astept cu viu interes orice informatie utila legata de acest subiect.
Va multumesc!
Imagine

Avatar utilizator
pescaDORU
junior
junior
Mesaje: 99
Membru din: 12 Dec 2009, 18:17
Localitate: Satu Mare

Re: mulineta cast Shimano Metanium 2013

Mesaj de pescaDORU » 22 Noi 2014, 08:01

pescaDORU scrie:De ceva vreme cochetez cu ideea de a-mi achizitiona o mulineta de casting, Shimano Metanium (model 2013).
Am citit o seama de review-uri pe net... dar parca tot m-ar mai interesa sa ascult si parerea unor pescari care o au deja si au pescuit indeajuns cu ea astfel incat sa-mi poata oferi cateva informatii utile legate de aceasta mulineta cu toate plusurile si minusurile ei.
Intentionez sa o pun pe un MHX HM-SB812-MHX High Modulus Spinner Bait Rod (custom) si voi pescui cu ea (in special) la jig pe rau dar si cu voblere mai cumintele (5g-20g).
Astept cu viu interes orice informatie utila legata de acest subiect.
Va multumesc!
Sa inteleg ca nimeni nu a pescuit cu asa ceva? :shock:
Imagine

horia flucus
veteran
veteran
Mesaje: 950
Membru din: 26 Apr 2007, 23:35

Re: mulineta cast Shimano Metanium 2013

Mesaj de horia flucus » 30 Noi 2014, 20:31

E o mulineta scumpa, care pe net "arata" foarte bine. Eu am de la Shimano variantele de Curado 200 si 300. Lanseaza super plaja de 10 - 30g, respectiv 50 - 100g fara sa fie forjate. Ceea ce-ti doresti tu e cel putin dublu ca pret, si nu prea cred ca o sa-ti acopere plaja 5 - 10g. Pentru a lansa naluci usoare, iti recomand un Daiwa Sol, modelul vechi , care se gaseste pe Ebay la preturi rezonabile.

Spor!
Ca sa fii fericit pentru un an te insori, pentru inca doi ani divortezi, iar pentru toata viata inveti sa pescuiesti!

Avatar utilizator
viorel.
veteran
veteran
Mesaje: 1119
Membru din: 30 Dec 2010, 02:32
Localitate: SNAGOV

Re: mulineta cast Shimano Metanium 2013

Mesaj de viorel. » 01 Dec 2014, 00:25

Metanium am avut eu
Nu am pescuit-o , doar am pus-o pe o lanseta si am invartit-o putin
A ajuns la un user de aici si care este foarte multumit de ea
Nu este o mulineta pt bf dar dupa cum se invarte sigur poti face lanseuri de la 4-5 grame in sus

In rest numai de bine: o mulineta excelent lucrata , design super si materiale de inalta calitate
pescar particular

Scrie răspuns