Desen galet Ryobi Zauber 3000

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
decebaldlc
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 07 Dec 2011, 13:39

Desen galet Ryobi Zauber 3000

Mesaj de decebaldlc » 10 Noi 2014, 20:21

Daca are cineva desen tehnic la un galet de Ryobi Zauber 3000 pentru executare la strung si calire + lustruire ptr finete.

rog o poza sau msg

daca nu il voi desface eu si ii fac desenul !

Va multumesc!!!

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Desen galet Ryobi Zauber 3000

Mesaj de misulica70 » 10 Noi 2014, 21:11

Pe topicul meu cu zauber pag 14 ai poza cu galeţi.Sint accelasi model la toate marimile.De curiozitate lasa-mi pe pm la ce pret ajunge de confectionat unul.

decebaldlc
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 07 Dec 2011, 13:39

Re: Desen galet Ryobi Zauber 3000

Mesaj de decebaldlc » 10 Noi 2014, 22:59

Daca cunosti un strungar nu este greu de confectionat unul problema este materialul sa fie de calitate special ptr tratament termic sa nu rugineasca etc sunt mai multe probleme ce trebuie tinut cont inainte de a face unul care sa zici asta e ok si merge sa il folosesc ptr testare.
Un alt aspect este ca trebuie sa il lustruiesti dupa tratamentul metalului cu hartie abraziva (smirghel) fin de 2000 pasta abraziva de 3000 pasta de dinti sau cu pasla ca este mai la indemana tuturor
La interior galetul sa fie facut la cota rulmentului si mai multe aspecte cum ar fii la zauber ma refer in desen piesa 33 daca rulmentul o uzeaza atunci ai joc mai mare chiar daca ai un galet nou

Dar in final nu este o filozofie prea mare nu va speriati

bricolaj ptr la iarna .

Pentru lustruire sunt topicuri de unde te poti inspira cei ce lustruiesc faruri lame de cutite si alte chestii
Daca este timp
Eu nu prea am...

In legatura cu calirea si executarea de piese de calitate stiu ca exista in Brasov o firma specializata in tratamente la metale (posibil si executie) si ascutire calitativa de panze de taiat burghie freze si alte chestii........ si prin toata tara sunt firme care au strunguri Cnc-uri in general

Alti au un prieten strungar lacatus mecanic etc

In legatura cu desenul la un strungar ori ii duci piesa ori un desen tehnic cat de cat :)

Sau modifici ansambul de la galet daca este posibil si se monteaza asa ceva il mai lustruiesti il bibilesti :)

Rulment cu canal in V Dai pe google
sunt si ceramici firme Skf Timken INA bearing sau in orasele mari magazine si depozite de rulmenti cataloage etc iar ptr ungere rulmenti si altele la magazinele de biciclete vaselina Shimano daca vrei nu trebuie neaparat Shimano ca doar ei vand si biciclete care au tot rulmenti

Imagine

Dar doar daca ai ceva cunostinte de mecanica lacatuserie si un strungar sa vb cu el sa te sfatuiesti si sa gasesti un rulment ceva apropiat de dimensiunile galetului (line rolller-ul) poti sa incerci daca vrei un upgrade sau downgrade daca nu iti reuseste!
Eu o sa incerc sa vb cu un strungar si sa fac o proba cu un galet nou facut si tratat



:D

decebaldlc
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 07 Dec 2011, 13:39

Re: Desen galet Ryobi Zauber 3000

Mesaj de decebaldlc » 11 Noi 2014, 20:25

Imagine

am facut desenul
nu este probat inca
si sper ca nu este gresit
saptamana viitoare o sa il faca un strungar cu promisiunea ca il face din otel inoxidabil tratabil dupa aia probe si daca trebuie mici rectificari
rulmentul din galet are dimensiunile
diametru interior 4mm
diametru exterior 7mm
grosime 2,5 mm

se poate inchide !!!!!

Scrie răspuns