DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de Andrei » 16 Sep 2004, 23:11

Poate mai aflu si eu ceva nou!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 17 Sep 2004, 02:56

Pentru mine totul e nou :roll: Asteptam...
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 17 Sep 2004, 07:56

Eu inca nu am finalizat primele voblere, chiar daca am trecut prin toate etapele cu voblere diferite:
- am 4 care asteapta barbeta, decorarea, protectia si carligele. Sunt din lemn de tei, echilibrate cu bilute de plumb si deocamdata am vazut ca stau bine in apa. Nu stiu inca cum o sa se miste :lol: .
- la un vobler am schimbat barbeta (era prea mica si se scufunda putin). a fost o incercare reusita a si prins doi cleni.
- nu am gasit voblere in culorile dorite si am redecorat cateva (asta am facut-o zilele astea, inca nu le-am incercat).

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 17 Sep 2004, 08:49

Barbete poti sa-ti faci din sticle de cola ed 2L pt k sunt ceva mai groase.
In functie de lipici o sa ramana acolo pe viata sau o sa pice dupa cateva partide pescuite sanatos.
Eu inca n-am gasit lipiciul bun, asa ca inca imi mai pica. Nu e asta o asa mare problema, pt k se fac usor si relativ repede. Inca ma mai gandesc ce material as mai putea folosi, dar inca nu mi-a picat fisa(pt voblerele astea de talie mai mica--clean, avat, biban).

De ce nu le termini! Vre-un impediment?

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 17 Sep 2004, 08:59

Eu fac barbetele din plastic de la cutiile casetelor audio. Sunt chiar de grosimea celor originale ale lui Rapala. Pina acum au fost eficiente. Le lipesc cu adezivi epoxidici (din doua componente), am incercat si cu Bison si e OK. Lipiciurile Epoxi sunt bune pentru ca pina se intaresc mai pot sa modelez putin "imbinarea" sa arate bine.

Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lucian Anghel » 17 Sep 2004, 09:00

Ce lacuri / rasini / epoxi etc folositi ?
Este unul din elementele importante dupa parerea mea pt rezistenta, alunecare, protectie.
Deocamdata merg la pescuit cat pot dar adun materialele pt iarna !

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 17 Sep 2004, 09:12

Am incercat si eu, dar se tot crapa. Nush cu ce le tai tu!? Eu am taiat cu unghiera si se crapa in toate directiile cand tai. De modelat se modeleaza ff usor cu o pila, dar sunt prea casante. Spune-mi te rog cu ce le tai tu!!

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 17 Sep 2004, 09:20

Se taie foarte bine cu o panza de bomfaier. Cand le fac drepte folosesc si eu, dar cel mai se fac di cutiile cilindrice pentru CD-uri. Au o usoara concavitate care le ajuta in evolutie.
Dupa taiere le finisezi cu smirghel fin.
Si eu folosesc un adeziv BISON, transparent, pe care scrie ca este rezistent la apa. Inca nu mi s-a dezlipit.

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 17 Sep 2004, 09:36

Ala este deja din alt material. Nu mai este asa casant ci flexibil. Mersi de sfat. Cred k voi incerca de indata ce-mi fac rost de niste mingi de ping pong albe(invelisul impermeabil---la mine).
Poate incerc chiar astazi!

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 17 Sep 2004, 09:51

Cum procedezi cu mingiile de ping-pong? Am citit pe undeva ca se folosesc dar nu am inteles foarte bine la ce si cum,,,
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

Scrie răspuns