DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de Ghenadie » 28 Noi 2015, 17:07

DEM scrie:man,cred ca ai gresit topicu :lol1: ,aici se da cu navodu,ce-i asta....4 bucati :respekt:
ti-e ciuda ? :P
deltaic scrie:
Ghenadie scrie:azi am tras navodul,
Cat e kilu' Genadie ? Poate iau si eu cateva , ca tot e dezlegare la peste , da' sa fie curatat .
nu nu, tu le bagi la prajit :lol1:
adrian99 scrie:ghenadie,macroi...nu ai? :lol:
vezi la Metro, Cora si altele...
prin prohibitie intreaba, poate am :lol:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Noi 2015, 09:02

SF scrie:
semlecangheorghe scrie:Sigur ca se poate.Se poate sa tintesti paralel cu malul dorind sa ''asezi'' woblerul pe apa la vreo 25-30 m distanta fata de tine si la o distanta de maximum 2m fata de mal.Am spus sa ''asezi'' nu sa pleoscai.Taman pe ultimii metri ,vantul din lateral face o ghidusie pe care nu ai cum sa o prevezi ,si te trezesti cu naluca pe mal.Plus ca se poate sa pescuiesti pe brate sau rauri inguste si sa nu stopezi intotdeauna la timp trezindu-te cu naluca pe malul opus. Se intimpla in pescuitul real.In cel strict virtual,totul este perfect,naluca aterizeaza intotdeauna pe apa.Motiv pentru chibitzi ca tine sa juiseze in pahar crezand ca au gasit un fel de pleonasm..
2 m de la mal maxim , maxim 2 m :shock:

Gigel , chiar daca iau ca moment cand ai inceput sa pescuiesti data cand te-ai inscris pe forum , 2 m ii mult omule , ar trebui sa fie 20 cm pentru un user obisnuit , unu ca tine ar trebui sa fie la 2 cm , uite , fac pariu ca Dumitru chiar baut da bine sub aia maxim 2 m , pe toti dracii , chiar cea mai fina pala de vant o poti simti si corecta putin traiectoria , nu-i musai sa ajungi prin tufele de pe mal , pe de alta parte acum vreo 2 ani maxim , ca pot cauta postarea , ca te-am citat la o adica , tu incepeai un fir nou cu peruci de nedesfacaut cu sculele de spin , ma mir ca vorbesti despre mulinete pe alte sectiuni , ma omule , sa stii ca nu are nimeni nimic cu tine , insa postarile tale dau de gandit , si unii scriem , ca de aia ii forum :D
Si scriem ca o consecinta la ce scrii tu ! Acuma ne spui ca te bagi prin arinii de pe mal ,ca la tine ii posibil , cu ce raspunzi tu :?: , ca ala ii prost , zau Gigel , nu se face :D
-Petreush..daca nu stii cum e sa ''asezi ''un wobler pe apa linga tufe ,vorbim limbi diferite.
...
fac pariu ca Dumitru chiar baut da bine sub aia maxim 2 m ,
...sa dea, ca asa o sa si prinda.Numai habarnistii dau cu naluca in capul pestelui.Ideea era sa lansezi in apropiere si sa folosesti apa sa ajungi unde trebuie.
...original floating si ssr 7 sunt doua woblere mortale in acest caz.Se vede ca nu le-ai pescuit de iti imaginezi ca le poti controla total,pe vant in rafale ,cum iti imaginezi tu.
...Lanseuri gresite si peruci facem tot timpul,nimeni nu-i perfect.Vremea perucilor cu role noi a trecut, configuratiile custom a inelelor nu mai permit acest lucru.
cu ce raspunzi tu ca ala ii prost , zau Gigel , nu se face :D
[/quote] Serios, nu se face??Da' rine are voie sa foloseasca un limbaj murdar cu jigniri directe, nu-i asa???

http://www.rapitori.ro/forum/discutii-v ... -2390.html

Tot ma intreb ,voi astia...tu Petreush, laurentiu, ardei, radu aveti ceva de spus la obiect in acest topic??La obiectul topicului ma refer,,,adica naluci,woblere, handmade??..daca tot va place se f...ti buha de ce mama naibii nu va deschide-ti topic la arena si acolo puteti face teoria chibritului cu privire la exprimari,lanseuri etc...pa bune... :arrow: mars la arena ...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de old_radu » 29 Noi 2015, 10:58

semlecangheorghe scrie:...

Tot ma intreb ,voi astia... radu ... :arrow: mars la arena ...
@ semlecangheorghe

...iar ai ceva "ghimpi" la adresa mea ?
...eu am terminat sa-ti mai explic cu mult timp in urma , deoarece am inteles ca cu tine e greu de tot , te "ocolesc " de ceva vreme si oricat as incerca , nu reusesc sa ma ridic la "valoarea " ta.
...fa bine si evita sa faci referiri la persoana mea si cred ca ar fi bine sa-ti revizuiesti vocabularul , indiferent cui te adresezi in postarile tale
...te respect pentru ceea ce iese din mainile tale , dar in rest da-mi voie sa am rezerve .

Sanatate si Sarbatori fericite !

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Noi 2015, 15:49

deoarece am inteles ca cu tine e greu de tot
Nu inteleg ce legatura au cacofoniile cu subiectul woblere hand made .. :arrow: la arena...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de old_radu » 29 Noi 2015, 21:33

old_radu scrie: Sanatate si Sarbatori fericite !

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de bradypus » 30 Noi 2015, 17:13

semlecangheorghe scrie:O sa ignor aburii de votca printre care te-ai gasit sa cauti nod in papura.Avem doua situatii..

1.Lansat de pe mal.Woblerul cade in apa,iar din momentul inceperii recuperarii are o traiectorie descendenta pina la un anumit punct.S-ar putea sa nu ajunga in acel punct (adincime maxima de scufundare) pe parcursul celor aproximativ 30m cat il lansezi.Plus ca la terminarea lanseului trebuie sa ridici putin varful lansetei daca nu vrei sa implinti definitiv naluca in prag.Ei bine ,unde s-a intimplat chestia asta apa are cam 3.5-4m .Stiu adincimea pentru ca am trecut alta data cu barca pe acolo si am vazut pe sonar,plus ca pe locul respectiv pescuiesc numai de vreo 25 de ani si il stiu mai bine decat cunosti sortimentele si preturile la votca..

2.La trena, lansezi woblerul si pleci pe traseu..in cazul asta woblerul se poate scufunda la adincimea maxima pe care o dicteaza constructia lui proprie+grosimea firului+viteza deplasare+curentul apei(daca exista).S-ar putea ca adincimea la care coboara in cazul acesta sa fie mai mare decat adincimea pe care o atingi pescuind de pe mal.

Unghiul la care coboara woblerul poate fi controlat din constructia nalucii,astfel naluca poate cobora mai repede sau ceva mai tardiv la adincimea maxima.Totodata poate avea o pozitie sau alta in timpul recuperarii..multumit nea himmler??

Si mai da-te-n cariciu' meu si cauta nod in papura altcuiva,clar??
ghio... te-am intrebat direct... , ai dat la trena ?
ai raspuns deflectind... , :D

ievidend ievolutia maxima a naluci nu ti-o poti magina altfel decit lansind cit poti... si tras :D
brusc acolo nu mai sunt acelesi conditiii ci altele :D :D :D :D

clar ... la trena n-ai dat ! :D
altfel ai stii !

aaa cind te muti dintr-un loc in altu nu se nume trena ! :mrgreen:

ciudat e cum un bobler de 12 g dat spinn nu mere mai mult de 30 m lansat de pe mal pe cind cu bait cast si boblere de 3 g mere 26 m :D

asta imi aduce aminte de alte discutii :D

cum e faza a aia ? ori ai dat acolo 25 de ani si stii adincimea ori ai citito pe sonar ? :D :D :D :D :D

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de semlecangheorghe » 30 Noi 2015, 19:38

..mars naibii la arena.. :arrow:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

qwe1qwe
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 29 Ian 2011, 13:13

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de qwe1qwe » 30 Noi 2015, 19:40

Jijele….. suflet mic si negru…. inca te mai intrebi de ce “ toti te bate , toti te-njura, toti iti baga ceva-n gura”????

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de SF » 30 Noi 2015, 20:40

semlecangheorghe scrie: ...original floating si ssr 7 sunt doua woblere mortale in acest caz.Se vede ca nu le-ai pescuit de iti imaginezi ca le poti controla total,pe vant in rafale ,cum iti imaginezi tu.
Am mai multe decat tine :wink: , mai mult , inca am 3 ssr sinking , de care tu ma indoiesc ca ai auzit vreodata , desi o sa simulezi :lol:

Gigel , de ce bagi Rapala in discutie , productia proprie nu-i "mortala" , sau doar in agataturi , unde isi gaseste moartea adica :lol:

Te miri dupa aia ca lumea se intreaba de ce apar poze cu naluci in pozitii nefiresti infipte-n peste :lol:

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de bradypus » 30 Noi 2015, 20:57

semlecangheorghe scrie:..mars naibii la arena.. :arrow:
aha...,
io´is acolo ! :D
tu de ce nu mai dai pe acolo ?

bey... era o vreme cind nu mai incapeam de tini la arena...
de la o vreme latri doar pe aici ... de sub streashina adminilor ? :D

la trena n-ai dat...,
dar ti se pare tie LOGIC ca bobleru tau sa se scufunde mai tare dind la trena...,

aici am vrut sa ajung :D

drept argument... lojica lu ghio :D :D :D :D

Scrie răspuns