DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de semlecangheorghe » 27 Noi 2015, 08:14

O sa ignor aburii de votca printre care te-ai gasit sa cauti nod in papura.Avem doua situatii..

1.Lansat de pe mal.Woblerul cade in apa,iar din momentul inceperii recuperarii are o traiectorie descendenta pina la un anumit punct.S-ar putea sa nu ajunga in acel punct (adincime maxima de scufundare) pe parcursul celor aproximativ 30m cat il lansezi.Plus ca la terminarea lanseului trebuie sa ridici putin varful lansetei daca nu vrei sa implinti definitiv naluca in prag.Ei bine ,unde s-a intimplat chestia asta apa are cam 3.5-4m .Stiu adincimea pentru ca am trecut alta data cu barca pe acolo si am vazut pe sonar,plus ca pe locul respectiv pescuiesc numai de vreo 25 de ani si il stiu mai bine decat cunosti sortimentele si preturile la votca..

2.La trena, lansezi woblerul si pleci pe traseu..in cazul asta woblerul se poate scufunda la adincimea maxima pe care o dicteaza constructia lui proprie+grosimea firului+viteza deplasare+curentul apei(daca exista).S-ar putea ca adincimea la care coboara in cazul acesta sa fie mai mare decat adincimea pe care o atingi pescuind de pe mal.

Unghiul la care coboara woblerul poate fi controlat din constructia nalucii,astfel naluca poate cobora mai repede sau ceva mai tardiv la adincimea maxima.Totodata poate avea o pozitie sau alta in timpul recuperarii..multumit nea himmler??

Si mai da-te-n cariciu' meu si cauta nod in papura altcuiva,clar??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

qwe1qwe
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 29 Ian 2011, 13:13

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de qwe1qwe » 27 Noi 2015, 18:20

[quote="semlecangheorghe"]O sa ignor aburii de votca printre care te-ai gasit sa cauti nod in papura.Avem doua situatii..

1.Lansat de pe mal.Woblerul cade in apa,.....

Scuze... am o mica nelamurire..Gigi se poate intampla ca: Voblerul lansat de pe mal sa cada tot pe mal???

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de semlecangheorghe » 27 Noi 2015, 19:42

Sigur ca se poate.Se poate sa tintesti paralel cu malul dorind sa ''asezi'' woblerul pe apa la vreo 25-30 m distanta fata de tine si la o distanta de maximum 2m fata de mal.Am spus sa ''asezi'' nu sa pleoscai.Taman pe ultimii metri ,vantul din lateral face o ghidusie pe care nu ai cum sa o prevezi ,si te trezesti cu naluca pe mal.Plus ca se poate sa pescuiesti pe brate sau rauri inguste si sa nu stopezi intotdeauna la timp trezindu-te cu naluca pe malul opus. Se intimpla in pescuitul real.In cel strict virtual,totul este perfect,naluca aterizeaza intotdeauna pe apa.Motiv pentru chibitzi ca tine sa juiseze in pahar crezand ca au gasit un fel de pleonasm..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de rine » 27 Noi 2015, 22:56

Unii juiseaza scotocind"pe maluri adânci" :lol1: '

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de MuskMd » 28 Noi 2015, 07:10

Bravo gigel , si de Craciunul asta ai ramas la fel .
La fel de ...interesant.


PS dupa cum vezi "haita" s-a strans iar sa te vaneze :lol: :lol: :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de semlecangheorghe » 28 Noi 2015, 07:58

:D ..sunteti toti..''la kil''..inclusiv idiotu' naugragiat prin trestii :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de semlecangheorghe » 28 Noi 2015, 08:05

rine scrie:Unii juiseaza scotocind"pe maluri adânci" :lol1: '

Esti cel mai prost om care il cunosc.Atat de prost incat juiseaza crezand ca daca scoate un ''sub'' din context obtine ceva ce ar vrea el..Citeste te rog pe privat si executa...cum ce??....ce-o zis vulpea catre arici................................,ca oricum n-ai nici o treaba cu topicul asta,s-au poate ne iexplici tehnica ultrasecreta a indepartarii coditelor din plastic de pe oscilante...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de old_radu » 28 Noi 2015, 16:15

MuskMd scrie:Bravo gigel , si de Craciunul asta ai ramas la fel .
La fel de ...interesant.


PS dupa cum vezi "haita" s-a strans iar sa te vaneze :lol: :lol: :lol:
...subscriu !

Calin C
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 298
Membru din: 20 Sep 2012, 13:39
Localitate: Bucuresti / Baia Mare

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de Calin C » 28 Noi 2015, 16:39

Fraților, continuați in arena, va rog frumos.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de SF » 28 Noi 2015, 16:51

semlecangheorghe scrie:Sigur ca se poate.Se poate sa tintesti paralel cu malul dorind sa ''asezi'' woblerul pe apa la vreo 25-30 m distanta fata de tine si la o distanta de maximum 2m fata de mal.Am spus sa ''asezi'' nu sa pleoscai.Taman pe ultimii metri ,vantul din lateral face o ghidusie pe care nu ai cum sa o prevezi ,si te trezesti cu naluca pe mal.Plus ca se poate sa pescuiesti pe brate sau rauri inguste si sa nu stopezi intotdeauna la timp trezindu-te cu naluca pe malul opus. Se intimpla in pescuitul real.In cel strict virtual,totul este perfect,naluca aterizeaza intotdeauna pe apa.Motiv pentru chibitzi ca tine sa juiseze in pahar crezand ca au gasit un fel de pleonasm..
2 m de la mal maxim , maxim 2 m :shock:

Gigel , chiar daca iau ca moment cand ai inceput sa pescuiesti data cand te-ai inscris pe forum , 2 m ii mult omule , ar trebui sa fie 20 cm pentru un user obisnuit , unu ca tine ar trebui sa fie la 2 cm , uite , fac pariu ca Dumitru chiar baut da bine sub aia maxim 2 m , pe toti dracii , chiar cea mai fina pala de vant o poti simti si corecta putin traiectoria , nu-i musai sa ajungi prin tufele de pe mal , pe de alta parte acum vreo 2 ani maxim , ca pot cauta postarea , ca te-am citat la o adica , tu incepeai un fir nou cu peruci de nedesfacaut cu sculele de spin , ma mir ca vorbesti despre mulinete pe alte sectiuni , ma omule , sa stii ca nu are nimeni nimic cu tine , insa postarile tale dau de gandit , si unii scriem , ca de aia ii forum :D
Si scriem ca o consecinta la ce scrii tu ! Acuma ne spui ca te bagi prin arinii de pe mal ,ca la tine ii posibil , cu ce raspunzi tu :?: , ca ala ii prost , zau Gigel , nu se face :D

Scrie răspuns