DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de RaPpSodIq » 06 Feb 2013, 02:09

RaPpSodIq scrie:
haprian ionel scrie:
florin1948 scrie:Este facut din lemn de balsa, dat cu doua straturi de "pahare topite", are o bila de plumb de aprox 0.8g exact in burta din spatele barbetei si este situata foarte jos atat de jos incat nu sta daca il pun pe o parte ca se ridica singur in picioare..
Va astept la o dezbatere..
Intr-una din poze, se vede un vobler in sectiune care are doi ocheti separati, ala a fost motivul intrebarii cu "sarma dintr-una"
La asemenea voblere mici, este f. important ca barbeta sa fie cat mai aproape de ochetul de prindere ( chiar lipita). Pentru asta sarma trebuie facuta cu unghi inspre cocoasa voblerului ( mi-am adus aminte de cocoase) astfel ca barbeta sa poata fi montata chiar sub ochet. Foarte justa observatia cu barbeta subtiata spre corpul voblerului astfel volumul de apa "fortat"de barbeta se prelinge de-a lungul corpului si creeaza miscarea de bataie laterala. O bataie mai pronuntata se poate obtine si daca ( prin incalzire ) se face o barbeta usor convexa ( sau concava, depinde din ce parte o privesti), muland-o pe o bucata de teava( pe lungime) si se monteaza "sa tina apa"( cu burta in jos). De asemenea o barbeta montata mai "vertical"da o bataie mai buna.
Nu am pretentia ca am epuizat subiectul, dar dam o mana de ajutor fiecare cu experienta lui. Asa-i frumos si colegial.
Ala ce se vede cu doi ocheti separati este un Strike Pro pe care l-am taiat in doua sa vad exact ce are inauntru, unde e pozitionat lestul etc. L-am copiat perfect si lucreaza ca si originalul dar parca tot nu-mi place ca modelul asta bate prea marunt poate si din cauza formei si marimii destul de mici. Cred ca o sa tai si un Salmo ceva.. unul care imi place cum lucreaza .
Am observat ca baiaia laterala este data cel mai mult de marimea si pozitionarea barbetei. Am incercat sa pun plumbul mai aproape de linia de mijloc a voblerului dar tot degeaba, daca nu e barbeta cum trebuie nu merge . Mai fac vreo doua si revin cu poze, si la alea taiate.

Ionele nu mai sparge voblerele :lol1: ca sunt radiografii peste tot . Ti-am spus si eu, incearca sa pui ochetul de prindere mai jos, sa fie pe aceeasi linie cu lestul. Si inca ceva, ai grija sa nu le supralestezi si barbeta aia, daca le faci pt rau, nu are sens sa o pui asa la orizontala. Pune-o mai pe verticala ca tre sa mearga. Semnal la tel nu am dar imi poti scrie pe mess cand ai nevoie si te ajut ;).[/quote]


Ceva in genul asta, dar burta si spatele poti sa le faci ceva mai drepte(rotunjite). Parca is prea tuguiate si inelu de tractiune poti cobora chiar si mai jos cu el fata de cum ii in desen. Ca o idee, cu rosu va pate mai marunt si cu roz ceva mai larg. Dar trebe testat.

Imagine
spinning la scobar

Avatar utilizator
haprian ionel
veteran
veteran
Mesaje: 855
Membru din: 21 Feb 2010, 20:16
Localitate: daia romana jud alba
Contact:

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de haprian ionel » 06 Feb 2013, 08:55

O sa incerc sa pun ochetul de prindere mai jos si mai aproape de barbeta. Am facut si cu lestul mai aproape de mijlocul voblerului, mai exact am bagat direct pe sarma inainte sa-i fac ochetii un plumb culisant de un gram dar a avut nici un efect.. Singurul lucru ramas ar fi apropierea barbetei de ochet.. vedem.

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de grecu » 09 Feb 2013, 12:46

Nu termin o relatie cu o femeie pana nu o vizitez in trei locuri !

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de Ghenadie » 09 Feb 2013, 14:52

hai Marcele, acum sa "belim" pestii de chele? :lol:

uneori se mai intampla si asa, mergi sa verifici miscarea goangei si constati ca faci pipi pe pictare, daca se misca bine prinde si nevopsit :lol1:

Imagine

azi dimineata... vinovatul e un trabuc de 12,5 cm :lol:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Feb 2013, 16:49

Se apropie sezonul,deci...
Cranckbait,8 cm.26gr.,rattle,balsa ,deepdiver..
Dublu click pe poza..

Imagine

Imagine
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de Ghenadie » 09 Feb 2013, 18:05

frumos cranck, are barbeta intarita?

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de old_radu » 09 Feb 2013, 18:28

Ghenadie scrie:frumos cranck, are barbeta intarita?
...cred , ca inafara faptului ca "mascheza " si fixeaza sarma (ochetul tragator) , are rol si de ranforsare a barbetei.
...oricum , faina cioplitura !

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de florin1948 » 09 Feb 2013, 18:41

La cat de groasa este barbeta aia nu trebuie ranforsata : nici n-o indoi cu mana !Nenea Gigi, cam subtire ! Ma asteptam la o adevarata parada a modei "primavara - vara 2013". Apropo, ce se poarta primavara asta ? Ca unii de atata stat in casa la masa de cioplit s-au cam "cocosat".
Old-Radu, vreau sa vad ceva iesit din "manutele astea doua ".
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de Ghenadie » 09 Feb 2013, 19:17

e, si cine s-a cocosat?
maine mai scos la apa cateva goange, poate pune iar botu cumatra :lol1:

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

Mesaj de florin1948 » 09 Feb 2013, 20:06

Ghenadie scrie:e, si cine s-a cocosat?
maine mai scos la apa cateva goange, poate pune iar botu cumatra :lol1:
Unu ' de-i zice "cocosatul de la Notre Iancului", care merge la peste numai pe "burta", n-ar zice hai si tu la aer.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Scrie răspuns