DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 18 Oct 2008, 22:08

:P no ca io zis ed asta mai repede :lol: :lol: in incearca mai multe tipuri de pahare ...eu am gasit 2 care nu se topesc nici cum :evil:

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14612
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 18 Oct 2008, 23:27

Salut Edi, pai daca paharele se topesc cam intr-o ora, sticla ar trebui sa se topeasca cam in 2-3 ore, si cu ce mai ramanem?
Asa reiese din raspunsul tau :shock: No ofence!
Numa' bine.

nes
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 09 Noi 2007, 11:36

Mesaj de nes » 21 Oct 2008, 08:55

soriniusc ... eu sincer nu inteleg ce vrei tu sa spui :D...
Eu am alta intrebare: voi aveti incredere in ochetii cu filet (screw-eye de aprox. 1.5 cm lungime)?
Sau este mai indicat sa folosesc armatura clasica (sa zic asa)?
As vrea sa folosesc ochetii respectivi la un crankbait 8 cm (asta sper ca va iesi :)) ) facut din lemn de tei. Ma gandesc ca lemnul de tei e destul de tare iar ochetii respectivi nu se vor smulge cand am sa trag de vreo cioata ceva:D.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 21 Oct 2008, 11:54

daca faci gaura mai mare si ii dai epoxy la greu ai sanse mai mari sa nu iti iasa ochetul afara cand il tragi dintr-o cioata,dac nu esti sigur apucate si trage de el dupa ce s-a uscat si daca iasa mai largeste gaura la baza ca sa se formeze un fel de con cu varful inspre ochet,potzi cu un burghiu mai mic decat diametrul gaurii sau sa faci un ochet mai mic in gaura, ca sa aiba suprafatza de sustzinere mai mare cand il tragi din cioate, ceva de genul ==o====O

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 21 Oct 2008, 13:08

lasa mah ed tu==o===O-=== :lol: :lol: :lol:

explicai asa.....la un bobler de 8 cm...merge screw eyes si de 3 cm de lungi.....gaura trebuie chiar cu 1mm mai mare decat grosimea screw eyes-ului......destul de simplu

nes
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 09 Noi 2007, 11:36

Mesaj de nes » 21 Oct 2008, 13:46

Pai in cazul asta screw-eye nu trebuie sa fie neaparat screw daca tot fac gaura mai mare... Important e sa fie cumva "profilata" partea care intra in corpul voblerului sa se impiedice smulgerea ( un fel de PC52...dar la un diametru minuscul :)) )
Bun..am lamurit-o si pe asta...in seara asta sper sa trec la "pictat" ... numai sa gasesc ceva plasa sa ii fac solzii :D. In WE sunt hotarat sa prind stiuca cu el...sper ca si ea va vrea sa colaboreze.

Avatar utilizator
Cao
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 25 Aug 2008, 22:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Cao » 21 Oct 2008, 13:53

eu n-as merge pe filet, mi se pare mai sigura o sarma dintr-o bucata mai ales pentru ca nu mai trebuie sa te bazezi pe durabilitatea lemnului... ca pe el il soliciti atunci cand tragi voblerul din crengi :)

pe cand daca e dintr-o bucata, asupra lemnului nu se mai creaza nicio presiune... sta doar de forma

though... daca vrei sa testezi, agata o greutate mare de ochetul din spate in timp ce tii voblerul in aer... vezi pana la cate kg rezista

dupaia se mai ia in calcul si faptul ca mai cedeaza si in timp... nu neaparat la prima agatare:)

nes
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 09 Noi 2007, 11:36

Mesaj de nes » 21 Oct 2008, 14:02

A iesit atat de faina forma dupa finisare ca parca imi e mila sa ii tai canalul ala in care vine armatura...
dar daca ma hotarasc....cu ce este indicat sa astup canalul? Merge cu poxipol? Voi ce folositi?

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 21 Oct 2008, 14:28

[quote="Dornea Ionut"][quote="MAYER_MARYUS"][quote="Dornea Ionut"][quote="MAYER_MARYUS"]ma fratilor mult rerspect pt ce faceti, si pt rabdarea de care dati dovada sa faceti asa ceva..
am intrat pe acest subiect in legatura cu barbetele, unde am vazut ca aveti destule probleme si cred ca va pot ajuta cu cea mai mare placere cu ceva material pt confectionarea lor (fara bani a nu parea reclama sau ceva de genul) dati un mesaj pe privat si se rezolva :P


respekt[/quote]

despre ce fel de material este vorba?[/quote]

un material maleabil dar dur in acelasi timp, nu crapa si nu e casant, e mai mult ca sigur cel mai bun pt asa ceva,

cum sa-ti explic e un fel de pet, dar mai gros:) de fapt e o derivatie de pet ,[/quote]

la ce se foloseste acest material?!?![/quote]

la orice aproape e un material publicitar (a nu se confunda cu plexiglasul, pmma,altuglas,etc ) daca vrei da-mi un pm si se rezolva iti pot da momentan de 1,5 si 2mm se poate taia cu foarfeca deci are unb atuu

Avatar utilizator
Cao
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 25 Aug 2008, 22:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Cao » 21 Oct 2008, 14:28

santul il poti da si dupa ce incerci treaba cu filetu, adica in caz ca cedeaza atunci cand tragi de el

eu pana in ultima vreme astupam canalul cu lacul si vopseaua care o dadeam, nu iesea prea bine, asa ca am incercat asta² si pana acum a fost ok:

² "Epoxy Universal este un adeziv bicomponent puternic pentru uz interior si exterior. Indicat in special pentru lipituri puternice si rezistente la apa pentru o mare varietate de obiecte. Umple golurile si se poate vopsi dupa intarire"

pun putin intr-un dop de cola si il amestec, dupa care pun cat imi trebuie in/pe sant... dupa ce se usuca tai excesul cu cutteru sau glashpapir...

Scrie răspuns