DISCUTII VOBLERE HOME MADE!!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 12 Oct 2008, 18:56

pilula scrie:Am si eu lemn de balsa de unde spuneti voi...sierra asta....il intaresti dar e foooarte greu.... :wink: :wink: am incercat o gramada de tampenii...pina mi-a reusit una...
sunt si eu extrem de curios...
eventual un privat... merge?!?!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 13 Oct 2008, 23:26

ma fratilor mult rerspect pt ce faceti, si pt rabdarea de care dati dovada sa faceti asa ceva..
am intrat pe acest subiect in legatura cu barbetele, unde am vazut ca aveti destule probleme si cred ca va pot ajuta cu cea mai mare placere cu ceva material pt confectionarea lor (fara bani a nu parea reclama sau ceva de genul) dati un mesaj pe privat si se rezolva :P


respekt

Avatar utilizator
Cao
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 25 Aug 2008, 22:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Cao » 14 Oct 2008, 18:38

mda, azi mi-a venit si mie comanda de la sierra, am luat cateva accesorii pentru o freza mica (discuri slefuire/otel/etc) si am zis sa iau si o placa din aia de balsa... asta a fost inainte sa vad ultimele posturi de aici :)

deci lemnul asta e mai degraba un fel de polistiren.. daca il strang mai tare intre degete ramane in el urma degetului :)

eu o sa incerc sa il bag in superglue, dar nu cred ca o sa fie suficient.. alte idei sunt binevenite:)

saumana domnul lucius, acum am luat de la sierra cativa metri de sarma, dar dupa ce ii consum sau daca nu imi place cum se comporta, am sa trec pe la unu din magazinele respective.

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 16 Oct 2008, 17:30

MAYER_MARYUS scrie:ma fratilor mult rerspect pt ce faceti, si pt rabdarea de care dati dovada sa faceti asa ceva..
am intrat pe acest subiect in legatura cu barbetele, unde am vazut ca aveti destule probleme si cred ca va pot ajuta cu cea mai mare placere cu ceva material pt confectionarea lor (fara bani a nu parea reclama sau ceva de genul) dati un mesaj pe privat si se rezolva :P


respekt
despre ce fel de material este vorba?
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 16 Oct 2008, 20:09

[quote="Dornea Ionut"][quote="MAYER_MARYUS"]ma fratilor mult rerspect pt ce faceti, si pt rabdarea de care dati dovada sa faceti asa ceva..
am intrat pe acest subiect in legatura cu barbetele, unde am vazut ca aveti destule probleme si cred ca va pot ajuta cu cea mai mare placere cu ceva material pt confectionarea lor (fara bani a nu parea reclama sau ceva de genul) dati un mesaj pe privat si se rezolva :P


respekt[/quote]

despre ce fel de material este vorba?[/quote]

un material maleabil dar dur in acelasi timp, nu crapa si nu e casant, e mai mult ca sigur cel mai bun pt asa ceva,

cum sa-ti explic e un fel de pet, dar mai gros:) de fapt e o derivatie de pet ,

nes
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 09 Noi 2007, 11:36

Mesaj de nes » 17 Oct 2008, 17:00

Am o intrebare: daca aleg ca strat protector al voblerului pahare de unica folosinta topite in diluant, acest "amestec" nu afecteaza vopseaua de pe el? Sau solutia de mai sus se utilizeaza dupa ce diluantul e "long gone" ?
Voi cum procedati mai exact? Inmuiati simplu voblerul in solutie sau..?
Mai am ceva etape pana ajung la stratul protector dar mai bine sa ma informez din timp. Sper ca in curand sa ma laud si eu cu o monstruozitate ...poate doua :twisted:

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 17 Oct 2008, 17:03

MAYER_MARYUS scrie:
Dornea Ionut scrie:
MAYER_MARYUS scrie:ma fratilor mult rerspect pt ce faceti, si pt rabdarea de care dati dovada sa faceti asa ceva..
am intrat pe acest subiect in legatura cu barbetele, unde am vazut ca aveti destule probleme si cred ca va pot ajuta cu cea mai mare placere cu ceva material pt confectionarea lor (fara bani a nu parea reclama sau ceva de genul) dati un mesaj pe privat si se rezolva :P


respekt
despre ce fel de material este vorba?
un material maleabil dar dur in acelasi timp, nu crapa si nu e casant, e mai mult ca sigur cel mai bun pt asa ceva,

cum sa-ti explic e un fel de pet, dar mai gros:) de fapt e o derivatie de pet ,
la ce se foloseste acest material?!?!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 17 Oct 2008, 17:16

nes scrie:Am o intrebare: daca aleg ca strat protector al voblerului pahare de unica folosinta topite in diluant, acest "amestec" nu afecteaza vopseaua de pe el? Sau solutia de mai sus se utilizeaza dupa ce diluantul e "long gone" ?
Voi cum procedati mai exact? Inmuiati simplu voblerul in solutie sau..?
Mai am ceva etape pana ajung la stratul protector dar mai bine sa ma informez din timp. Sper ca in curand sa ma laud si eu cu o monstruozitate ...poate doua :twisted:

dupa ce au disparut paharele din solutie....o agiti nitel dar sa nu faca bule....si il lasi acolo la inmuiat vreo 12 ore...eu de obicei le las cate 24..dupa ce se usuca dai un strat de vopsea alba....refelcta mult mai bine culrile aplicate in urma :wink:

Avatar utilizator
Cao
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 25 Aug 2008, 22:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Cao » 18 Oct 2008, 13:27

in ce diluant topiti paharele? acetona standard e useless si sunt atatia diluanti pe piata de nu stiu care e bun... majoritatea sunt in bidoane de plastic:) aia presupun ca ies din ecuatie

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 18 Oct 2008, 17:31

in diluant d 209 nitro e in sticla de plastic la litru,dureaza cam o ora pana cand se topesc paharele acum vezi si tu cat diluant pui ca sa iasa o culoarea albicioasa la ce rezulta din amestecarea paharelor cu diluantul

Scrie răspuns