echilibrare bat spin

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de tavistan » 26 Iul 2014, 16:44

Brae1 Deci vibratia zilei a fost 8! Nu uitati asta! Nety Sandu a zis!

Jiji, aia cu ghiulu' e epocala! :lol: :lol: Va' sa zica, senzitivitivitatea unei lansete poate depinde de traditiile si deprinderile poporului din care provine pescarul! Moh, da' scrie si tu "sunt" in loc de "sant" si brusc zisele tale o sa capete greutate mai mare! Si senzitivitate mai mica, pasamite! :lol:

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de Musti » 26 Iul 2014, 21:07

Tavi scrie:E corect ce zic eu dom inginer? :D
Desigur. Daca vorbim strict de unde elastice, viteza de propagare depinde de densitatea mediului (masa pe unitate de volum). Adica, in cazul nostru, n-ar fi neaparat afectata de prezenta greutatii din but. Teoretic...
Numai ca, practic, in cazul perceptiei in palma a asa numitei senzitivitati ale unei lansete reale in pescuit, intervin mult mai multe variabile decat strict transmiterea vibratiilor. De regula lanseta nu e imobila. Iar in miscare influenta unei greutati mari in but asupra mainii pescarului nu este neglijabila. Inertia but-ului inrautateste modul in care percepem in palma semnalele transmise printr-o lanseta aflata in miscare. Mi-e greu sa explic si probabil ca nici nu are prea mare sens sa insist. Puneti mana, experimentati si trageti-va propriile concluzii. Chiar daca am fost sfatuit in mod repetat sa n-o fac, pe vremea cand inca mai eram entuziast, m-am jucat cu contragreutati pe cotorul mai multor lansete de fabrica sau custom, in incercarea de a obtine echilibrarea perfecta. Am si acum cateva lansete pe care folosesc contragreutati. Si mi-am format o parere. Cea pe care am si exprimat-o cu cateva postari in urma. Recapituland, decat sa incerci sa echilibrezi o lanseta care cade grav in nas prin alegerea unei mulinete foarte grele, mai bine incerci niste contragreutati pe cotor. Acestea, insa, trebuie sa ramana la un minim acceptabil, chiar daca nu obtii echilibrarea perfecta. Daca exagerezi (se vorbea aici de 60g), nu faci decat sa inrautatesti comportamentul batului.
Cam atat.
Scuzati deranju'...
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de Musti » 26 Iul 2014, 21:32

semlecangheorghe scrie:Nu ma pot opri din ras cand ma gandesc cum e un k2 cu un jig mai greu de un oz infipt in dos :lol: :lol: Cam ca si un porumbel calator cu o racheta infipta in ..ur :lol: :lol:
Oleaca altfel exprimat, da' mi-s' pare ca zicem cam aceeasi treaba...
Chit ca ma simt cu musca pe caciula... Iar am iscat discutii. Obositor...Zii, tu... Cui foloseste? Nu faceam mai bine sa tac naibii, ca pana acum?
Intrebarea e retorica. Imi raspund singur. Nu te osteni... :)
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de Tavi » 26 Iul 2014, 21:49

Musti, multumesc pentru raspuns.
E evident si de bun simt ca decat sa echilibrezi o lanseta care cade grav in nas mai bine iti iei alta lanseta. Dupa umila mea parere, un ansamblu lanseta-mulineta bine ales si montat nu are nevoie de contragreutati pe cotor sau, in cel mai rau caz niste contragreutati...usoare. Care greutati, fiind usoare nu prea ne e clar daca afecteaza sau nu senzitivitatea. :lol:
Aici s-au emis niste ”postulate” cu pretentii ”stiintifice” care era pacat sa ramana netaxate, cu riscul de a fi etichetat ca troll. :P
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de tavistan » 27 Iul 2014, 00:23

Musti, zici ca nu-ti plac mulinetele mari! Uochi-dochi! Dar lansetele grele? ma refer la clasa... Dupa mine o lanseta cu cw de 120g cere mulineta, frate! Zici in zeflemea de o mulineta de crap... dar nu esti chiar departe daca ai in vedere ca te astepti sa arunci cu lanseta aia greutati mai mari decat cu o lanseta de crap cu TC de 2 3/4 lb... Parerea mea e ca Ryobi din clasa 4000 nu-i din desenul asta! Asa ca mai intai @lucifer trebuie sa se hotarasca ce mulineta va folosi si abia dup-aia sa echilibreze batul.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de Musti » 27 Iul 2014, 06:45

tavistan scrie:Musti, zici ca nu-ti plac mulinetele mari! Uochi-dochi! Dar lansetele grele? ma refer la clasa...
Cand am zis ca nu-mi plac, am zis-o din adancu' sufletului. Mai zic o data, ca sa ramana pt. posteritate: nu-mi plac mulinetele grele. :D
Asa ca am luat masuri. Nalucile de 120 de grame mi le arunc fara griji cu o mulineta de 284 de grame. Abu Garcia Ambassadeur C4 ii zice... :lol:

Cat despre clasa lansetelor, cel mai mult pescuiesc cu clasa 5. La avat si stiuca dau cu 8, iar la pastrav cu 3... :twisted: Le echilibrez cu mulinete de aceeasi clasa.

Chestie de gusturi... :lol:
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de semlecangheorghe » 27 Iul 2014, 11:45

Musti scrie:
semlecangheorghe scrie:Nu ma pot opri din ras cand ma gandesc cum e un k2 cu un jig mai greu de un oz infipt in dos :lol: :lol: Cam ca si un porumbel calator cu o racheta infipta in ..ur :lol: :lol:
Oleaca altfel exprimat, da' mi-s' pare ca zicem cam aceeasi treaba...
Chit ca ma simt cu musca pe caciula... Iar am iscat discutii. Obositor...Zii, tu... Cui foloseste? Nu faceam mai bine sa tac naibii, ca pana acum?
Intrebarea e retorica. Imi raspund singur. Nu te osteni... :)

Pai nah, unii se plictiseau p-acilea..Io cand ma plictisesc ma duc la peste, pe Mures , pe 'baltoace'.. :D Altii isi dau cu presupusu' si ajung la asemenea niveluri incat simt juma da gram in plus ori un minus..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
kiske13
veteran
veteran
Mesaje: 929
Membru din: 26 Ian 2011, 10:37
Localitate: Oradea

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de kiske13 » 27 Iul 2014, 21:04

semlecangheorghe scrie:
Musti scrie:
semlecangheorghe scrie:Nu ma pot opri din ras cand ma gandesc cum e un k2 cu un jig mai greu de un oz infipt in dos :lol: :lol: Cam ca si un porumbel calator cu o racheta infipta in ..ur :lol: :lol:
Oleaca altfel exprimat, da' mi-s' pare ca zicem cam aceeasi treaba...
Chit ca ma simt cu musca pe caciula... Iar am iscat discutii. Obositor...Zii, tu... Cui foloseste? Nu faceam mai bine sa tac naibii, ca pana acum?
Intrebarea e retorica. Imi raspund singur. Nu te osteni... :)

Pai nah, unii se plictiseau p-acilea..Io cand ma plictisesc ma duc la peste, pe Mures , pe 'baltoace'.. :D Altii isi dau cu presupusu' si ajung la asemenea niveluri incat simt juma da gram in plus ori un minus..
Ma amuza, ca in loc sa ajutati pe cel care intreaba......va certati, iar "personajul principal" ramane marginalizat!
Dar nu este o noutate, din 10 topicuri 9 tot asa se inchid.

Cum zicea si Musti, sa pui contragreutate de 50% din greutatea lansetei, este o aberatie. Ce sa echilibrezi la o lanseta de 90-120g?
Ati pescuit vre-odata cu bolognesa?

Bic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 168
Membru din: 21 Apr 2007, 08:26

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de Bic » 29 Iul 2014, 08:41

E mai bine sa pui inele mai usoare decat sa bagi greutati in cotor.Pina la lungimi de 2.60_2,70m se poate,adica iese suficient de echilibrata lanseta.Strict legat de lanseta cu care incepe topicul,eu as da cu ea exact asa cum e,fara nici o modificare(care modificare ar putea sa coste mai mult decat face ).

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de tavistan » 29 Iul 2014, 08:46

:lol: :lol: Eu cred ca @lucifer-nu-mai-stiu-cat a ajuns demult cu bota pe balta si au ramas pe aici teroeticienii... :lol:

Scrie răspuns