echilibrare bat spin

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de tavistan » 26 Iul 2014, 00:25

ULK scrie:Da, interpretezi gresit...greutatea respectiva, indiferent daca este interpusa intre varf si priza sau localizata in alta parte...va creste masa totala,ce va conta in a diminua vibratiile, fara discutii.... perceptibil la mana sau nu, chiar nu are rost sa dezbatem din motive evidente..no trolling ;)
Chiar mai inainte citeam un articol despre ceva asemanator unde autorul , tatal sistemului CCS, incearca sa defineasca un PPF ..Personal Preferred Frequency,dar pe care il aplica doar in cazul combinatiei lanseta + snur de fly si m-am lasat pagubas, cadea peste granitele mele de spin/ cast-er :) Dar omul stie ce zice,fara indoiala. PPF- Secret of the right feel ...zice Hanneman :)
:shock: :shock: :shock: Du-te mah, d'acia! :lol: :lol: :lol: Da si tu un link la articol, nu te amuza de unul singur! :lol: Ala-i alt tzibliu care vrea sa interpreteze pasiunea asta de hobby prin teorii de fizica cuantica! Eu cand vad initialele alea ma gandesc inevitabil la ceva trivial! Explicit! :headbash:
Eu cred ca ati exagerat putin cu iechilibratu' asta! Ma gandeam ca e mai simplu! :wallbash: :lol: :lol:
Si apropo, la cata sensibilitate sa te astepti de la o lanseta cu cw de pan'la 120 g? :roll:

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de tavistan » 26 Iul 2014, 00:30

Adica dupa ce m-am dus la privata si m-am ... si anume... usurat, pot spune ca am devenit mai senzitiv? :lol1:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de semlecangheorghe » 26 Iul 2014, 06:48

Este o pasta.."sensodyne'' cica aplicata pe lanseta mareste senzitivitatea cu de pina la 50x..Percepi atacul pestelui cu 20 de secunde inainte ca acesta sa aiba loc..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de MuskMd » 26 Iul 2014, 07:26

tavistan scrie:Adica dupa ce m-am dus la privata si m-am ... si anume... usurat, pot spune ca am devenit mai senzitiv? :lol1:
sau mai sensibil :twisted:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de Musti » 26 Iul 2014, 08:56

Tavi scrie:p.s. sper sa nu faca cineva greseala sa masoare pe bune vibratiile cu vreo scula de-aia ca ni se duc dreac toate teoriile. :D
Nu ma zgandari! :mrgreen:
O trecut ceva timp de cand masuram tensiuni de rupere la multifilamente pe dinamometru si grosimi pe Smartscope... Poate ma apuca iar pofta de joaca... :D
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de ULK » 26 Iul 2014, 09:10

tavistan..articolul acela "sa nu-l cautati pe net ca nu il gasiti"(vorba lui Ene) ..dar tzibliul cum ii zici tu scrie chestii de genul acesta.
http://www.common-cents.info/part5.pdf

Da, cum am si specificat..nu se aplica la orice situatie si orice combinatie lanseta-mulineta, in sensul ca nu va fi perceptibil la mana, deci nu va conta in practica noastra, sunt de acord ..asta nu inseamna ca nu este masurabil in caz ca cineva este destul de interesat sa o faca.


In rest, am inteles mesajul, "noi" percepem si complicam acest frumos hobby ce ar trebui sa ramana simplu si pur in interpetarea "voastra"..sunt de acord, perceptii diferite..nu va intereseaza partea stintifica sau semi-stintifica a lucrurilor. Din partea mea e ok..... la tatzi ni greu..dar nu la fel.

Dar ce nu pot sa inteleg nicicum, atunci dece sunteti printre primii in astfel de topicuri? Va manifestati interesul catre ce anume?


....si se zicea despre Gigi ca se baga in orice topic ca musk'n "beep"......oare sigur e singurul? :) Va las domnilor :D

Imagine
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de MuskMd » 26 Iul 2014, 09:58

lasa-ne , domnule :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de tavistan » 26 Iul 2014, 12:48

Hai bre ULK, n-o lua si tu asa serios; glumeam, ce mama naibii? Merci pentru articol; o sa-l parcurg si eu mai pe indelete ca sunt chestii interesante pe acolo... DAR: ma opresc doar la un subtitlu din articol care mi-a sarit in ochi: Quantitating Feel! :shock: Totusi e un pic cam mult... Crezi ca o sa vedem in tabelele cu caracteristicile blankului o coloana in plus cu CCF?
Ah! si pentru ca veni vorba: crezi ca daca eu bag greutati in coada blankului supus la test, se modifica cecefeu"? Si daca da, atunci ce anume? amplitudinea sau frecventa? Sau vibratiile armonice?

De-asta zic - si-mi cer scuze daca am bagatelizat o chestie in care unii chiar cred - ar trebui sa discutam totusi despre ce este relevant...

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de Tavi » 26 Iul 2014, 13:34

Musti scrie:
bogdan82 scrie:Ai dreptate cu senzitivitatea, K2-ul meu simte la fel de bine si cu 35g in plus pe cotor.
Normal!
K2-ul contrazice legile fizicii... Eu vorbeam despre bete newtoniene... :lol:

tavistan scrie:Da' spuneti-mi si mie cum afecteaza greutatea aia senzitivitatea... Mie mi se pare ca daca lanseta este intr-adevar senzitiva iti transmite un tzak care pleaca din varf si ajunge la mana; nu prea are treaba cu buttul...
Pai fenomenul se cheama inertie (o proprietate a corpurilor de a se opune schimbarii starii de miscare). Si care inertie este cu atat mai mare cu cat masa corpului este mai mare. Cand batul tau transmite "tzak"-ul, de fapt vibreaza. Se misca... Pui 30g, e una, pui 60-70, e... un pic mai mult...
Acuma, cat pierde din senzitivitate?
Inainte de a raspunde, tre' sa-mi dau seama care este unitatea de masura a senzitivitatii... Muncesc la asta de ani de zile... :lol:
Ok, masa afecteaza senzitivitatea, de acord. Discutia e daca masa adaugata in butt o afecteaza sau nu tinand cont ca pe lanseta e in mana pescarului.
Exemplu:
sa presupunem ca senzitivitate = vibratii. Astea se pot masura.
1. prindem buttul lansetei de un punct fix. Practic i-am pus in butt greutatea Terrei :) Punem mana pe lanseta si punem aparatul de masurat vibratiile pe locul prizei si masuram ce se vibratii sunt transmise la un anumit soc aplicat in varf.
2. Lanseta libera, deci fara greutati in butt, aceeasi priza cu mana, aceeasi masuratoare. Eu apreciez ca aparatul va indica acelasi nivel.
De ce? . Pentru ca din cate stiu eu vibratiile se propaga printr-un anumit mediu cu o anumita viteza, din aproape in aproape, nu se transmit instantaneu in intreaga masa a lansetei...Da, vibratiile masurate in butt vor fi mai mici daca avem o masa mai mare in butt, dar in locul prizei vor fi aceleasi.
Daca adaugam masa intre priza si varf va fi afectata vibratia/senzitivitatea, dar greutatea adaugata in butt NU afecteaza senzitivitatea lansetei masurata in punctul prizei.
E corect ce zic eu dom inginer? :D
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de semlecangheorghe » 26 Iul 2014, 15:22

Ce dileme existentiale poate provoca cate un guru din asta internaut ......
Un blank care e mai zdravan (k2) are pe la 60 gr, si asta daca e de cast, de spinn e mai usor..
Acu' sa-l echilibrez cu 35 gr.-adica cam 50 la suta din greutatea blankului- e ...nush cum sa zic..grobian de-a dreptul ,mai ales avind in vedere faptul ca blankurile k2 sant printre cele mai echilibrate posibil..Sau 35 de grame o fi cu tot cu mandrina??Da' daca posesorul are si ghiul? :roll:
TX-736H-C 7’3″ 10-30 1/2-2 Fast/
HEAVY 64 13 5.0 259$

TX-765H-C 7’6″ 8-20 3/8-1 Fast/
HEAVY 55 12.7 5 269$
dar greutatea adaugata in butt NU afecteaza senzitivitatea lansetei masurata in punctul prizei.
Brae Tavi tu ai masurat vibratiile ??Sau presupui doar??

Nu ma pot opri din ras cand ma gandesc cum e un k2 cu un jig mai greu de un oz infipt in dos :lol: :lol: Cam ca si un porumbel calator cu o racheta infipta in ..ur :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns