echilibrare bat spin

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de ULK » 24 Iul 2014, 12:15

Tavi...asta cu coarda e cumva in felul urmator...cu cat este mai subtire( in stransa legatura cu masa ei) rezoneaza mai inalt si totodata inaltimea sunetului depinde si de tensiunea in care se afla coarda. Deci exemplul dat de tine este foarte ok....dar demonstreaza oarecum exact ce dorea sa spuna Musti.
Senzitivitatea a fost este si va fi o chestie subiectiva in domeniul nostru, greu cuantificabila, dar de ce sunt eu sigur si batut in cuie este ca : o lanseta va fi cu atat mai senzitiva cu cat este mai usoara si mai rigida. Punct. Restul sunt nuante si perceptii proprii si fiecare cu ce se simte mai bine, cu aia sa dea .

Iar echilibrul daca se poate ( nu in fiecare caz este posibil) sa se obtina cu cat mai putina greutate adaugata in plus, preferabil rolul acesta sa preia mulineta...Din cauza asta eu consider toata zona ce vine in spatele mulinetei ,terenul meu de joaca....pot sa fac fel de fel de artificii ce cresc putin greutatea in zona respectiva , fara sa periclitez palpabil senzitivitatea dar inbunatatind echilibrul...sa nu am nevoie de plumb in cotor sau sa exagerez cu lungimea manerului.
Am nsite butt cap-uri facute la comanda de diferite gramaje...maxim 13g si jonglez cat pot cu ele/lungimea manerului si greutatea mulinetei...sa evit adaugarea altor contragreutati.





Pace . :)
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de tavistan » 24 Iul 2014, 12:34

Corect. Mah, nu ma pricep prea mult la astea cu senzitivitatea (cred ca e evident... :lol: ) dar eu vad chestia asta ca o proprietate de a transmite o vibratie de la varf prin gioarda (adica tub si inele) pan'la mana artistului. Adica pestele da tzac sau se pisha pe naluca sau ce-i face, pe firul intins se transmite un impuls, asta genereaza o vibratie in lanseta care va transmite vibratia asta amplificata sau nu (in fnctie de cat e de newtoniana :mrgreen: )pana la dejtele pescarului. Eu cred ca treaba asta se intampla la fel, indiferent ca ai in butt o greutate suplimentara sau nu; greutatea aia n-are cum sa impiedica blankul sa vibreze, daca e capabil sa o faca... Dar poate inteleg eu gresit si toate lansetele mele sunt senzitive pentru ca n-au nici o greutate in plus; n-au nevoie, pentru ca asa le montez! 8) :mrgreen: :lol: Oricum, asa cum zicea si @king odata... schimbarea prizei schimba foarte mult datele problemei; la mine asa functioneaza! :D Ce-i drept, nici nu am betze cu cw de 100+ grame ...

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de ULK » 24 Iul 2014, 12:58

Da, interpretezi gresit...greutatea respectiva, indiferent daca este interpusa intre varf si priza sau localizata in alta parte...va creste masa totala,ce va conta in a diminua vibratiile, fara discutii.... perceptibil la mana sau nu, chiar nu are rost sa dezbatem din motive evidente..no trolling ;)
Chiar mai inainte citeam un articol despre ceva asemanator unde autorul , tatal sistemului CCS, incearca sa defineasca un PPF ..Personal Preferred Frequency,dar pe care il aplica doar in cazul combinatiei lanseta + snur de fly si m-am lasat pagubas, cadea peste granitele mele de spin/ cast-er :) Dar omul stie ce zice,fara indoiala. PPF- Secret of the right feel ...zice Hanneman :)
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de Tavi » 24 Iul 2014, 15:39

Masa totala... deci cu cat pescarul e mai greu cu atat e mai putin senzitiva lanseta?
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de ULK » 24 Iul 2014, 16:33

Dece crezi ca am dat jos 15 kg in ultima vreme? ;)
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de Musti » 24 Iul 2014, 20:31

Tavi scrie:Masa totala... deci cu cat pescarul e mai greu cu atat e mai putin senzitiva lanseta?
Nu, mah! N-ai inteles nik...
Cu cat ansamblul e mai greu, cu atata nu te simte pestele. Trage de lanseta, vede ca nu se misca si vine la mal sa vada ce naiba ii pe but... :wink:
Cand isi da seama, e tarziu... Numa' tre' sa pui 120-125 de kile. Cu 60-70 de grame n-ai facut nimic...
:D
tavistan scrie:Eu cred ca-ti plac betele vintigi, da' chiar de pe vremea aia... Incearca si tu ceva mai nou! :lol:
Ce sa-i faci, dom'ne, daca facura aia legi ale fizicii inca de pe vremea aia? Aveau timp sa se gandeasca, pesemne...
Stii? Am sentimentu' ca nu toate lucrurile au aparut pe lume deodata cu proteve-u'... Si inertia se manifesta chiar inainte de lansarea Google...
S-apai daca o lanseta cat mai usoara, fara greutati pe cotor si bine echilibrata ii vintigi, apai, da, imi plac alea de zici tu... Ah! Si nu-mi plac nici mulinetele grele. Sunt mai plapand eu, asa, si nu-mi permit sa trag aiurea de fiare...
:lol:
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

cristi_vi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Iun 2009, 11:39
Localitate: Cluj

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de cristi_vi » 25 Iul 2014, 12:29

Exista o metoda stiintifica de a determina senzitivitatea unei lansete. Exista un instrument de masurare a efectelor actiunii vibratiilor transmise sistemului mana-brat, folosit pt a evalua cat de afectat este un muncitor de vibratiile mecanice.

Deci daca chiar se vrea se poate. :lol:

Desigur si acesta functioneaza conform fizicii newtoniene asa ca nu poate testa K2. :mrgreen:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de Tavi » 25 Iul 2014, 18:03

Deci domnilor, daca teoria voastra e corecta, respectiv greutatea totala influenteaza invers proportional senzitivitatea, chiar daca greutatea este amplasata in butt, rezulta ca:
dintre doi pescari cu greutate identica, lansete identice, mai senzitiv va fi cel care tocmai si-a facut o clisma si e ceva mai usor pe butt. :lol1:
Asadar desi imi e greu, de data asta sunt de acord cu celalalt Tavi, greutatea pe zona activa a lansetei (varf-priza) influenteaza senzivitatea, ce e dincolo de mana pescarului nu conteaza (fie buttul lansetei fie al pescarului) pentru ca oricum socul, vibratia sau ce-o fi a ajuns la senzor.
p.s. sper sa nu faca cineva greseala sa masoare pe bune vibratiile cu vreo scula de-aia ca ni se duc dreac toate teoriile. :D
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de George1985 » 25 Iul 2014, 18:28

Ce probleme aici :lol1: ...chiar nimeni nu mai merge la pescuit?
PS Mai bine la MIB...decat la teori :P

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: echilibrare bat spin

Mesaj de MuskMd » 25 Iul 2014, 21:56

ULK scrie: Chiar mai inainte citeam un articol despre ceva asemanator unde autorul , tatal sistemului CCS, incearca sa defineasca un PPF ..Personal Preferred Frequency,dar pe care il aplica doar in cazul combinatiei lanseta + snur de fly si m-am lasat pagubas, cadea peste granitele mele de spin/ cast-er :) Dar omul stie ce zice,fara indoiala. PPF- Secret of the right feel ...zice Hanneman :)
citesti , nu intelegi chiar tot dar emiti postulate si folosesti tot felul de prescurtari semidocte :lol:

sau am perceput eu eronat ? :lol:

pe lamiglasul meu de fly ce contragreutati i-ai pune ? :twisted: :lol:


cu tristete in glas is aproape de acord cu Tavi..... nu de tot dar aproape :lol: :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns