Impregnarea cu ulei a firelor textile

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

daedalus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 23 Mai 2006, 13:55
Localitate: bacau

Re: Impregnarea cu ulei a firelor textile

Mesaj de daedalus » 05 Aug 2014, 15:44

Eu folosesc doar pt textil.
Nu am sesizat nici o problema legata de nod. Folosesc un Super PE 10.

chubi
veteran
veteran
Mesaje: 631
Membru din: 20 Apr 2014, 05:53

Re: Impregnarea cu ulei a firelor textile

Mesaj de chubi » 05 Aug 2014, 21:06

nu afecteaza negative nodul...dimpotriva,folosesc si pt monofilament,in ape tulburi nu lasa eventualele mizerii sa se prinda pe fir... :respekt:

staicu2005
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 28 Sep 2014, 20:09

Re: Impregnarea cu ulei a firelor textile

Mesaj de staicu2005 » 08 Oct 2014, 12:29

Cea mai proasta ideie ... hai sa va si raspund de ce : Firul trebuie sa fie inodor deoarece pestele ca orice vietate simte miros de la distanta mare , iar daca il impregnezi cu cine stie ce solutie uleioasa exista riscul sa nu mai prinzi nimic, exista atractanti speciali pt naluci si diferite naluci nu orice atractant ... asa ca nu va jucati ... :respekt:

Avatar utilizator
octavio79
senior
senior
Mesaje: 423
Membru din: 21 Feb 2012, 16:56
Localitate: Ploiesti (Madrid)

Re: Impregnarea cu ulei a firelor textile

Mesaj de octavio79 » 08 Oct 2014, 20:27

Am probat si eu un textil impregnat cu ulei. Am sesizat o imbunatatire la aruncare. Am prins pesti precum intotdeauna. Or fi pestii de pe aici fara miros.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Impregnarea cu ulei a firelor textile

Mesaj de zvic » 09 Oct 2014, 11:04

Punem ulei de peste... ca atractant, direct pe fir.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Impregnarea cu ulei a firelor textile

Mesaj de tito » 18 Oct 2014, 11:25

Recomand uleiul Ballistol pentru tratarea firelor textile , e un ulei de larga intrebuintare mult mai putin nociv pentru mediu....plus ca are si un miros aparte care atrage pestii :D .

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Impregnarea cu ulei a firelor textile

Mesaj de tito » 18 Oct 2014, 13:07

staicu2005 scrie:Cea mai proasta ideie ... hai sa va si raspund de ce : Firul trebuie sa fie inodor deoarece pestele ca orice vietate simte miros de la distanta mare , iar daca il impregnezi cu cine stie ce solutie uleioasa exista riscul sa nu mai prinzi nimic, exista atractanti speciali pt naluci si diferite naluci nu orice atractant ... asa ca nu va jucati ... :respekt:
Si pentru asta exista o solutie...uleiul de parafina, se gaseste in farmacii la un pret modic. Atentie ce ulei folositi, unele dintre ele(cele recomandate pentru mecanisme fine) au compusi chimici care in timp (sub actiunea apei si a soarelui) degradeaza textilul, acesta devenind ata de papiota.

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Re: Impregnarea cu ulei a firelor textile

Mesaj de cipic » 18 Oct 2014, 19:22

Si cum impregnati uleiul pe fir (modalitate) ? C-am cati metri? C-am cate partide persista si cand trebuie uns iar?

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Impregnarea cu ulei a firelor textile

Mesaj de tito » 18 Oct 2014, 20:52

cipic scrie:Si cum impregnati uleiul pe fir (modalitate) ? C-am cati metri? C-am cate partide persista si cand trebuie uns iar?
Eu imbib un burete mic in ulei Ballistol si trec firul prin el atunci cand il pun pe mulineta. Am un atomizor mic (pulverizator) cu ulei tot timpul la mine si cam la 2-3 partide aplic ulei. Execut un lanseu foarte lung si aplic ulei pe firul de pe tambur, apoi mai fac o aplicare dupa ce am mulinat firul si il las cam 10 minute sa patrunda bine intre spire. Printre alte avantaje mai e acela ca uleiul ajunge si in zona galetului,iar acesta va functiona mai cursiv. Si alt avantaj de luat in seama, la firele care absorb apa, acest lucru se diminueaza covarsitor. Repet, recomand uleiul Ballistol (se gaseste in Hornbach,magazinele Decatlon sau online) . Printre altele, eu ma barbieresc cu briciul si asta e singurul ulei care persista timp indelungat astfel incat bricele nu sunt atacate de rugina, e recomandat si pentru piele, plastic, etc. Un ulei de exceptie, nemtii (e "inventat si fabricat de ei) il foloseau in razboi pentru intretinerea armelor si recent s-au gasit lazi cu armament conservate perfect, fara pic de rugina. De mirosit miroase mai bine ca orice atractant pentru crap si iarasi un lucru important, nu e toxic pentru organism.

Luca Dehelean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 232
Membru din: 16 Sep 2014, 16:47

Re: Impregnarea cu ulei a firelor textile

Mesaj de Luca Dehelean » 20 Oct 2014, 07:45

Interesantă chestie, nu mai auzisem până acum de impregnarea cu ulei a textilului dar mulțumim pt informațiile utile, Tito! :D

Scrie răspuns