recomandare ochelari polarizati

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: recomandare ochelari polarizati

Mesaj de MuskMd » 10 Iun 2014, 19:57

eu cu polaroid. f ok ... si calitate si pret . si au si modele care arata decent....

ideal pt pescuit e sa cauti un model la care rama sa fie mai lata pe lateral si sa previna intrarea luminii pe langa rama....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: recomandare ochelari polarizati

Mesaj de tanase_cornel » 10 Iun 2014, 21:58

http://www.ochelarisoare.net/detalii.php?produs=228
Eu ii folosesc de peste un an pe cei din linkul de mai sus. Recomand si magazinul. Atat pentru preturi cat si pentru seriozitate. Ochelarii au lentila tratata antizgarieturi, cauciuc antibacterian, fante de deviere a aerului utile cand mergi cu barca, etc. :)

iulian t
senior
senior
Mesaje: 486
Membru din: 30 Apr 2011, 19:47
Localitate: oradea

Re: recomandare ochelari polarizati

Mesaj de iulian t » 12 Iun 2014, 06:11

materiale super,multumesc tuturor pentru recomandari.

Amotricus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 19 Apr 2013, 10:41

Re: recomandare ochelari polarizati

Mesaj de Amotricus » 12 Iun 2014, 09:32

Prin cautarile voastre ati vazut undeva ochelari de soare pentru purtatorii de ochelari de vedere ?

kgb
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 28 Apr 2014, 08:06

Re: recomandare ochelari polarizati

Mesaj de kgb » 12 Iun 2014, 10:48

se numesc "ochelarii de soare cu dioptrii", daca o sa cauti prin magazine sau pe net sigur gasesti

Obletele
veteran
veteran
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2013, 18:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: recomandare ochelari polarizati

Mesaj de Obletele » 12 Iun 2014, 18:43

am pus la ochi pana acum 3 perechi de ochelari polarizati. 1 pereche de la marca Polaroid, 1 Rapala si de la Eagle ... eagle ii folosesc si acum dar sunt cei mai slabi calitativ dpdv al lentilei. in schims sunt 30 ron la TF , sunt din platic si foarte usori, rama e groasa in lateral si nu iti itra deloc lumina. rapala sunt buni dar design cam nasol.. lentila e oglinda pe exterior, nu prea sunt pe placul meu dar sunt peste eagle. Polaroid e marca consacrata in asa ceva.. iar daca pui niste ochelari din astia la ochi ai sa vezi diferenta enorma. plus ca sunt buni si la condus sau in oras. au oarecum un design obisnuit. dar diferenta dintre ei si rapala e ca dintre rapala si eagle. iar la pret sunt cam 300 roni. dar asta inseamna cu adevarat polarizati. ma uitam in apa si vedeam pestii pe fund.... bancuri de obleti si bibani.. sunt excelenti

sopvalentin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 103
Membru din: 03 Iul 2013, 14:57
Localitate: GALATI

Re: recomandare ochelari polarizati

Mesaj de sopvalentin » 13 Iun 2014, 06:24

Oblete,despre ce model vorbim ?

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: recomandare ochelari polarizati

Mesaj de anem » 13 Iun 2014, 08:44

am pus pe ochi vreo 5-6 perechi de Polaroid (nu doar in magazin) si absolut toti mi s-au parut mai mult decat OK ca si lentile.

eu folosesc asa ceva: http://www.polaroidsunglasses.co.uk/spo ... 7324c.html si ma declar mai mult decat multumit.

ps: si da, ochelarii plutesc :wink:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Re: recomandare ochelari polarizati

Mesaj de bogdan82 » 13 Iun 2014, 13:23

in functie de buget :

Polaroid
Oakley
Costa Del Mar sau Maui Jim

Ochelarii Rapala/Daiwa/Solano au niste lentile de 2 lei, lentilele Polaroid sunt net superioare ... vb din experienta.

Polarizarea la Polaroid este buna, dar lentilele nu sunt dintr-un material foarte grozav. Am de doi ani o pereche de Polaroid P7011 cu lentilele oglinda maroniu
http://www.climbers-shop.com/6930893/pr ... asses.aspx
Sunt excelenti din barca, pe vant sau soare puternic, dar lentilele au ceva zgarieturi fine. De asemenea rama este destul de grea.

Cam aceeasi polarizare o gasiti si la Oakley dar lentilele au niste tratamente mult mai bune si sunt foarte dure.

Cea mai buna polarizare o gasiti la Costa Del Mar/Maui Jim ... nu stiu insa cum se comporta in timp ... am prieteni care au si Costa del Mar si Maui Jim.

Recent mi-am luat o pereche de Costa Del Mar Destin ... lentilele au un tratament oleofob si hidrofob f bun, polarizarea este excelenta. In timp voi vedea si cat de rezistenti sunt la zgarieturi.

Ochii sunt foarte importanti, nu va zgarciti la ochelari de soare ...

liviu68
senior
senior
Mesaje: 410
Membru din: 17 Mai 2007, 18:47
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare ochelari polarizati

Mesaj de liviu68 » 15 Iun 2014, 19:26

Ce culoare a lentilei a fi de preferat ptr situatii uzuale (soare puternic) etc?

Scrie răspuns