cum masurati rezistenta firului?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

cum masurati rezistenta firului?

Mesaj de johnnybravo » 04 Oct 2006, 10:46

va bazati pe ce scrie pe rola sau testati rezistenta firului inainte sa va faceti montura? Daca verificati rezistenta cum o faceti?
eu testez orice fir dupa ce il cumpar sa stiu la ce pot sa-l folosesc, din pacate am avut cazuri in care zeci de metri i-am folosit pt matisat inele pt ca la altceva nu ma riscam, o singura data am rupt (pt ca nu pot zice ca peste-le mi-a rupt), in rest pot sa zic ca tema de casa a fost folositoare :)
ca metoda, eu fac un nod dublu, iau cantarul si incep sa trag de fir pana se rupe.
pana acum firele de baza de care am fost pe deplin multumit pt ca firma a respectat voloarea rezistentei inscrisa pe rola au fost: Germina (si inca folosesc acele fire pe care le am de vre-o 16-17 ani!), Sylon (tot de pe vremea Germinei), ceva fir "Thunder" de la Gipo (nu se mai face s-au n-am mai gasit eu), si DAM UltraStrong.

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 04 Oct 2006, 10:50

La firele astea chiar nu-ti trebuie mulineta!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 04 Oct 2006, 11:09

sa folosesc sticla pe post de tambur? :D
hai serios acum kiar ma intereseaza subiectul
:wink:

Avatar utilizator
Teoo
senior
senior
Mesaje: 449
Membru din: 09 Apr 2005, 12:04
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de Teoo » 04 Oct 2006, 11:15

Alta varianta;

Cand vedeti un fir si nu stiti daca datele inscrise pe el sunt chiar cele ok...faceti ca mine.
Pun mana pe tel si il sun pe bunicu'( Cosma) .In urma cu ceva vreme a luat mai multe tipuri de fire si a fost la Fac de mec in Cluj inde in laboratorul de incercari a catedrei de rezistenta materialelor a facut 2 teste la fiecare fir
1. Grosimea exacta a firului
2. Rezistenta la rupere.
A aflat astfel pe care scrie prostii si pe care se poate baza.
Sunt convins ca nu le-a avut pe toate ce se gasesc pe piata in Romania dar pe cele mai raspandite de pe piata clujeana, din cate imi mai aduc aminte eu le-a testat.

Poate are amabilitatea sa va ajute atunci cand sunteti in dilema pe tema asta

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 04 Oct 2006, 11:54

Uita de firele pe care le folosesti(cele din lista enumerata de tine )si cauta aici pe forum ,o sa gasesti tot ce vrei in materie de fire(multi&mono).

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 04 Oct 2006, 13:21

corect,daca iei la rasfoit acest forum si esti un tip cerebral care chiar vrea sa acumuleze cunostinte si sa pescuiasca tehnic&sportiv(asta e un stil de viata),eu zic ca o vei lua de la zero in materie scule&tehnici.
degeaba o dai atat cu germina&stuff,aici n-ai pe cine sa convingi ca ar fi bune.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 04 Oct 2006, 14:07

pentru mine sensul de pescuit sportiv inseamna pescuit greu, epuizant astfel ca activitatea in sine sa semene a sport :)
stiu ca n-o sa conving pe nimeni cu parerile mele dar macar sunt deschis pentru a invatza "de ce" si nu "ce" in materie de pescuit.

asa ca n-am nici un motiv sa schimb ceva ce merge pe simplul motiv ca este depasit (asta vis-a-vis de germina) :wink:

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 04 Oct 2006, 14:09

pai nimeni nu te opreste sa faci "joc de glezna" sau genuflexiuni in timp ce pescuiesti :D sport frate, nu gluma :lol:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Sir Caca
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 158
Membru din: 05 Noi 2005, 18:16
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Sir Caca » 04 Oct 2006, 14:10

Eu testez firele la modul urmator:
- Am un spesiometru (aparat de masura de mare precizie pana la sutime de milimetru) bag firul prin el (in general pe la mijlocul rolei am depistat cele mai multe fluctuatii de grosime) si prin sondaj masor cativa metri, aproximativ trei masurari la fiecare tambur incarcat. Pana acum cel mai exact fir care l-am intalnit este Shimano Tehnium (il folosesc la pescuitul crapului). Am mai folosit diferite tipuri de mono foarte moi care ma avantajau la cast foarte mult dar aveau si intindere plastica, in timp subtiindu-se simtitor. In final am schimbat pe textil toate mulinetele, totusi am cate un tambur de rezerva cu mono.
- Fac un nod CFR (nodul simplu) si agat greutatea scrisa pe ambalaj, daca rezista la aceasta eu le consider fire bune.
- Testez cu greutati diferite noduri si uneori, de la un fir la altul imi creste rezistenta cu pana la 20%.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 04 Oct 2006, 14:13

si ma intreb eu :roll: voi cand mai pescuiti? :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns