Daiwa SS II

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 04 Oct 2006, 09:50

johnnybravo scrie:n-am experienta la spinning prea mare dar o sa citesc in continuare sa inteleg diferenta pt ca fizic n-am perceput-o inca.

riscul mi l-am asumat asa ca nu raspund remarcilor acide :D

rolul de baza al mulinetei este sa iti adune firul, lucru pe care il face si un jaf din piata.

si cand ti-o da peste mare, ce faci :?: iti aduna el firul nu :?: :!: frana nu conteaza, conteaza doar sa dai la manivela si atat.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 04 Oct 2006, 09:51

johnnybravo scrie: rolul de baza al mulinetei este sa iti adune firul, lucru pe care il face si un jaf din piata.
asa zici tu? pai ia gandeste-te. mai intai trebuie sa lansezi firul ala pe care vrei sa-l aduni. lucru pe care un jaf de pe piata nu-l face cu succes, pt ca nu pune bine forul pe tambur, etc.
apoi, daca ai prins un peste mai sanatos, ai nevoie de o frana sanatoasa, ;lucru care lipseste la un jaf de pe piata.
apoi, daca pescuiesti la spinning si daca in timpul recuperarii mulineta mai si scapa, mai merge in gol, mai caraie si scartaie, nu cred ca e prea placut.
deci totusi, mulineta e o piesa destul de importanta in ansamblul cu care pescuiesti. :wink:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
CDan
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 01 Ian 2006, 21:58
Localitate: Malmö, Suedia

Mesaj de CDan » 04 Oct 2006, 10:00

johnnybravo scrie:...
rolul de baza al mulinetei este sa iti adune firul, lucru pe care il face si un jaf din piata.
O mulineta mai are si rolul de a obosi pestele (prin intermediul frinei) si de a amortiza smuciturile pestelui pt a nu rupe firul sau lanseta.
Expert in a invata rima sa inoate.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 04 Oct 2006, 10:32

aveti dreptate cu frana, din pacate pana acum doar o singura data am fost nevoit sa cedez in fata pestelui si sa ii dau fir ca altfel ma tragea in apa :D
in rest n-am dat nici un metru inapoi in favoarea pestelui, franele eu le tin oprite (prefer tamburul sa stea tzeapan), dar, vorbesc de pescuitul la stationar cu pestisor, la spinning o fi cum ziceti voi, pana acum n-am avut capturi mari, dar perseverez :D

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 04 Oct 2006, 10:35

johnnybravo scrie:aveti dreptate cu frana, din pacate pana acum doar o singura data am fost nevoit sa cedez in fata pestelui si sa ii dau fir ca altfel ma tragea in apa :D
in rest n-am dat nici un metru inapoi in favoarea pestelui, franele eu le tin oprite (prefer tamburul sa stea tzeapan), dar, vorbesc de pescuitul la stationar cu pestisor, la spinning o fi cum ziceti voi, pana acum n-am avut capturi mari, dar perseverez :D

inseamna ca n-ai avut peste mai maricel in bat ca sa-ti ia fir! as vrea sa-ti dea somn, sa vezi cum te schimbi cu mulineta si ideile despre ea! :D

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 04 Oct 2006, 10:45

johnnybravo scrie:franele eu le tin oprite
din cate stiu eu, la mulinetele serioase nu se poate strange frana asa de tare incat sa ramana tamburul fix. si nici nu e bine sa faci asta, indiferent de mulineta, pt ca risti sa rupi firul sau batul.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 04 Oct 2006, 10:49

andrei-ovidiu scrie: inseamna ca n-ai avut peste mai maricel in bat ca sa-ti ia fir! as vrea sa-ti dea somn, sa vezi cum te schimbi cu mulineta si ideile despre ea! :D
pai acel unic caz de care ziceam mai sus a fost un somn de 3.5kg, record personal...in rest si salau de 2.2kg (tot record personal) in nici un minut a fost pe mal :)

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 04 Oct 2006, 10:53

Cu ce fire dai frate???

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 04 Oct 2006, 10:53

johnnybravo scrie:aveti dreptate cu frana, din pacate pana acum doar o singura data am fost nevoit sa cedez in fata pestelui si sa ii dau fir ca altfel ma tragea in apa :D
in rest n-am dat nici un metru inapoi in favoarea pestelui, franele eu le tin oprite (prefer tamburul sa stea tzeapan), dar, vorbesc de pescuitul la stationar cu pestisor, la spinning o fi cum ziceti voi, pana acum n-am avut capturi mari, dar perseverez :D
Nu conteaza ca dai la stationar sau spinning, tamburul intepenit e exclus!
Am auzit ca unii cedeaza fir pestelui din manivela, eu prefer o frana buna si bine reglata.
Tre sa alegi intre a folosi frana de acum sau dupa ce pierzi primu barosan daca pe noi nu ne crezi

Avatar utilizator
CDan
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 01 Ian 2006, 21:58
Localitate: Malmö, Suedia

Mesaj de CDan » 04 Oct 2006, 10:56

Adi_ scrie:
johnnybravo scrie:franele eu le tin oprite
din cate stiu eu, la mulinetele serioase nu se poate strange frana asa de tare incat sa ramana tamburul fix. si nici nu e bine sa faci asta, indiferent de mulineta, pt ca risti sa rupi firul sau batul.
Pe deasupra discurile de ferodou se taseaza si i-si pierd calitatile de frinare. Dupa aceea frina va lucra in socuri.
Expert in a invata rima sa inoate.

Scrie răspuns