Daiwa SS II

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
informer
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 02 Oct 2005, 22:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de informer » 29 Sep 2006, 14:28

Bine, reformulez, vreau sa-mi fac cadou un bat cu mulineta pentru pescuit la stiuca. Vreau ceva cat de cat universal adica sa-l folosesc atat la rau cat si la balta, de pe mal sau din barca. De regula folosesc voblere medii-mari, mai rar oscilante, foarte rar rotative. Firul cel mai des utilizat este mono 0.22 - 0.25. Aaa, si nu as vrea sa dau mai mult de $200-$220 pe amandoua.

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 29 Sep 2006, 14:28

Mai depinde si ce stiuca, una-i sa dai pe o balta ca Snagovul, unde si bucatile de 2 kile sunt raritati, si alta-i sa te duci prin niste locuri din Delta unde la vremea asta se iau constant exemplare de 3-4-5 kg si chiar mai mult ;).
Cu lacrimi Bastus!

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 29 Sep 2006, 14:35

Gerula scrie: ..... niste locuri din Delta unde la vremea asta se iau constant exemplare de 3-4-5 kg si chiar mai mult ;).
Unde, unde :shock: :shock: :?: :!:

:D

daniel tinte
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 203
Membru din: 10 Mar 2005, 11:58
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de daniel tinte » 03 Oct 2006, 17:19

informer scrie:Bine, reformulez, vreau sa-mi fac cadou un bat cu mulineta pentru pescuit la stiuca. Vreau ceva cat de cat universal adica sa-l folosesc atat la rau cat si la balta, de pe mal sau din barca. De regula folosesc voblere medii-mari, mai rar oscilante, foarte rar rotative. Firul cel mai des utilizat este mono 0.22 - 0.25. Aaa, si nu as vrea sa dau mai mult de $200-$220 pe amandoua.
Ca o parere strict personala as recomanda ca bat Shimano Diaflash sau daca nu gasesti Shimano Technium DF 2,7-3m actiune 20-50 sau chiar 50-100 si mulineta Shimano Stradic FA sau FB 4000. Se gasesc si in magazinele de la noi.

Avatar utilizator
informer
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 02 Oct 2005, 22:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de informer » 03 Oct 2006, 18:38

Ca o parere strict personala as recomanda ca bat Shimano Diaflash sau daca nu gasesti Shimano Technium DF 2,7-3m actiune 20-50 sau chiar 50-100
Multumesc pentru sfat Daniel, am sa incerc prin TM sa vad daca gasesc un asemenea bat. Cat despre mulineta, am comandat deja Daiwa Tournament SS-II. Am vazut ca parerile sunt cam impartite intre asta si Shimano Stradic asa ca banuiesc ca sunt aproximativ de aceeasi valoare. Personal mi s-a parut putin cam mare raportul de multiplicare pentru o recuperare lenta, gen stiuca, la Shimano (nu ca n-ar fi suficienta forta, n-am prins inca stiuci asa mari incat sa simt lipsa... :) )

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 03 Oct 2006, 21:15

credeti ca pestele face diferenta intre o mulineta de $100 si una de $10 ?
cu riscul sa-mi sariti in cap, nu vad sensul banilor aruncati in scule cu care pestele nu intra in contact direct :oops:

Avatar utilizator
informer
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 02 Oct 2005, 22:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de informer » 03 Oct 2006, 21:30

credeti ca pestele face diferenta intre o mulineta de $100 si una de $10 ?
cu riscul sa-mi sariti in cap, nu vad sensul banilor aruncati in scule cu care pestele nu intra in contact direct Embarassed
Iti dau si nu-ti dau dreptate :D ... pe de o parte am prins peste cu un bat de "alun" in care erau infipte doua cuie cu rol de "mulineta"... pe de alta parte mi-am mancat nervii cu mulinete la care frana nu mergea sau "mergea" la liber, nylon-ul se deteriora rapid din cauza santurilor de pe tamburi, angrenajul "dadea rateuri" etc. etc. ... in concluzie sunt sigur ca pestele nu vede ce am eu pe mal, da` eu vad si folosesc :).

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 04 Oct 2006, 06:36

johnnybravo scrie:credeti ca pestele face diferenta intre o mulineta de $100 si una de $10 ?
cu riscul sa-mi sariti in cap, nu vad sensul banilor aruncati in scule cu care pestele nu intra in contact direct :oops:
Inapoi in epoca de piatra!!!!
Nu stiu ce idei guverneaza circumvolutiunile tale dar in momentul in care o sa vezi ,,sensul banilor aruncati'' o sa ai ce cauta pe un site de spinning.
Pentru alun,sanger sau alte ,esente'' tari incearca la silvicultura.

Pun pariu ca de cat sa dai cativa ron pe o revista de pescuit mai bine bei o bere........

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 04 Oct 2006, 07:38

fishi scrie:
johnnybravo scrie:credeti ca pestele face diferenta intre o mulineta de $100 si una de $10 ?
cu riscul sa-mi sariti in cap, nu vad sensul banilor aruncati in scule cu care pestele nu intra in contact direct :oops:
Inapoi in epoca de piatra!!!!
Nu stiu ce idei guverneaza circumvolutiunile tale dar in momentul in care o sa vezi ,,sensul banilor aruncati'' o sa ai ce cauta pe un site de spinning.
Pentru alun,sanger sau alte ,esente'' tari incearca la silvicultura.

Pun pariu ca de cat sa dai cativa ron pe o revista de pescuit mai bine bei o bere........


excelent fishi spus! tot respectu'!

pai nenea nu stie cu se mananca spinning-ul, am eu o mulineta de 10$, merge brici, exact ca cea de 115$! :D

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 04 Oct 2006, 09:46

n-am experienta la spinning prea mare dar o sa citesc in continuare sa inteleg diferenta pt ca fizic n-am perceput-o inca.

riscul mi l-am asumat asa ca nu raspund remarcilor acide :D

rolul de baza al mulinetei este sa iti adune firul, lucru pe care il face si un jaf din piata.

Scrie răspuns